GoPro için işler yolunda gitmiyor

gopro finans raporuGoPro için 2017’nin son çeyreğinde işler istendiği gibi gitmedi. Aksiyon kamerası üreticisi, ocak ayında yaptığı açıklamada gelir tahminini 470 milyon dolardan 340 milyon dolara çekmişti. 2017’nin planlanan şekilde kapatılamaması üzerine şirket, iş gücünde yüzde 20’lik bir kesintiye gideceğini ve yaklaşık 300 çalışanıyla yollarını ayıracağını açıklamıştı. Yılın son çeyreğine ait GoPro finans raporu, sıkıntıları daha net biçimde gözler önüne seriyor.

GoPro, 2017’nin genelinde 1.18 milyar dolar satış geliri elde etti. İş gücündeki kesintiler ise şirketin operasyon maliyetlerinde yüzde 30’luk bir tasarruf gerçekleştirmesini sağladı. GoPro, 2017’yi kasasında 247 milyon dolar nakit para ve pazarlanabilir varlıklarla tamamladı. Şirketin kasasındaki para, 2017’nin üçüncü çeyreğine göre 50 milyon dolar arttı.

Ne Karma drone ne de Hero5 aksiyon kamerası, yılın son çeyreğinde GoPro’nun aradığı itici güç olabildi. Şirket ilgi eksikliği nedeniyle söz konusu ürünlerin fiyatında indirime gitse de, bu indirim de GoPro’nun son çeyrekteki kâr marjının küçülmesine neden oldu.

Drone pazarına girmekte sıkıntı yaşayan GoPro için yerlisi olduğu kamera pazarı da giderek daha zorlu bir yere dönüşüyor. Nikon, Olympus ve Canon gibi klasik kamera üreticilerinin yanı sıra Sony, Samsung ve Panasonic gibi teknoloji devleriyle mücadele etmek zorunda kalan GoPro, aksiyon kamerası pazarında da eskisine kıyasla daha zor nefes alacak gibi görünüyor.

Buna rağmen, şirket hâlâ aksiyon kamerası pazarında önemli bir yere sahip. GoPro ABD’de yüzde 80, Avrupa’da ise yüzde 44’lük bir payı kontrol ediyor. Çin’deki pazar payını yüzde 28 artıran şirket, Japonya’da ise yüzde 96 gibi etkileyici bir büyüme oranına ulaştı.

GoPro finans raporu kârlılık için yılın ikinci yarısını işaret ediyor

2016’yı 419 milyon dolar net zararla tamamlayan GoPro, 2017’de zararını 183 milyon dolara indirmeyi başardı. GoPro finans raporu, şirketin yeniden kârâ geçmesi için ise yılın ikinci yarısını işaret ediyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...

Gelecek OnePlus amiral gemisini çalıştıracak birleştirilmiş ColorOS/OxygenOS ile ilgili detaylar

Bu yılın başlarında bazı departmanlarını Oppo ile birleştiren OnePlus, bu birleşimin geleceğinin nasıl görüneceğine dair biraz daha fazla ayrıntı verdi. Görünüşe göre, bu ortak...

iOS 15 yayınlandı, hemen şimdi indir

Apple'ın ön gösterimini haziran ayındaki WWDC 2021 etkinliğinde gerçekleştirdiği iOS 15 için final sürüm yayınlandı, indirme işlemi için bekleyenler artık bu güncellemeyi cihazlarında görebilirler....

iPadOS 15 yayınlandı, işte yenilikler ve uyumlu cihazlar

Apple iPad'lere özel işletim sistemi iPadOS'in en son sürümünü yayınladı. Yaz başında ön gösterimi yapılan iPadOS 15 ile birlikte Apple'ın tabletlerine çoklu görev tarafında...