Firefox macOS’e otomatik koyu renk temayı getirdi

Firefox’un masaüstü versiyonunun en son güncellemesi çıktı. Yeni sürümde macOS için otomatik koyu renk tema özelliği, en son kişisel veri gizliliği tartışmalarıyla ilgili durumu yansıtan küçük bir mesaj ve çeşitli yazı tipleri bulunuyor. Firefox, gelen son güncellemenin, gelecekte insanların kendilerini web’de güvenli hissetmelerine yardımcı olacak gelecek sürümler için temel oluşturacağını kaydetti.

Firefox geçen hafta internet tarayıcısının üçüncü taraf reklam izleyicilerini engelleyeceğini ve site içeriklerinden çerezleri otomatik olarak ayıracağını kaydetmişti. Görünüşe göre, bu işe mobil tarafta başlıyor.

Yer imleri, sekmeler ve şifrelerin cihazlar arasında eş zamanlanmasına izin veren Sync‘in masaüstü versiyonuyla bağlantıyı kestiğinizde Firefox; içinde şifre, geçmiş, çerezler ve site verisinin bulunduğu Firefox profilini temizlemek isteyip istemediğinizi soracak.

Çeşitli yazı tipleri tek bir dosyayla tipografiler oluşturmaya izin verecek. Örneğin elinizde Arial, Arial Kalın ve Arial Kalın İtalik yazı tipleri var. Bu durumda kapsamlı bir yazı tipi toplamda 20 ile 30 dosya arası tutabilir. Bu değişiklikle birlikte metin bakımından yoğun ve birden fazla yazı tipi barındıran web siteleri eskisinden daha hızlı yüklenecek.

Firefox’un iOS ve Android sürümlerinde de yenilikler var

macOS 10.14 sürümüyle gelecek koyu renk modunu açtığınızda, Firefox’un koyu teması da otomatik olarak etkinleştiriliyor. Geçen hafta gelen iOS güncellemesinde de benzer bir değişiklik yapılmıştı. Böylelikle renk düzeninin koyu ile açık arasında elle veya otomatik olarak değiştirmek mümkün oluyordu. Yeni özellik Ayarlar içinde, Görünün bölümünün altında bulunuyor. iOS güncellemesiyle birlikte normal ve gizli göz atma arasında kaydırarak geçiş yapma ve açık sekmeler içinde arama yapma özellikleri de gelmişti.

Bu arada Firefox’un Android uygulaması da daha hızlı sayfa kaydırma ve iyileştirilmiş yükleme süresi gibi yeniliklerle geliyor. Böylelikle Mozilla‘nın internette daha yüksek hızlarda gezinme yönündeki eğilimlerine uygun biçimde hareket ediyor. Üçüncü taraf izleyicilerin engellenmesi de bu politikanın bir parçasını teşkil ediyor. Bu tarz unsurlar sadece kullanıcı gizliliği için risk oluşturmuyor, aynı zamanda sayfaların yükleme süresini de artırıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 İncelemesi

Apple'ın tabletlerine özel işletim sistemi iPadOS, en son sürümü iPadOS 15 ile birlikte iPad'lere yeni özellikler ve yetenekler kazandırıyor. Apple iOS 15 ile birlikte...

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...