FBI’ın iOS kilidini kırmak için kullandığı araçların kodu internete sızdı

google news abone ol

fbi iosFBI, geçtiğimiz yıl 2015’te San Bernardino’da gerçekleştirilen silahlı saldırının zanlılarından biri olan Syed Farook’a ait iPhone 5c’nin kilidinin kırılması için Apple’a talimat vermişti. Ancak Cupertino merkezli şirket, yoğun baskıya rağmen bu talimatı yerine getirmeyi reddetmişti. FBI iOS kilidini kırmak adına mobil güvenlik üzerine uzmanlaşan İsrailli şirket Cellebrite’tan yardım almıştı.

Cellebrite tarafından geçtiğimiz ay yapılan açıklamada, eski sunuculardan birine saldırı gerçekleştirildiği belirtilmişti. Saldırganlar FBI tarafından iOS kilidini kırmak için kullanılan araçlardan bazılarını ele geçirdi ve gözdağı verme amacıyla bunların bir kısmını yayınladı.

Paylaşılan verilerdeki kodlar, Cellebrite’ın Universal Forensic Extraction Device adlı aracıyla bağlantılı görünüyor. Söz konusu araç eski iPhone’ların, Android ve BlackBerry cihazlarının güvenlik kilitlerini kaldırmak için kullanılıyor.

Motherboard’a konuşan siber korsanlardan biri, bu tarz araçların yeterli teknik bilgiye sahip kişiler tarafından kötü amaçlarla kullanılabileceğine ve baskıcı rejimlere kapılar açabileceğine dikkat çekti.

Söz konusu araca ait kodları Cellebrite’ın sunucularından aldıklarını belirten bilgisayar korsanları, kodların bir kısmını popüler kod depolarından Pastebin’de paylaştı. Cellebrite yetkilileri ise paylaşılanın kaynak kodu olmadığını vurguladı.

FBI iOS kilidini kırmak için kullandığı araçla Apple’ın tepkisini çekmişti

FBI’ın talebine karşı çıkan Apple, FBI’ın işlemi farklı yollarla gerçekleştirmesini de eleştirmişti. Apple CEO’su Tim Cook, FBI tarafından kullanılan aracın kamu güvenliği için “berbat” olduğunu dile getirmişti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR