Elon Musk Hyperloop projesindeki planlarını değiştirdi

“Sıra dışı projelerin insanı” olarak nitelenebilecek eksantrik milyarder Elon Musk, oldukça fazla boş zamana sahip gibi görünüyor. SpaceX, Tesla, Boring Company ve OpenAI’da CEO’luk görevini yürüten Musk, New York ve Washington DC arasına bir “hyperloop” inşa etmek için ABD hükümetinden sözlü bir onay aldığını açıkladı. Bloomberg’de yer alan habere göre, Musk sadece hyperloop tünelinin kazılmasıyla yetinmeyecek. Ultra hızlı ulaşım sisteminin tamamı Musk tarafından inşa edilecek.

Musk projeyi 2013’te gündeme getirdiğinde fikrin ticarileşme sürecinden uzak kalma sözü vermişti. Projeye ilk günden beri ilgi duyan ve öğrenciler arasında çeşitli yarışmalar düzenleyen Musk, “Hyperloop” markasının ticari haklarını da elinde bulunduruyor. Hyperloop için düzenlenen yarışmanın üçüncü aşaması için hazırlanan web sayfasındaki “Ticari bir Hyperloop geliştirmiyoruz” ibaresinin kaldırılmış olması da ayrıca dikkat çekiyor.

Musk’ın Boring Company adını verdiği şirketi, Los Angeles’ın altına tünel inşa etme projesinde ilk aşamayı tamamladı. Proje çerçevesinde tünellerde saatteki hızı 200 kilometreye ulaşan otomobillerle seyahat edilebilmesi hedefleniyor. Ancak son girişim, Musk’ın tünellerde çok daha yüksek hızları görmeyi istediğini gösteriyor.

Elon Musk hyperloop konusunda herkesi ikna edebilmiş değil

Musk, hyperloop ile yeni bir endüstri oluşturmaya çalışıyor. Ancak bu çalışmalar projeyi “yüksek hızlı bir demiryolu” olarak görenleri şimdilik ikna edebilmiş değil. Musk’ın iddialı hedefler konusunda söz verme konusunda cesur davrandığı biliniyor. Hyperloop konusundaki sözlerin yerine gelip gelmeyeceği zamanla anlaşılacak.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...