Clubhouse saldırı tehditlerine karşı güvenliği artırıyor

Sesli sohbet odalarından oluşan sosyal ağ Clubhouse, son zamanların en popüler platformları arasında yer alıyor. Ancak bu popülarite tehdit ve endişeleri de beraberinde getiriyor. Bir siber korsanın Clubhouse’un canlı sesli sohbet verilerini çalmaya çalıştığı bir süre önce ortaya çıkmıştı. Bu da Clubhouse’a dair gizlilik ve güvenlik endişelerini doğurmuştu.

Stanford İnternet Gözlemevi’nde (SIO) görev yapan araştırmacılar, Clubhouse’u etkileyen veya etkilemesi muhtemel bazı güvenlik problemlerini listeledi. Söz konusu problemler arasında kullanıcı ve sohbet odası ID’leri gibi bilgilerin düz metin olarak geçişi de gösterilmişti. Platformdan yapılan açıklamada ise verilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için gerekli önlemlerin alındığının altı çizilmişti.

Kısa bir süre önce ise bir kullanıcının Clubhouse’taki sohbetleri üçüncü taraf bir internet sitesine aktardığı ortaya çıkmıştı. Söz konusu kullanıcı platformdan engellenirken, yapılan açıklamada yeni güvenlik önlemleriyle bu durumun tekrarlanmasının önüne geçileceği belirtildi.

Clubhouse’a dair en önemli endişe ise uygulamanın arka taraf operasyonlarını merkezi Şanghay’da bulunan Agora isimli girişimin yönetmesi. SIO için çalışan uzmanlar, bu nedenle Clubhouse’un verdiği taahhütlere şüpheyle bakılması gerektiğini belirtiyor.

Agora’dan yapılan açıklamada ise müşterilerin tespit edilebilir bilgilerini saklamadığı veya paylaşmadığı vurgulandı. SIO ise tüm kullanıcıların Clubhouse’taki sohbetlerin kaydedildiği bilinciyle hareket etmesi gerektiğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone 12 Pro ve iPhone XR satıştan kaldırılan en son iPhone modelleri

Clubhouse geçtiğimiz yıl kurulsa da, uygulamanın popülaritesi hızla artmıştı. Aralık ayında 100 milyon dolar değer biçilen uygulamanın değeri, ocak ayı itibarıyla 1 milyar dolara ulaşmıştı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....

Microsoft Office 2021 çıkış tarihi açıklandı, Windows 11 ile aynı gün çıkıyor

Microsoft, perşembe günü ticari müşteriler için Microsoft Office'in bir sonraki kalıcı sürümünü piyasaya sürdü. Ayrıca 5 Ekim'de bireysel tüketiciler için Office 2021 sürümünü yayınlayacağını...

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...