Teknoloji

Buzzfeed içeriklerini hazırlarken yapay zekâ kullanacak

buzzfeed

CNET’in yapay zekâ destekli sanal yazarı SNFAU ile ilgili tartışmalar devam ederken, perşembe günü bir başka popüler çevrimiçi yayının makalelerinde yapay zekâyı (AI) daha fazla şekilde kullanmayı planladığı ortaya çıktı. Wall Street Journal tarafından ulaşılan dahili bir notta, Buzzfeed İcra Kurulu Başkanı Jonah Peretti, yapay zekâyı hem editoryal hem de ticari operasyonlarda benimsemeyi planladığını duyurdu. Örneğin, CNET’in makaleler oluşturmak için kullandığına benzer şekilde, sitede bulunan küçük testleri yapay zekâ hazırlayacak.

Bu tür AI destekli testler, şimdilerde olduğu gibi bir puan aralığına veya dereceli seçim sistemine dayalı olmak yerine, kullanıcının daha spesifik yanıtlarına dayalı olarak daha kişiselleştirilmiş yanıtlar sağlayabilir. Peretti, yapay zekânın yalnızca kendi başına içerik üretmesini değil, aynı zamanda insan yazarlardan ilham almasını hayal ediyor. İnsanlar, AI tabanlı metin oluşturucuları için fikir kaynakları veya Peretti’nin kendi türünün üyelerini tanımladığı gibi, “kültürel para birimi” ve “ilham veren istemler” olarak hizmet edecekler gibi görünüyor. Ayrıca, önümüzdeki yirmi yıl içinde yapay zekânın halihazırda var olan çalışmaları yeniden canlandırmak, diğer bir deyişle intihal etmek yerine “içeriğini kendisinin oluşturacağını, kişiselleştireceğini ve canlandıracağını” savunuyor.

Bu duyuru, Buzzfeed’in “zorlu makroekonomik koşulları” öne sürerek aralık ayında haber merkezindeki çalışanlarının yüzde 12’lik kısmını işten çıkarmasının ardından geldi. Pazartesi günü ise Facebook’un ana şirketi Meta’nın, Facebook ve Instagram için içerik oluşturucu içeriği oluşturmaya yardımcı olması için Buzzfeed’e milyonlarca dolar ödediği haberi gelmişti.

CNET’in 2022’nin sonlarından bu yana 75’e yakın finans raporunu yapay zekâya yazdırmasının ortaya çıkmasının ardından tartışmalar sürerken Buzzfeed’in de içeriklerini hazırlarken yapay zekâdan destek alacağını açıklaması biraz garip görünüyor. CNET, yayınladığı makalelerin 41 kadarını insan müdahalesiyle güncellemek zorunda kaldı. Öte yandan bu sitenin tepki çektiği noktalardan bir tanesi, kimseye açıkça belli etmeden öne çıkan makalelerini yapay zekâya hazırlattığının ortaya çıkmasına rağmen, durumu çok da önemli değişmiş gibi göstermeye çalışması olmuştu. Buzzfeed ise en azından en baştan gireceği yola dair bir bilgilendirme yapıyor.

Buzzfeed, gelişmekte olan “ChatGPT’ye geçiş” hareketinde yalnız değil. Microsoft, bu hafta içinde OpenAI’ın metin oluşturma sistemlerine çok yıllı ve milyarlarca dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu. Üstelik bu duyuru tam olarak iki gün önce, 52,7 milyar dolarlık ikinci çeyrek gelirine rağmen zorlu makroekonomik koşullar nedeniyle 10 bin kişiyi işten çıkarmasıyla aynı zamanlarda geldi.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER