Audi ve Huawei otomatik sürüş teknolojileri için güçlerini birleştiriyor

Huawei ve Audi, Şangay’da gerçekleştirilen Huawei Connect 2018‘de yeni Audi Q7 modelini de içeren akıllı bağlantılı araçlar (ICV) alanında iş birliği planlarını açıkladılar.

Huawei’nin Mobil Veri Merkezi (MDC), kentsel otomatik sürüş ortamları için Audi Q7‘ye entegre edildi. Otomobilin çalışır durumdaki bir prototipi Huawei Connect 2018’de tanıtıldı. 10 Temmuz 2018’de Huawei ve Audi, akıllı bağlantılı araçların birlikte geliştirilmesi için Berlin’de stratejik iş birliği konusunda bir mutabakat imzalamışlardı. Ortaya çıkan prototip otomobil ile bu önemli iş birliği, stratejik olarak da ileri bir boyuta taşınmış oldu.

Çin yıllardır yabancı otomobil üreticilerini ülkede otomobil üretmeleri için yerel şirketlerle ortaklıklar kurmaya zorladı. Ancak Çin devleti bu yılın başlarında bu yöndeki baskıları gevşetmeyi planladığını açıklamıştı. Sonuç olarak ülkedeki otomotiv endüstrisi de değişiklik göstermeye başladı. Tesla, geride kalan yaz aylarında Şangay’da tamamen kendisine ait bir fabrika açmayı planladığını duyurdu. BMW de bu hafta içinde Çin’deki iş ortağı Brilliance Auto Group’taki payını artırdığını duyurdu.

Söz konusu otonom araçlar olduğunda ise Çin devleti hâlâ batılı şirketlerin izleyecekleri yolda rehberlik ediyor. Otonom araçların testi için gerekli izinleri sıkı şekilde kontrol ediyor. Aynı zamanda otonom araçlar için önemli olan, şirketlerin ülkenin yollarının dijital haritalarını çıkarmaları için gerekli olan lisansları da denetim altında tutuyor. Bu durum Daimler, Ford, BMW gibi büyük üreticilerin Baidu gibi, bu gibi bir işi gerçekleştirebilecek birkaç şirketten birisiyle iş birliği yapmasına neden oluyor.

Çin yönetiminin bu kadar sıkı kontroller uygulamasının nedenlerinden biri olarak ulusal güvenlik noktasındaki risklerin önüne geçmek gösteriliyor. Diğer bir deyişle, devlet Çin’in yollarının detaylı haritalarının yabancı şirketlerin eline geçmesini istemiyor. Aslında benzer durumun batılı ülkelerde de Huawei için yaşandığını söylemek yanlış olmaz. Bu yılın başlarında ABD, devlet çalışanlarının ve iş ortaklarının Huawei cihazları veya ekipmanları kullanmalarını yasaklamıştı.

Audi‘nin eylül ayından beri Çin’de Huawei ile birlikte testler gerçekleştirdiği söyleniyor. Aynı zamanda 2019 yılında da ülkede bir geliştirme merkezi açmayı planlıyor. Otomobil üreticisi Traffic Jam Pilot olarak adlandırılan 3. seviye sistemini geliştirdi. Bu sistem Avrupa’daki sürücülerin çoğu sürüş koşulunda ellerini direksiyondan çekmelerini ve gözlerini yoldan ayırmalarını mümkün kılıyor.

Audi’nin ana şirketi Volkswagen de Aurora ile, herhangi bir kısıtlama olmadan tamamen otonom nitelikler taşıyan 4. ve 5. seviye teknolojiler geliştiriyor. Aurora, Google’ın sürücüsüz otomobil programının eski yöneticisi tarafından kurulmuş bir girişim.

Audi Çin Ar-Ge Genel Başkan Yardımcısı Saad Metz, Alman otomobil üreticisinin planlarını şöyle açıkladı: “Yüksek otomasyonlu sürüş fonksiyonlarının ve geleceğe yönelik araç-altyapı iletişiminin ortak gelişimini değerlendirdik. Audi, yüksek otomatize sürüş alanında teknoloji liderlerinden biri olmak için dünya çapında kendini kanıtladı. Gelecekte Huawei ile olan ortaklığı yoğunlaştırmak için sabırsızlanıyoruz çünkü şirketlerimiz arasında daha yakın bir iş birliğinin her iki taraf için de önemli faydalar sağlayacağına inanıyoruz.”

Huawei’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Strateji Pazarlama Direktörü William Xu da yaptığı açıklamada, “Otomobiller daha akıllı hale geldikçe, otomatik sürüşe öncülük etmek için dünyanın en başarılı premium otomobil markalarından biri olan Audi ile önde gelen BT teknolojilerimizden yararlanıyoruz. Tüketiciler çok yakında daha güvenli, rahat, kullanışlı ve akıllı otonom sürüş özelliğinin keyfini çıkartacaklar” dedi.