Teknoloji

AMD Radeon RX 6000 serisi altında üç yeni grafik kartı

amd radeon rx 6950 xt

AMD, önceki nesil modellere göre daha hızlı GDDR6 bellek ve gelişmiş yazılım özelliklerine sahip AMD RDNA 2 mimarisine dayalı üç yeni Radeon RX 6000 serisi grafik kartı duyurdu. Bunun yanı sıra AMD FidelityFX Süper Çözünürlük 2.0 desteği sunan ilk oyunlar da duyuruldu.

Radeon RX 6000 Serisi ailesindeki en güçlü grafik kartı olarak nitelendirilen AMD Radeon RX 6950 XT modeli ile birlikte Radeon RX 6750 XT ve Radeon RX 6650 XT grafik kartları resmiyet kazandı.

16 GB yüksek hızlı GDDR6 bellek ve 2.1 GHz oyun frekansı ile gelen AMD Radeon RX 6950 XT grafik kartı, şirketin belirttiğine göre, maksimum ayarlarda 4K çözünürlükte AAA ve e-spor oyunları için inanılmaz performans ve nefes kesici görseller sunuyor. AMD Radeon RX 6750 XT, son çıkan oyunlarda maksimum ayarlarda 1440p çözünürlükte yüksek performanslı bir oyun deneyimi sağlarken, AMD Radeon RX 6650 XT ise maksimum ayarlarda ultra akıcı, yüksek yenileme hızı ile 1080p oyun deneyimi imkanı yaratıyor.

amd radeon rx 6750 xt

Yazılım geliştirmelerini içeren ve yüksek bant genişliği, düşük gecikmeli AMD Infinity Cache teknolojisi ve 18Gbps’ye kadar ultra hızlı GDDR6 bellek ile donatılan yeni AMD Radeon grafik kartları, çığır açan AMD RDNA 2 oyun mimarisi üzerine inşa edildi. Ayrıca Microsoft Windows 11 ve Microsoft DirectX 12 Ultimate, AMD FidelityFX Süper Çözünürlük (FSR) 1.0, yakında çıkacak AMD FSR 2.0 ve AMD Radeon Süper Çözünürlük yükseltme teknolojilerinin yanı sıra görsel olarak çarpıcı, yüksek yenileme sağlayan diğer gelişmiş özellikleri de destekliyor.

AMD Grafik İş Birimi kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdürü Scott Herkelman “Dünya çapında üç milyar oyuncu var ve bu sayı her geçen gün artıyor ve oyuncuların yaklaşık yarısı da PC’lerde oynuyor. Yeni Radeon grafik kartları oyuncuların oyun deneyimini bir sonraki seviye taşıyıp ve daha iyi performans sağlayacak. AMD RDNA 2 mimarisinin inanılmaz verimliliğiyle gelen yeni Radeon grafik kartları rakiplere kıyasla önemli ölçüde daha iyi performans sunuyor.” şeklinde konuştu.

AMD Software: Adrenalin Edition ise, AMD destekli sistemlerde oyun deneyimlerinin tüm potansiyelini ortaya çıkaran gelişmiş ve yenilikçi özellikler sunuyor. En son sürüm, seçili DX11 yapımlarında yüzde 10’a kadar daha yüksek performans sağlıyor.

amd radeon rx 6550 xt

AMD FidelityFX teknolojisi ise, oyun geliştiricileri için AMD GPU Open’da bulunan açık kaynaklı görsel iyileştirme efektleri araç seti olarak nitelendiriliyor. Sayıları artmaya devam eden 80’den fazla oyun desteği ile AMD FidelityFX Süper Çözünürlük (FSR) uzamsal yükseltme teknolojisini içeriyor. Aynı zamanda, AMD ve belirli rakip çözümleri de dahil olmak üzere, benzer veya yerelden daha iyi görüntü kalitesi sağlarken, desteklenen oyunlarda kare hızlarını artıran son teknoloji bir yükseltme çözümü olan FSR 2.0’ı da içeriyor.

AMD Smart Access Memory Teknolojisi (SAM) de CPU’ların GPU’nun tüm yüksek hızlı GDDR6 önbelleğine erişimini sağlayarak AMD Radeon RX 6000 Serisi grafik kartlarını belirli AMD Ryzen masaüstü işlemcileri ve AMD 500 Serisi anakartlarla eşleştirirken daha yüksek performansa imkan sağlıyor.

AMD FSR 2.0 desteğine sahip olacak ilk oyunlar

AMD, bunlara ek olarak FSR 2.0 desteğine sahip olacak ilk oyunları da açıkladı. Deathloop‘un 12 Mayıs 2022’deki bir güncelleme ile FSR 2.0 desteği alması bekleniyor. Önümüzdeki aylarda ise teknolojiye destek eklemeyi planlayan ek oyunlar arasında Farming Simulator 22, Forspoken, Microsoft Flight Simulator ve diğer birçok yapım yer alıyor.

Ayrıca AMD, oyunculara uygun AMD Radeon RX 6000 Serisi ürünleri satın alarak bazı oyunlara ücretsiz erişim sağlayan ve yakında çıkacak AMD Radeon Raise the Game Bundle paketini duyurdu. Bu yeni paket, popüler Saints Row ve Sniper Elite 5 oyunlarını içerecek. Salı gününden itibaren katılımcı bir perakendeciden uygun bir Radeon ürünü satın alan oyuncuların bu özel teklifi kaçırmamaları için şimdi kullanabilecekleri bir kod verilecek ve ilerleyen aylarda promosyon başladığında bu kod ile kampanyadan yararlanabilecekler.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER