Amazon: Elon Musk’ın şirketleri kurallara uymuyor

Elon Musk’un CEO’su olduğu SpaceX, Amazon’u ABD Federal İletişime Komisyonu’na (FCC) şikayet etmişti. SpaceX, e-ticaret devinin Starlink uydu interneti servisini baltalamaya çalıştığını öne sürmüştü. Amazon bu iddiaya FCC’ye yaptığı başka bir başvuruyla yanıt verdi.

Amazon’un dilekçesinde SpaceX’in patronu Elon Musk’ın kurallara ve devletin talimatlarına uymamaya meylinin olduğu belirtildi. Buna ek olarak, SpaceX’in kendisine meydan okuyan her şirketi “rekabete aykırı davranmak” ile suçladığı da ifade edildi.

Ars Technica’nın haberinde Amazon’un bundan iki hafta önce FCC’yi SpaceX’in Starlink’le ilgili olarak yaptığı başvuruyu reddetmeye zorladığı belirtildi. E-ticaret devi daha önce de SpaceX’in birbirinden tamamen farklı iki konfigürasyon teklif ettiği ve bunun talimatlara aykırı olduğunu öne sürmüştü.

SpaceX ise mümkün olan iki farklı seçeneği önerdiğini ve bunlardan birinin tercih edilen seçenek olmadığını belirterek karşılık vermişti. Açıklamada Amazon’un sadece SpaceX’i yavaşlatmaya çalıştığı da dile getirilmişti.

Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin, NASA’yı SpaceX’e verdiği bir kontrat nedeniyle mahkemeye şikayet etmişti. Şirket, NASA’nın SpaceX’e bir yerine iki kontrat verdiğini ve seçim sürecinin de adil olmadığını öne sürmüştü. İhtiyati tedbir kararı nedeniyle NASA, 2.9 milyar dolarlık Ay’a iniş projesini durdurmak zorunda kalmıştı.

Amazon, FCC’den SpaceX’in Starlink teklifini reddetmesini istediğinde SpaceX’ten oldukça sert bir yanıt gelmişti. SpaceX, Amazon’u rekabette geride kaldığı için hukuki süreçlerle rakiplerini engellemeye çalışmakla suçlamıştı.

iPhone 14 tamamen yeni tasarımla gelebilir

iPhone 13 serisi henüz birkaç gün önce piyasaya çıktı. Ancak bu, gelecek yılın iPhone'ları için dedikoduların etrafta dolaşmaya başlamasını engellemiyor. 9to5Mac'in haberine göre; Bloomberg'in...

Netflix Tudum etkinliğinden öne çıkan duyurular ve fragmanlar

Netflix, cumartesi günü ilk Tudum etkinliğini gerçekleştirdi. Pek çok şeyin gösterimi bu üç saatlik canlı yayında yer aldı. 70'den fazla dizi ve 28 film...

The Witcher 2. Sezon fragmanı ve 3. sezon müjdesi geldi

Netflix'in Tudum etkinliğinde çok sayıda Geralt of Rivia içeriği vardı. The Witcher'ın yaklaşan ikinci sezonu, yayıncının büyük gösterisinde önemli bir varlıktı. Hayranlar, Continent'te yaşamın...

Riot Games’in ilk Netflix dizisi Arcane’in fragmanı yayınlandı

Riot Games’in ilk dizisi olan Arcane, 7 Kasım’da çıkacak. Merakla beklenen dizinin ilk fragmanı, Netflix’in global etkinliği Tudum’da paylaşıldı. Dizi, League of Legends Dünya...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun