Teknoloji

AFAD Acil Çağrı mobil uygulamasıyla hayat kurtarıcı hizmet ve bilgilere erişebilirsiniz

afad acil çağrı

Sabaha karşı saat 04.17’de meydana gelen merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7.7 büyüklüğündeki deprem çevredeki birçok yerleşim birimini etkiledi. Deprem bölgesindeki iletişim altyapısının olumsuz şekilde etkilenmemesi için sesli çağrı hatlarının meşgul edilmemesi, iletişimin internet üzerinden hizmet veren mesajlaşma ve görüşme uygulamaları ya da SMS üzerinden yürütülmesi gerektiği belirtildi. Öte yandan 2021 sonlarında kullanıma sunulmuş olan AFAD Acil Çağrı uygulamasının, afet ve acil durumlarda vatandaşlara toplanma yerlerinden 112 ile mesajlaşma bağlantısına kadar pek çok bilgi ve araca erişim imkanı sunduğu hatırlatıldı.

AFAD Acil Çağrı uygulaması, doğal afetlerden etkilenen kişilerin konum ve durum bilgilerinin ses ve mesaj yolu ile data hattı üzerinden alınarak 112 Acil Çağrı Merkezlerine aktarılmasını, bu merkezde durumun değerlendirilerek saha ekiplerine bildiriminin sağlanmasını ve uygulama üzerinden olaydan etkilenen kişilere ulaşılmasını hedefliyor.

Kullanıcılar dilerse acil durumda ulaşılacak yakınlarının iletişim bilgilerini sisteme girerek 112 Acil Çağrı Merkezi personelinin “Acil Çağrı” anında bu bilgileri görmesini sağlayabilir, gerekli durumlarda vatandaşın yakınlarına ulaşılarak afetzedenin güncel bilgileri paylaşılabilir.

Toplama alanları gerçekleşebilecek olası bir afet anında vatandaşlarımızın öncelikli olarak toplanacağı alanlardır. Afetin ilk saatlerinde vatandaşlarımızın geçici olarak ikame edeceği yapısal tehlike ve risklerden uzak belirlenen toplanma alanları uygulamanın ana ekranında bulunan harita üzerinde gösterilmektedir. Vatandaşlarımız bu noktalara yol tarifi alarak ulaşabilirler.

Afet ve acil durum öncesinde, sırasında ve sonrasında toplum hizmeti çalışmalarına katkı sağlamak için uygulamada bulunan AFAD gönüllülük başvurusu butonuna tıklayarak Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Gönüllülük Başvurusu ve Takibi sayfasına ulaşabilir, gönüllülük başvurusu yapabilirsiniz.

Ayrıca uygulama aracılığıyla afet farkındalığını arttırmaya yönelik eğitim videolarına ulaşabilirsiniz. Detaylara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

AFAD Acil Çağrı uygulaması nasıl indirilir?

AFAD Acil Çağrı uygulaması App Store ve Google Play Store uygulama mağazalarında iOS ve Android platformları için mevcut durumda bulunuyor. Yukarıda verdiğimiz bağlantılara tıklatarak uyumlu cihazınıza bu mobil uygulamayı yükleyebilirsiniz.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER