Afet anlarında iletişime katkı sağlayacak AFAD Acil uygulaması yayınlandı

İçişleri Bakanlığı bünyesinde geliştirilen ve afet anlarında kullanılması hedeflenen “AFAD Acil” mobil uygulaması Düzce Depremi’nin yıldönümü olan 12 Kasım 2021 tarihi itibarıyla kullanıma açıldı.

İçişleri Bakanlığınca hazırlanan ve üzerinde çalışmaların yürütüldüğü geçen yılın sonlarında ortaya çıkan AFAD Acil mobil uygulaması afet dönemlerinde vatandaşların 112 hizmetlerine daha kolay ulaşmalarını sağlarken, yoğunluk nedeniyle iletişimde yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesine yardımcı olacak. Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD) üyesi mobil operatörlerin geliştirme sürecinde İçişleri Bakanlığı ile beraber çalıştığı ve tecrübelerini paylaştığı mobil uygulama ile, deprem ve sel gibi afet durumlarında vatandaşların 112 hizmetlerine daha kolay ulaşmaları ve önceden belirleyecekleri 10 kişiyle internet üzerinden haberleşmelerinin sağlanması hedefleniyor.

Afet anlarında 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yönlendirilen yoğun çağrı trafiğinin mobil uygulama sayesinde akıllı hale gelmesinin ve acil yardım talep eden kullanıcılara ait büyük verinin işlenerek kullanılmasının ileri seviye bir hizmet olacağını ifade eden m-TOD Yürütme Kurulu Üyesi ve Kamu İlişkileri Direktörü Tolga Ertuğrul, “Klasik çağrı merkezi hizmetlerinin kapasitelerinin yetişemediği anlarda aramaları cevapsız bırakmamak ve veriyi değerlendirmek afet anlarında kriz yönetimi için son derece etkili olacak. Afet durumunda acil yardımlaşma uygulaması ile bölgesel mesajlarla vatandaşlara kolaylıkla ulaşım sağlanacak. Uygulama, devletin afet yönetiminde vatandaş için bir nevi rehber olacak. Vatandaşlarımız, AFAD Acil mobil uygulaması üzerinden bulundukları bölgelere en yakın toplanma merkezlerine kolaylıkla yönlendirilecek. Uygulamanın kullanımı hayat kurtarıcı olacak” dedi.

Afet anlarında gerek mesajlaşma gerekse de ses trafiğinin internet tabanlı uygulamalar üzerinden iletilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Ertuğrul, “Mevcut 4.5G altyapıları ile veri aktarımı hem daha kaliteli hem de sorunsuz şekilde sağlanabiliyor. Mobil iletişim sektörünün de katkısıyla Bakanlık tarafından geliştirilen uygulamanın mobil ve/veya sabit internet kullanılmasına uygun bir şekilde tasarlanmasını çok değerli buluyoruz.” dedi.

AFAD Acil mobil uygulamasının başlıca özellikleri

AFAD Acil uygulaması, doğal afetlerden etkilenen kişilerin konum ve durum bilgilerinin ses ve mesaj yolu ile data hattı üzerinden alınarak 112 Acil Çağrı Merkezlerine aktarılmasını, bu merkezde durumun değerlendirilerek saha ekiplerine bildiriminin sağlanmasını ve uygulama üzerinden olaydan etkilenen kişilere ulaşılmasını hedefliyor.

Kullanıcılar dilerse acil durumda ulaşılacak yakınlarının iletişim bilgilerini sisteme girerek 112 Acil Çağrı Merkezi personelinin “Acil Çağrı” anında bu bilgileri görmesini sağlayabilir, gerekli durumlarda vatandaşın yakınlarına ulaşılarak afetzedenin güncel bilgileri paylaşılabilir.

Toplama alanları gerçekleşebilecek olası bir afet anında vatandaşlarımızın öncelikli olarak toplanacağı alanlardır. Afetin ilk saatlerinde vatandaşlarımızın geçici olarak ikame edeceği yapısal tehlike ve risklerden uzak belirlenen toplanma alanları uygulamanın ana ekranında bulunan harita üzerinde gösterilmektedir. Vatandaşlarımız bu noktalara yol tarifi alarak ulaşabilirler.

Afet ve acil durum öncesinde, sırasında ve sonrasında toplum hizmeti çalışmalarına katkı sağlamak için uygulamada bulunan AFAD gönüllülük başvurusu butonuna tıklayarak Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Gönüllülük Başvurusu ve Takibi sayfasına ulaşabilir, gönüllülük başvurusu yapabilirsiniz.

Ayrıca uygulama aracılığıyla afet farkındalığını arttırmaya yönelik eğitim videolarına ulaşabilirsiniz. Detaylara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

AFAD Acil uygulaması nasıl indirilir?

AFAD Acil uygulaması App Store ve Google Play Store uygulama mağazalarında iOS ve Android platformları için mevcut durumda bulunuyor. Yukarıda verdiğimiz bağlantılara tıklatarak uyumlu cihazınıza bu mobil uygulamayı yükleyebilirsiniz.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun