Mobil operatörlerden deprem ile ilgili ortak duyuru

Bu sabaha karşı saat 04.17’de Güneydoğu Anadolu’nun büyük bir bölümünde hissedilen 7.4 büyüklüğündeki depremin ardından tüm resmi kurumların yanında iletişim operatörleri de teyakkuza geçti. Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD), sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada; Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone tarafından bölgede kapasite artırımı ile ücretsiz konuşma ve internet tanımlamasının yapıldığı kaydedildi.

m-TOD, bir başka tweette ise deprem bölgesinde iletişimin kesintisiz şekilde devam etmesi için önemli hususları dile getirdi. Yüksek trafik oluşumunu engellemek için telefonların sadece acil aramalar için kullanılması gerektiğini hatırlatan kuruluş, haberleşmelerin kısa mesaj servisi ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapılması gerektiğini de dile getirdi.

Mobil operatörlerden de ayrı ayrı açıklamalar var. Turkcell, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde meydana gelebilecek olası problemlere anında müdahale için ekiplerin yönlendirildiği ve müşterilere hizmet verilmesi amacıyla çağrı merkezlerinde özel önlemlerin alındığı kaydedildi.

Türk Telekom da, yaptığı açıklamada iletişime kapalı olan müşterilerinin mobil, internet ve sabit hatlarının görüşmeye açıldığını kaydetti. Ayrıca bölgede bulunan tüm ankesörler üzerinden ücretsiz telefon görüşmeleri yapılabiliyor.

Vodafone ise yaptığı açıklamada, deprem bölgesindeki müşterilerinin acil iletişim ihtiyaçları için ücretsiz konuşma, sms ve internet tanımlandığını kaydetti. Öte yandan afet bölgesinde, fatura borcu nedeniyle GSM hatları kapalı veya kısıtlı olan müşterilerin hatlarının acil iletişim ihtiyaçları için açıldığı da vurgulandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Güneydoğu Anadolu'da 7.4 büyüklüğünde şiddetli deprem
Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun