Zuckerberg Internet.org girişiminin mobil operatörlerle dost olduğunu söyledi

internet-org-0301315

Söz konusu dünyanın dört bir köşesini internete bağlamak olunca herkes yeniden dost olmuşa benziyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, öncülüğünü yaptığı Internet.org girişiminin Google’ın Project Loon programıyla işbirliğine gidip gitmeyeceğine ilişkin bir soruya verdiği yanıt, dostluk ortamının daha net biçimde görülmesini sağlıyor.

Zambiya’da Internet.org girişiminin ilk ayağını başlattıklarında ücretsiz sundukları uygulamalardan birisinin de Google Arama uygulaması olduğunu söyleyen Mark Zuckerberg, aramanın önemli bir ürün olduğunu ve dünyanın dört bir yanındaki insanların ihtiyaç duyduğu işlevselliği sağladığını belirtti. Facebook CEO’su Internet.org kapsamında daha fazla Google uygulaması sunma konusunda Google’ın kıdemli başkan yardımcısı Sundar Pichai ile de görüştüğünün altını çizdi.

Google’ın kıdemli başkan yardımcısı Sundar Pichai de dün MWC kapsamında yaptığı konuşmada benzer sözler sarfetmiş ve gerekli koşullar oluştuğu takdirde Facebook ile birlikte hareket etmekten mutluluk duyacaklarını belirtmişti.

Konuşması ve sonradan gerçekleşen panel sırasında oldukça sempatik bri tutum içinde olan Mark Zuckerberg, dünyayı internete bağlama konusunda öncülüğün mobil operatörler tarafından üstleneceğini belirtti.

MWC’ye katılanların yıllardır dünyayı birbirine bağlama konusunda ilk adımları attığını söyleyen Zuckerberg, mobil operatörlerin geçmişleri ve geçmişten gelen mirasları doğrultusunda hareket ettiklerini dile getirdi.

Mark Zuckerberg, geçtiğimiz yıl MWC kapsamında yaptığı konuşmada Internet.org girişimini anlatırken, dünyanın en büyük beş mobil operatöründen Internet.org’a katılmalarını ve kablosuz servislerini ücretsiz olarak sunmalarını istemişti. Facebook’un WhatsApp’ı satın almasından kısa bir süre sonra gerçekleşen bu isteğe operatörler pek olumlu bakmamıştı.

Bir yıllık süre içinde GSMA, Airtel Africa ve Millicom gibi büyük isimlerle ortaklığa giden Facebook, Internet.org girişimini dört Afrika ülkesinde, Hindistan’da ve Kolombiya’da hayata geçirmeyi başarmıştı. Mark Zuckerberg, iş ortaklarından bazılarının gerçekleştirdiği sunumda kendisine katılmasının girişime dair yeniliklerden daha büyük bir haber olduğunu iddia etti.

iPhone 13 ve iPhone 13 Pro modelleri Türkiye’de ön satışa çıktı

Apple'ın 2021 model iPhone 13 serisi telefonları geçen hafta ABD başta olmak üzere çeşitli ülkelerde ön satışa çıktıktan sonra, bugün itibarıyla mağazalarda satılmaya başladı....

Twitter Bitcoin ile bahşiş alma ve gönderme dönemini başlattı

Twitter, uygulaması aracılığıyla Bitcoin cinsinden bahşiş talep yeteneğini etkinleştirerek, kripto para biriminin bir ödeme yöntemi olarak kullanımını teşvik eden ilk büyük sosyal ağ oluyor....

F1 Rusya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

F1 Türkiye GP 2021 öncesindeki son yarış Rusya'da. Bu hafta sonu düzenlenecek F1 Rusya GP yarışında Verstappen ve Hamilton arasındaki şampiyonluk mücadelesinin nereye doğru...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun