YouTube Kids uygulaması çocuklara gizli reklam yapmakla suçlanıyor

youtube-kids-200215

Belirli bir sayıda tüketici ve çocuk avukatı grupları ABD Federal Ticaret Komisyonu’na YouTube’un geçtiğimiz haftalarda yayınladığı Kids uygulamasına yönelik inceleme başlatması talebinde bulundu.

Organizasyonların iddiasına göre Google’ın yeni uygulaması geleneksel içeriğe karıştırılmış reklamlarla genç kitleleri hedefliyor.

Geçtiğimiz şubat ayında çıkmış olan YouTube Kids uygulamasında McDonalds ve Fisher-Price gibi şirketler tarafından yönetilen özel kanallar da bulunuyor.

YouTube Kids uygulamasının çocuklara özel çizgi film ve benzeri programları aynı karakterlerin kullanıldığı reklamlarla karıştırdığı iddia ediliyor. Bu tarz bir uygulama Amerikan Federal İletişim Komisyonu tarafından ABD’deki karasal ve kablo televizyon kanalları için yasaklanmıştı.

Bu arada YouTube’un kullanıcılar tarafından oluşturulmuş oyuncak kutu açma videolarını paralı içerikler olarak değerlendirmemesi de eleştiriliyor.

Avukat gruplarının oluşturduğu koalisyon Amerikan Federal Ticaret Komisyonu’na yazılan dilekçeyle bu hususlarla ilgili araştırma başlatılmasını talep etti.

Bir YouTube sözcüsü konuyla ilgili olarak, YouTube Kids’i geliştirirken çeşitli iş ortaklarıyla ve çocuk hakları savunucusu gruplarla birlikte çalıştıklarını kaydetti. Uygulamayı iyileştirmek için her zaman geri bildirimlere açık olduğunu belirten YouTube, FTC’ye verilen mektubun sahipleriyle doğrudan iletişime geçmediklerini ve iddialarına kesinlikle katılmadıklarını da vurguladı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

YouTube masaüstüne video indirme özelliğini test ediyor

YouTube, videoları masaüstü web tarayıcınıza indirmenize olanak sağlayacak, resmen kendisine ait olacak bir yöntemi test ediyor. 19 Ekim'e kadar sürecek olan test için uygun olup...

iPadOS 15 İncelemesi

Apple'ın tabletlerine özel işletim sistemi iPadOS, en son sürümü iPadOS 15 ile birlikte iPad'lere yeni özellikler ve yetenekler kazandırıyor. Apple iOS 15 ile birlikte...

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...