Teknoloji

Xiaomi 12 Ultra 5x periskop telefoto lensle gelecek

xiaomi 12 ultra
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Xiaomi’nin Xiaomi 12 ve 12 Pro’yu tanıtmasının ardından gözler 12 Ultra modeline çevrilmişti. Söz konusu cihaza dair sızıntılar da son zamanlarda artışa geçmiş durumda. Ünlü duyumcu Digital Chat Station, daha önce telefonun selefine benzer bir kamera kurulumuna sahip olacağını iddia etmişti. Tecrübeli duyumcu yeni paylaşımında ise telefonun arkasında dörtlü bir kamera sisteminin bulunacağını ve bu sistemde 5x periskop telefoto lensin de yer alacağını dile getirdi.

5x telefoto lensin varlığı, Xiaomi 12 Ultra’yı farklı bir yerde konumlandırabilir. Xiaomi 12 Ultra’nın bu optik zum genişliğine sahip ilk cihazlardan biri olması bekleniyor. Digital Chat Station, daha önce yaptığı paylaşımda telefoto sensörlerde çok iyi zum genişliği aralıkları sunulmadığını belirtmişti. Pek çok cihazda zum genişliği, tıpkı OnePlus 10 Pro’da olduğu gibi, 3x ila 3.3x arasında sınırlı kalıyor.

Xiaomi 12 Ultra’nın ise bu durumu değiştireceği söyleniyor. Şirketin akıllı telefonunun kamera sisteminde kendisine ait Surge çipine de yer vereceği konuşuluyor. Telefonun kamerasının Leica ile geliştirildiği de gelen haberler arasında yer alıyor.

Xiaomi 12 Ultra’nın arkasında dörtlü bir kamera sisteminin bulunmasına artık kesin gözüyle bakılıyor. Sızan görsellere göre, lensler yuvarlak bir kamera adasına yerleştirilecek. Kısa süre önce bir kılıf sızıntısıyla telefonun ön panelini görmek de mümkün olmuştu.

Telefonun 6.6 inç AMOLED panelinin 2K çözünürlük sunacağı söyleniyor. Xiaomi 11 Ultra’da ikinci ekran bulunsa da, bu model için böyle bir beklenti söz konusu değil. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 işlemci ve 120W kablolu hızlı şarj desteği de telefonun özellikleri arasında sayılıyor.

Xiaomi 12 Ultra için henüz bir çıkış tarihi açıklanmış değil. Ancak akıllı telefonun Çin’in Bahar Festivali’nin ardından gözler önüne çıkacağı söyleniyor. Bu da tanıtımın şubat ayının sonlarında gerçekleştirileceği anlamına geliyor.

İLGİLİ HABERLER