Volvo’dan elektrikli otomobil dönüşümü için 2030 hedefi

Volvo, 2030 itibarıyla sadece elektrikli otomobil satacağını açıkladı. Benzinli ve dizel otomobil satışını rakiplerine kıyasla daha erken bırakacak olan şirket, önemli bir diğer kararı da duyurdu. Volvo, elektrikli otomobillerin satışını çevrimiçi ortama taşıyarak bayileri aradan çıkarmayı planlıyor. Şirket böylelikle müşterileriyle daha doğrudan bir bağ kurmayı amaçlıyor.

Volvo’nun 2030 hedefi, daha önce açıklanan bir planın devamı olarak tanımlanabilir. Şirket, 2025 itibarıyla araç portföyünün yüzde 50’sinin elektrikli otomobillerden oluşmasını hedeflediğini duyurmuştu. Volvo’dan yapılan yeni açıklamada ise akaryakıtlı otomobillerin sonunun geldiğine dair sağlam bir kanının oluştuğu belirtildi.

Volvo’nun teknoloji şefi Henrik Green, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “İçten yanmalı motora sahip otomobiller için bir gelecek yok. Sadece elektrikli otomobiller üreten bir şirket olmaya kararlıyız ve bu dönüşümü 2030 itibarıyla tamamlamayı amaçlıyoruz.”

Volvo, fiyatları merkezden kontrol etmeyi ve satışları da web sitesi üzerinden yapmayı planlıyor. Ancak bu durum galerilerin tamamen devredışı kalacağı anlamına gelmiyor. Potansiyel alıcıları otomobilleri Volvo’nun galerilerine gelip görebilecek. Bu galeriler de teslimat ve servisleri ön plana alacak şekilde yeniden tasarlanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tesla en sonunda sadece araç satışlarıyla kârlılığa geçti

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Mercedes-Benz tamamen elektrikli otomobiller için hedefini açıkladı

Volvo elektrikli otomobil dönüşümünde belirlediği hedeflerle Tesla’yı takip ediyor. Sadece elektrikli otomobiller üreten Tesla, satışları da internet üzerinden yapıyor. Ford da 2030 itibarıyla sadece elektrikli otomobil satma hedefini duyurmuştu. Kısa süre önce Jaguar’dan da benzer bir açıklama gelmişti. Ancak Jaguar’ın Volvo’dan da daha iddialı hareket ettiğini ve hedef olarak 2025’i seçtiğini hatırlatmakta fayda var.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...