Ford elektrikli ve sürücüsüz otomobillere yatırımını artırıyor

Ford elektrikli ve otonom otomobiller için 2025’e kadar 29 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Şirket bundan bir yıl önce, 2022’ye kadar 11.5 milyar dolarlık yatırım taahhüdünde bulunmuştu. 29 milyar doların 7 milyar dolarının sürücüsüz otomobillere, 22 milyar dolarının ise elektrikli otomobillere harcanması planlanıyor. Şirket geçtiğimiz beş yıllık dönemde de elektrikli otomobiller için 7 milyar dolar harcadı.

Bu yeni otomobillerin bazıları elektrikli hibrit araçlar, bazıları ise tamamen elektrikli modeller olacak. Mustang Mach-E, elektrikli F-150 ve E-Transit van da bu otomobiller arasında yer alıyor. Ford’dan yapılan açıklamada, lüks araç markası Lincoln’un temeline de elektrikli otomobillerin yerleştirileceği belirtildi.

Ford CEO’su Jim Farley, şirketin tüm planlarını hızlandırdığını dile getirdi. Pil kapasitesini artırmak, maliyetleri iyileştirmek ve üretim zincirine daha fazla elektrikli araç entegre etmek şirketin hedefleri arasında yer alıyor.

Farley, Ford CEO’luğu görevini geçtiğimiz yıl Jim Hackett’ten devralmıştı. Farley’in dümene geçmesiyle birlikte şirket elektrikli ve otonom araç pazarında lider olmak için daha agresif bir tavır içine girmiş durumda. Tesla ve General Motors gibi rakiplerinin ardından gelen Ford, pazara geç dahil olmasının açığını kapatmaya çalışıyor.

Ford elektrikli otomobilleri geleceğinin merkezine yerleştiren tek üretici değil. Mercedes ve Volkswagen de iklim değişikliğine paralel olarak elektrikli otomobilleri ön plana almış durumda. Uzun süredir elektrikli araçlar üzerinde çalışan General Motors da elektrikli ve sürücüsüz otomobiller için 27 milyar dolarlık bir yatırım planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Ford F-150 Lightning için kesenin ağzını açıyor

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

SharePlay iOS 15.1 beta sürümüyle geri geldi

SharePlay, pazartesi günü yayınladığı ilk iOS 15 sürümünde yer almamıştı. Apple, bu özelliği işletim sisteminin çıkışının planlandığı zamana yetiştirmek yerine sonbaharın ilerleyen zamanlarında çıkarmaya...

Safari 15 güncellemesi macOS Monterey’den önce geldi

Apple, macOS Big Sur ve Catalina için Safari'nin yeniden tasarlanmış bir sürümünü yayınladı. Yakında çıkacak macOS Monterey sürümünün bir parçası olarak duyurulmuş olan güncelleme,...

Amazon Kindle Paperwhite daha büyük ekran ile yenilendi

Amazon, Kindle Paperwhite e-kitap okuyucusunu yaklaşık üç yıllık bir aranın ardından yeniledi. Ekran büyüklüğünü 6.8 inçe çıkaran şirket, E-Ink ekranın parlaklığını da artırdı. Ekranın...