Twitter’ın “resmi” etiketi yeniden kullanımda

google news abone ol

Twitter mavi tik dağıtımını paralı hâle getirerek kendi hesap onaylama sistemini yok etmişti. Mikro blog servisi, bu duruma çözüm olarak bazı hesaplara gri renkli “resmi” etiketini eklemeyi seçmiş, ancak bu etiketler dağıtılmaya başladıktan birkaç saat sonra geri çekilmişti. Bütün bunların sadece bir-iki gün içinde olduğunu belirtmekte fayda var.

Şirketin yeni sahibinin gri renkli “resmi” etiketini “öldürdüğünü” açıklamasından kısa bir süre sonra bu etiket yeniden görülmeye başladı. Mikro blog servisinin başkan yardımcısı Esther Crawford, bu etiketin resmi kurumların ve ticari kuruluşların sayfalarında kullanılabileceğini daha önce belirtmişti. Crawford’un bahsettiği bu geri dönüşün gerçekleşmesi fazla zaman almadı.

Wired, Coca-Cola, The New York Times, NBA gibi hesaplarda gri renkli “resmi” etiketini yeniden görmek mümkün oluyor. “Resmi” etiketi mikro blog servisi Elon Musk’ın hâlâ eleştirmeye devam ettiği eski tarz mavi tik dağıtım sisteminin bir devamı olarak nitelenebilir. Musk, mavi tiklerin Blue aboneliği kapsamında satılmasının “muhteşem bir eşitleyici” olduğunu savunuyor. Ancak parayla mavi tik sahibi olanların isimlerini değiştirip bazı hesapları taklit etmesinin yarattığı kafa karışıklığı, şirketi böyle bir önlem almaya itmişti.

twitter

Elon Musk, başkalarını taklit eden hesapların cezalandırılacağını açıklamıştı. Parodi hesaplarının kendilerini açıkça belirtmesini isteyen Musk, son olarak bu hesapların adında “Parodi” ibaresinin geçmesinin de zorunlu hâle geldiğini belirtti.

Twitter mavi tikin hangi yolla alındığını belirtiyor

Bir mavi tikin Blue aboneliğiyle mi alındığı yoksa “hükumet, haber, eğlence veya belirlenmiş başka bir kategoride dikkate değer olduğu” gerekçesiyle mi verildiğini anlamak için profildeki mavi tikin üstüne dokunmak yeterli oluyor. Örneğin, şirketin yeni döneminin öne çıkan figürlerinden biri olan Esther Crawford‘un mavi tikini Blue aboneliğiyle almış olması dikkat çekiyor.

Twitter’da Elon Musk döneminde bu tarz şeylerle karşılaşmak pek şaşırtıcı olmayacak. Mikro blog servisinin yeni dönemde yeni şeyler deneyeceği ve hata yapmaktan çekinmeyeceği bizzat Musk tarafından açıklanmıştı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify’ın 2022 Özeti hazır: Türkiye 2022’de rap dinlemeye devam etti

Bir yılın sona ermekte olduğunun en önemli işaretlerinden birisi de çevrimiçi platformların ve teknoloji şirketlerinin yıla bakış atan özetlerini paylaşması. Bu özetlerin en meşhurlarından...

Disney+ Yılbaşı Gecesi filminin resmi afişini paylaştı

Disney+ Yılbaşı Gecesi ile Türk yapımı orijinal içeriklerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Yılbaşından hemen önce izleyicilerle buluşacak olan filmin afişi Disney+ tarafından paylaşıldı. Yapımcılığını...

Twitter yanlış COVID-19 bilgileriyle mücadelesini sonlandırdı

Twitter COVID-19 hakkındaki yanlış bilgilerle mücadelesini en azından şimdilik sonlandırmış gibi görünüyor. Mikro blog servisinin kullanıcıları ve CNN, şirketin şeffaflık sitesindeki COVID'le ilgili yanlış...

İşte 2022’nin App Store Awards kazananları

Apple bugün, 2022 yılının App Store ödülü kazananlar listesinin yanı sıra ücretsiz ve ücretli kategorilerde yılın en çok indirilen uygulama ve oyunların sıralamalarını da...

ÖNE ÇIKANLAR