Apple Touch ID ile Mac kilidinin açılmasına izin verebilir

touch id macApple’ın Mac bilgisayarların kilidinin iPhone’un parmak izi tarayıcısı üzerinden açılmasını mümkün kılacak bir OS X özelliği üzerinde çalıştığı söyleniyor. MacRumors sitesinde yer alan habere göre, şirketin bu özelliği önümüzdeki ay düzenlenecek WWDC 2016’da duyurması ve sonbaharda yeni OS X sürümüyle kullanıma sunması muhtemel gözüküyor. Özelliğin Bluetooth LE üzerine kurulu olacağı ve Apple Watch ekran kilidinin de iPhone ekran kilidiyle birlikte açılabilmesine benzer biçimde işleyeceği konuşuluyor.

Bu özellik akıllara Knock isimli Mac uygulamasını getiriyor. Knock da kullanıcıların telefon veya Apple Watch üzerinden Mac kilidini açmasını mümkün kılıyor. Uygulamanın bilgisayara yüklenmesinin ve şifrenin bilgisayara girilmesinin ardından hem telefon hem de saat ekranı üzerinden bilgisayar kilidi açılabiliyor.

Ancak Apple’ın sunmayı planladığı çözümün biraz daha modern ve pratik olduğunu söylemek gerekiyor. Ekstra uygulama yükleme ihtiyacını ortadan kaldırmayı planlayan Apple’ın özelliğin aktivasyonunu iPhone veya Apple Watch’un kontrol paneli üzerinden yapması bekleniyor. Bu tarz bir özelliği kullanıma sunmak, Apple’ı Mac bilgisayarlara biyometrik doğrulama araçları yerleştirme zahmetinden de kurtaracak gibi gözüküyor. Touch ID Mac kilidini de açarak Apple’ın sırtından önemli bir yük alacağa benziyor.

MacRumors söz konusu kilit açma özelliğinin web tarayıcıları için Apple Pay entegrasyonunu da hayata geçirebileceğini belirtiyor. Apple Pay tarayıcı entegrasyonu da OS X 10.12 ile gelmesi beklenen özellikler arasında sayılıyor. Böylelikle web üzerinden yapılan alışverişlerin bedellerinin Touch ID üzerinden gerçekleştirilecek doğrulama ile Apple Pay aracılığıyla ödenmesi mümkün hâle geliyor. Yeni OS X sürümünün Mac’e getireceklerinden birisinin de Siri olacağı söyleniyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...
Bu haberi arkadaşınızla paylaşın