Stephen Hawking: Önümüzdeki 100 yıl içinde Dünya’yı terk etmeliyiz

stephen hawkingDünyanın en ünlü ve önemli bilim insanlarından Stephen Hawking, insanların varlıklarını sürdürebilmek adına önümüzdeki 100 yıl içinde başka gezegenlerde koloni kurması gerektiğini belirtti. Hawking, uyarısını “Tomorrow’s World” (Yarının Dünyası) isimli televizyon programında yaptı.

İngiliz televizyon tarihinin kült programlarından biri olan Tomorrow’s World, 2003’e kadar 38 yıl boyunca kesintisiz olarak yayınlanmıştı. Bilim ve teknolojinin geleceği nasıl şekillendirebileceğini anlatan program, farklı konulara odaklanan yeni bölümleriyle tekrar izleyicilerle buluşuyor.

Hawking’in katıldığı bölüm “Yeni Dünya’nın Keşfi” ismini taşıyor. Profesör Hawking, insan ırkının hayatta kalabilmesi için gezegenler arası bir kolonileşmeye gitmesine ilişkin teorisini söz konusu bölümde kamuoyuyla paylaştı.

İklim değişikliği, aşırı nüfus artışı, göktaşı çarpmaları ve yapay zekâ gibi ne olacağı tahmin edilemeyen bir teknolojinin varlığı, önümüzdeki yüzyıl içinde Dünya’nın sonunun gelebileceği ihtimalini akıllara düşürüyor. Dolayısıyla insan ırkının varlığını sürdürebilmesi için ikinci bir “ev” bulma seçeneği kulağa mantıklı geliyor. En yakın seçenekler olarak Ay ve Mars öne çıksa da, buraları yaşanabilir kılmak adına ciddi çalışmalar gerekiyor.

Stephen Hawking başka gezegenlere gidilmesini gerektiğini söyleyen tek kişi değil

İnsanlığın başka gezegenlerde de yerleşim kurması gerektiğini söyleyen ilk isim Stephen Hawking değil. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk da insanların farklı gezegenlerde de yaşamlarını sürdürebilmeleri gerektiğini belirtmişti. Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, bu amaç doğrultusunda insanları Mars’a taşıyacak ve tekrar kullanılabilecek bir uzay aracı geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony Xperia 1 III ve Xperia 5 III tanıtıldı; işte özellikleri

Sony 2021 model Android telefonları; Xperia 1 III ve Xperia 5 III'ün duyurusunu gerçekleştirdi. Şirket, bu iki telefonu yazın başlarında yurt dışında çıkarmayı planlıyor....

Samsung’dan Galaxy S21 Ultra ile S20 Ultra karşılaştırması

Samsung, 2020 ve 2021'in ilk yarılarında çıkan ve birbirinin takipçisi olan Galaxy S20 Ultra ve Galaxy S21 Ultra modelleri için karşılaştırma niteliğinde bir infografik...

Apple’ın yeni etkinliği için beklenen işaret Siri’den geldi

Yeni Apple etkinliği için beklenen doğrulama, Apple'ın dijital asistanı Siri'den geldi. MacRumors sitesinin haberine göre, Siri'ye Apple'ın sıradaki etkinliğinin ne zaman olduğu sorulduğunda "20...