Spotify 2018’in en çok dinlenen sanatçı ve şarkılarını açıkladı

2018’in son ayına girilmesiyle birlikte sosyal ağların, çevrimiçi video platformlarının, uygulama mağazalarının ve müzik servislerinin “yılın en’leri” listeleri ortaya çıkmaya başladı. Bu konuda öncülük eden şirketlerden birisi de Spotify oldu. Çevrimiçi müzik platformu, 2018’de en çok dinlenilen şarkı ve sanatçıları hem küresel hem de yerel bazda açıkladı.

2018’de Spotify‘da küresel ölçekte en çok dinlenen isim Drake oldu. Kanadalı rapçi, 2015 ve 2016’da sahibi olduğu unvanı bir yıl aranın ardından tekrar kazandı. Spotify‘da 2018’de 7,9 milyar dinleme rakamına ulaşan Drake, böylelikle platformda tüm zamanların en çok dinlenen şarkıcısı olma unvanını da ele geçirdi. Drake’in geçtiğimiz haziran ayının sonunda çıkardığı Scorpion albümü Spotify’da yılın en çok dinlenen albümü olurken, bu albümdeki “God’s Plan” de Spotify’ın 2018’deki en popüler şarkısı olmayı başardı.

Türkiye’deki Spotify kullanıcılarının 2018’deki gözdesi ise rap müziğin yükselen yıldızı Ezhel oldu. 2018’de Spotify’da en çok dinlenen Türk sanatçı olma unvanını yakalayan Ezhel, en çok dinlenen erkek sanatçı unvanını da doğal olarak kazandı. Türkiye’nin Ezhel’den sonraki tercihi ise Türk popunun kraliçesi Sezen Aksu oldu.

Spotify’da 2018’de en çok dinlenen Türkçe şarkılar listesinde de rap müziğin hakimiyeti dikkat çekiyor. Ezhel’in “Geceler” şarkısının zirveye çıktığı listenin ikinci sırasına “Heyecanı Yok” ile Gazapizm yerleşti. Yaz aylarının gözdesi olan Aleyna Tilki ve Emrah Karaduman’ın ortak çalışması “Yalnız Çiçek” ise listeye üçüncü sıradan girdi. Dördüncü sırayı “İmkansızım” ile yeniden Ezhel alırken, ilk beşi tamamlayan şarkı Canbay & Walker ortak çalışması “Elbet Bir Gün” oldu.

Dünya genelinde 2018’in en çok dinlenen kadın sanatçısı, son klibiyle de adından söz ettirmeyi başaran Ariana Grande oldu. Ariana Grande’yi 2018’de yıldızı oldukça parlayan Dua Lipa izledi. Cardi B, Taylor Swift ve Camila Cabello da ilk beşe girmeyi başardılar. Erkek sanatçılar tarafında ise listenin zirvesindeki Drake’in arkasından sırasıyla Post Malone, XXXTENTACION, J Balvin ve Ed Sheeran geldi. Bu beş isim, platformun genel olarak en çok dinlenen isimleri olmayı da başardı.

Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar listesinde Sezen Aksu’nun ardından iki yabancı ismin gelmesi dikkat çekiyor. Spotify kullanıcılarının Sezen Aksu’dan sonraki favori kadın vokalleri Dua Lipa ve Sia olurken, ilk beşi yine iki yerli sanatçı tamamladı. Sıla’nın dördüncü olduğu listeye Simge de beşinci sıradan girdi. Erkekler tarafında ise rapçilerin hakimiyeti göze çarpıyor. Ezhel’in zirvede olduğu sıralamada ikinci sırada Türk rock müziğinin en önemli isimlerinden Teoman bulunuyor. Sagopa Kajmer, Gazapizm ve Mabel Matiz de ilk beşi tamamlayan diğer isimler oluyor.

Türkiye’deki Spotify kullanıcılarının en çok dinlediği gruplar listesinin zirvesindeyse sürpriz olarak tanımlanabilecek bir grup bulunuyor. Son albümü “Akustik Travma“yı bu yıl içinde çıkaran Yüzyüzeyken Konuşuruz, Spotify’da yılın en çok dinlenen grubu oldu. Yüzyüzeyken Konuşuruz’u eylül ayında ülkemizde bir konser veren Imagine Dragons izledi. Türk rock müziğinin mihenk taşı grupları Duman ile mor ve ötesi de listeye girerken, beşinci basamağa Adamlar yerleşti. Imagine Dragons dünya genelinde de Spotify’da yılın en çok dinlenen grubu olmayı başardı.

Türkiye’deki Spotify kullanıcılarının 2018’de en çok dinlediği albüm, Ezhel’in “Müpthezel”i oldu. İkinci sıraya kendi adını taşıyan albümüyle Dua Lipa yerleşirken, Mabel Matiz’in son albümü “Maya” da üçüncü sıradan listeye girdi.

Spotify kullanıcılarının o yılki kişisel tercihlerine göre hazırladığı özel çalma listelerini 6 Aralık’ta yayınlayacak. Yılın en iyileri de aynı tarihte açılacak özel sayfada görülebilecek.

Apple 14 inç MacBook Pro modelini tanıttı, işte özellikleri

Apple, 18 Ekim etkinliğinde beklendiği üzere yeni MacBook Pro modellerini tanıttı. Şimdiye kadar dedikodusu yapılan birçok özelliğin yeni modellerle karşımıza çıktığını görüyoruz. Yeni MacBook...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Bu haberi arkadaşınızla paylaşın