SpaceX Starship’in yörünge testi için hedef tarih belirledi

google news abone ol

SpaceX Starship roketinin uzun süredir ertelenen test uçuşu yakında gerçekleşecek gibi görünüyor. CNBC’nin haberine göre; şirketin CEO’su Elon Musk, Starship’i mayıs ayında yörüngeye gönderebileceklerine inanıyor. SpaceX uçuşa uygun 39 motoru nisan ayı itibarıyla hazır hâle getirmeyi ve bir ay içinde de bunları birleştirmeyi planlıyor.

Musk’ın verdiği bilgiye göre, test roketinde itici güç görevini yeni Raptor 2 motorları üstlenecek. Musk bu yeni motorun eski modellere kıyasla çok daha güçlü ve dayanıklı olduğunu dile getirdi. Raptor 2’nin üretimine geçtiğimiz aralık ayında başlayan SpaceX, yeni roketin daha az parça kullanarak daha fazla güç ürettiğini ve maliyetinin de yarı seviyede olduğunu belirtmişti.

Raptor 2 hem Starship’te hem de Super Heavy roketlerinde kullanılacak. Bu motor, SpaceX’in Ay ve Mars yolculuğu planlarında önemli bir yer tutuyor.

SpaceX’in mayıs ayında planladığı testi gerçekleştirebilmesi için ABD Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) izin alması gerekiyor. Buna ek olarak, çevresel değerlendirmenin de 28 Mart itibarıyla tamamlanması planlanıyor. Mevzuatsal gecikmelerin süreci etkilemesi ihtimaller dahilinde yer alıyor.

SpaceX Starship roketinin yörünge testi için geçtiğimiz yıl da bazı hedefler belirlemiş, ancak bu hedefleri gerçekleştirememişti. Hedef zamanlar konusunda iyimser bir tavır içinde olan SpaceX’in bu açıklamasına da temkinli yaklaşmakta fayda var.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

ÖNE ÇIKANLAR