Samsung ABD’nin kısıtlamaları nedeniyle Huawei’ye bileşen satmayı bırakıyor

Huawei yakında akıllı telefonları için bileşen bulmakta biraz daha zorlanabilir. Güney Kore medyasında çıkan haberlere göre, Samsung ve bellek üreticisi SK Hynix, 15 Eylül’den itibaren Huawei için bileşen tedarik etmeyecek. ABD Ticaret Bakanlığı’nın ağustos ayında duyurduğu Huawei’ye yönelik yeni yaptırımlar bu tarihte yürürlüğe girecek.

ABD’nin getirdiği yeni kısıtlamalar, ABD’li olmayan şirketlerin ABD’de üretilen yazılım veya donanımları kullanarak geliştirdikleri bileşenleri Huawei’ye satmasını engelliyor. Söz konusu kısıtlamalar, Huawei’yi şimdiden etkiliyor. Şirketin tüketici elektroniği iş birimi CEO’su Richard Yu, Mate 40 serisinin üst segment Kirin işlemcilerin kullanıldığı son cihazlar olabileceğini belirtmişti.

Bu yasak, Samsung ve SK Hynix’i de Huawei’yi etkilediği kadar etkileyecek gibi görünüyor. SK Hynix’in 2020’nin ilk yarısındaki 13.3 milyar dolarlık gelirinin yüzde 40’ı Çin’e yapılan ithalattan geliyor.

Huawei, yabancı yonga tedarikçilerine olan bağımlılığını azaltmak için bir süredir çaba sarfediyor. Şirket, Çin merkezli SMIC’ten de bileşen tedarik ediyor. Ancak ABD’de Trump yönetiminin Çin ile ticaret savaşını sürdürmesi durumunda SMIC’in de uzun soluklu bir seçenek olmayabileceği belirtiliyor.

ABD’de Trump yönetiminin Huawei’yle iş yapan şirketleri de yaptırım listesine ekleyebileceği belirtiliyor. Eğer bu gerçekleşirse, SMIC’in Huawei için üretim yapması için gerekli malzemeleri tedarik etmesi de zora girecektir. Bu olmasa bile, SMIC’in üretim teknolojisi bakımından TSMC’nin gerisinde kalması Huawei için bir dezavantaj niteliği taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar - Video

Huawei adına en iyi senaryo, kısa süre içinde Samsung ve diğer bileşen üreticilerinden tedarik edebilmek olacak gibi görünüyor.

Bu arada Huawei’den de konuyla ilgili bir açıklama geldi. Şirketin açıklamasında “Huawei olarak, bireysel tedarikçilere bağlı olmayan çeşitlendirilmiş bir tedarik sistemimiz bulunuyor. Ekran tedarikini sürdürmek için farklı teknoloji çözüm ortaklarımız da mevcut. Tüketicilere daha iyi ürün ve hizmetler sunmak için tedarikçilerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” ifadesi yer alıyor.

Güncelleme: Haber Huawei’nin açıklamasıyla güncellenmiştir.

F1 Amerika GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 heyecanı iki haftalık bir aranın ardından Türkiye'den ABD'ye taşınıyor. F1 Amerika GP 2021 hafta sonunda yine heyecanlı bir yarış bizi bekliyor. Geçen...

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun