Samsung Galaxy S21 serisi için Android 12 ve One UI 4 dağıtımı başladı

google news abone ol

Samsung, yaklaşık bir ay kadar önce resmi olarak dağıtıma sunulan Android 12 güncellemesini kullanıcılarına sunmaya başladı. Şirketin belirttiğine göre, ilk olarak Galaxy S21 Serisi cihazlarda Android 12 ve One UI 4 kullanıcı arayüzü güncellemeleri sunuluyor. Biz de kontrol ettiğimizde, elimizdeki Galaxy S21 Ultra‘ya güncellemenin geldiğini gördük ve One UI 4 yenilikleri ile tanıştık.

Öte yandan Samsung, güncellemelerin kısa bir süre sonra Galaxy S, Galaxy Note, Galaxy A serilerine mensup telefonlarda, katlanabilir cihazlarda ve tabletlerde kullanılabileceğini söyledi. Şirket, Galaxy S21 Serisi’nden başlayarak Galaxy S10, Galaxy S20, Galaxy Note10/Note20 ve Galaxy Z Serilerinin de kullanıma sunulacağını bilgisini paylaştı. Samsung’un belirttiğine göre güncellenen arayüz; yeni kişiselleştirme seçenekleri, gizlilik özellikleri ve Samsung’un sürekli genişleyen ekosistemine erişim gibi yeni özelliklerle kontrolü ele almanızı sağlayacak iyileştirilmiş bir mobil deneyim sunuyor.

Samsung, One UI 4’ün “özgün ihtiyaçlarınızı karşılamak ve bireyselliğinizi yansıtmak üzere” kişiselleştirilmiş bir mobil deneyim oluşturmanıza olanak sağladığını söylüyor. Birçok renk seçeneğine sahip yeni Renk Paletleri sayesinde ana ekrandan ikonlara, menüden tuşlara ve arka plana kadar her şeyin görüntüsünü ve verdiği hissi farklı kılabileceksiniz. Daha ileri bir kişiselleştirme deneyimi sunmak için yeniden tasarlanan widget’lar sayesinde akıllı telefon deneyiminize kendi imzanızı atmak artık her zamankinden daha kolay. Zenginleşen emoji, GIF ve sticker yelpazesine doğrudan klavyeniz üzerinden erişerek kendinizi artık daha da kolay bir şekilde ifade edebileceksiniz.

Samsung’un en son gizlilik ve güvenlik özelliklerini sunan One UI 4 arayüzü ile size özel kalmasını veya paylaşmak istediğiniz her şeyi kendiniz belirleyebileceksiniz. Uygulamalar kamera veya mikrofonunuza erişmeye çalıştığında anlık bildirimler ile bilgilendirme yaparken, tüm güvenlik ayarlarını ve denetimlerini tek ve en uygun noktada toplayabilen gizlilik paneli sayesinde gizlilik ayarlarını takip etmek ve denetlemek artık çok kolay oluyor.

Samsung’un geniş kapsamlı giyilebilir akıllı cihaz ekosisteminden ve fiziksel ve dijital sağlık uygulamalarından en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olan yeni arayüz, çok daha güçlü bir mobil deneyimin kapılarını aralıyor. Samsung’un Google gibi öncü iş ortaklarıyla yaptığı iş birlikleri, en sevdiğiniz üçüncü taraf uygulamalarını ve hizmetlerini kullanırken kusursuz bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Ayrıca ister Galaxy Fold, ister Galaxy Watch, ister Galaxy Tab kullanın, tüm cihazlarınızda tek ve uyumlu bir görünüm ile cihazlar arasında kusursuz senkronizasyon da sunuluyor.

Bu arada güncellemeye ek olarak bugünden itibaren indirilebilecek Galaxy Watch serisi için yeni yazılım güncellemesiyle birlikte kullanıcılar yeni sağlık özelliklerine ve kadran seçeneklerine erişebilecek.

Samsung One UI 4 ile gelen yenilikler

Samsung’un belirttiğine göre, One UI 4 ile birlikte gelen yenilikler aşağıdaki maddeler altında detaylandırılıyor:

 • Kamera: Fotoğraf ve video çekerken daha basit bir düzenin keyfini çıkarabilirsiniz. Sahne iyileştirici tuşu, yalnızca düşük ışık varsa veya bir belge tarıyorsanız Fotoğraf modunda görüntülenir. Portre ve Gece modu ayarları artık daha sezgisel.
 • Hiçbir anı kaçırmayan video: Kayıt işlemi, Kayıt tuşunu serbest bıraktığınızda değil ona dokunduğunuzda hemen başlar. Fotoğraf modunda hızlı bir video kaydetmeye başlamak için Deklanşör tuşunu basılı tutabilir, ardından Deklanşörü basılı tutmadan kayda devam etmek için parmağınızı Kilit simgesine sürükleyebilirsiniz.
 • Pro fotoğrafçılık: Yeniden tasarlanan Pro ve Pro video modu ayarlarıyla kontrolü elinizde tutabilirsiniz. Daha temiz görünüm çekime odaklanmanıza, matris çizgilerine eklenen yeni seviye göstergeleri de çekimleri dengede tutmanıza yardımcı olur.
 • Gelişmiş tarama: Belgeleri taradıktan sonra yakınlaştırmak ve hemen düzenlemek için büyütece dokunabilirsiniz. Ayrıca QR kodlarını taradıktan sonra bir kişinin yalnızca iletişim bilgilerini telefonunuza eklemek yerine kendisini aramak veya e-posta göndermek gibi işlemleri yapabilirsiniz.
 • Bir fotoğraftan diğerine yapıştırma işlemi: Yüzleri, evcil hayvanları, binaları ve farklı nesneleri karıştırıp eşleştirerek denemeler yapabilirsiniz. Herhangi bir nesneyi bir fotoğraftan kesebilir ve farklı bir fotoğrafa yapıştırabilirsiniz.
 • Evcil hayvanlar için portreler: Çeşitli portre efektleri ile tüylü arkadaşlarınızın güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Portre modu artık hem ön hem arka kameralarda kedi ve köpekler ile çalışmaya hazır.
 • Galeri: İster binlerce fotoğrafınız ve videonuz, ister sadece birkaç değerli anınız olsun, Galeri uygulaması ihtiyacınız olanı bulmayı ve koleksiyonunuzu düzenli tutmayı kolaylaştırır.
 • Gelişmiş hikâyeler: Otomatik olarak oluşturulmuş öne çıkan videolarla hikâyelerinizin yaşam kazandığını görebilirsiniz. İzlemek için her hikâyenin üst kısmındaki ön izlemeye dokunmanız yeterlidir. Yeni Harita görünümünde hikâyelerinizdeki fotoğrafların nerede çekildiğini de keşfedebilirsiniz.
 • Bilgi üzerinde daha fazla kontrol: Fotoğraflarınızın tarihini, saatini ve konumunu düzeltmek veya gizli tutmak için değiştirebilir veya kaldırabilirsiniz. Ayrıca birkaç fotoğraf seçebilir ve fotoğraf bilgilerini bir defada düzenleyebilirsiniz.
 • Fotoğraf ve video düzenleyici: Bazen fotoğraflarınız ve videolarınız birkaç ince ayara ihtiyaç duyar. One UI’nin Fotoğraf ve Video düzenleyicileri, fotoğraflarınızı paylaşmadan önce onların en iyi şekilde görünmesini sağlar.
 • Video kolajları: Fotoğraflar, videolar veya her ikisinin birleşimini içeren hareketli kolajlar yapabilirsiniz.
 • Aydınlatma kontrolü: Yeni Işık dengesi özelliği, fotoğrafın harika görünmesi için tüm ayrıntıları ortaya çıkarmanıza yardımcı olur.
 • AR Emojileri: Mesajlarınızı renklendirmek, eğlenceli videolar yapmak için kendi kişisel emojilerinizi kullanabilirsiniz. Kendinizin dijital bir versiyonunu oluşturabilir veya farklı bir görünüm deneyebilirsiniz.
 • Renk paleti: Telefonunuzu duvar kâğıdınıza göre eşsiz renklerle özelleştirebilirsiniz. Renk seçimleriniz telefonunuzdaki menülere, tuşlara, arka planlara ve uygulamalara uygulanır.
 • Gizlilik: One UI 4, kişisel bilgilerinizin güvende kalması için güçlü bir gizlilik koruması sunuyor.
 • Kamera ve mikrofon göstergeleri: Herhangi bir uygulama kamera veya mikrofonu kullanırken ekranın sağ üst köşesinde yeşil bir nokta beliriyor. Tüm uygulamaların kamera veya mikrofon kullanmasını geçici olarak engellemek için hızlı paneli kullanabilirsiniz.
 • Yaklaşık konum: Tam konumunuzu gizli tutabilirsiniz. Tam olarak nerede olduğunuzu bilmesi gerekmeyen uygulamaları yalnızca genel alanınıza erişecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
 • Pano koruması: Şifrelerinizi, kredi kartı numaralarınızı ve diğer hassas bilgilerinizi güvende tutabilirsiniz. Bir uygulama, başka bir uygulamada panoya kopyalanan içeriğe her eriştiğinde bir uyarı almayı seçebilirsiniz.
 • Yeni widget tasarımı: Widget’lar, bir bakışta görülmesi kolay bilgiler ve daha tutarlı bir stil ile her zamankinden daha iyi görünecek şekilde yeniden tasarlandı.
 • Daha kolay widget seçimi: Artık her uygulamada nelerin mevcut olduğunu görüntülemek için widget listesinde hızlıca gezinebilirsiniz. Ayrıca denemenizin faydalı olacağı widget’lar için öneriler alabilirsiniz.
 • Ana ekrandan arama yapın: Yeni arama widget’ı, aradığınızı doğrudan Ana ekrandan bulmanıza yardımcı oluyor 
 • Daha kolay paylaşımlar: Yeni düzen ve daha iyi gezinti, paylaşmayı çok kolaylaştırıyor. Paylaşım yaparken uygulamalar ve kişiler arasında gezinmek için sola veya sağa kaydırabilirsiniz.
 • Ses kaydı: Telefonunuzun kilidini açmadan sesli not kaydedebilirsiniz.
 • Aynı anda takvim ve program: Kilit ekranında günlük programınızı ve takviminizi kontrol edebilirsiniz.
 • Ana ekran üzerinde programınızı kontrol edin: Yeni bir widget o gün için programınızı ve o ay için takviminizi gösterir.
 • Hızlı ekleme etkinlikleri: Takviminize acilen bir şeyler eklemeniz gerektiğinde sadece bir başlık girmeniz yeterli oluyor.
 • Tamamıyla yeni tasarım: Samsung Health uygulamasında ekranın alt kısmındaki dört sekme aracılığıyla önemli verilerinizi kolayca görebilirsiniz.
 • Daha İyi Always On Display: Artık her bildirim aldığınızda Always On Display özelliğini açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Yeni animasyonlu etiketler sayesinde de size ait Always On Display özelliğini kişiselleştirebilirsiniz.
 • Yeniden boyutlandırılabilir pencere içinde pencere: Kayan bir videoyu parmaklarınızı birlikte sıkıştırarak küçültebilir, parmaklarınızı ayırarak büyütebilirsiniz.
 • Bir bakışta şarj etme bilgisi: Şarj etmeye başladığınızda, farklı görsel efektler şarj hızınızı daha sezgisel olarak bilmenizi sağlıyor.
 • Bir bakışta gündüz veya gece: Çift saat widget’ı artık gündüz veya gece olmasına bağlı olarak her şehir için farklı arka plan renkleri gösteriyor.
 • Dosyalarım’da daha kolay arama: Bir yazım hatası olsa veya isim tam olarak eşleşmese bile aradığınız dosyayı bulabilirsiniz. Son kullanılan dosyalar alanı da yakın zamanda kullandığınız veya aldığınız dosyaları hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olmak için genişletildi.
 • Gelişmiş Edge panelleri: Edge panellerini kullanırken mevcut uygulamanızı görünümde tutabilirsiniz. Aynı anda daha fazlasını görmenize yardımcı olmak için bulanıklık da kaldırıldı.
 • Daha eksiksiz masaüstü deneyimi: Samsung DeX’te daha fazla uygulama yeniden boyutlandırılabilir. Böylece gün boyunca çoklu görev yapabilirsiniz. Ayrıca DeX ayarlarında dokunmatik yüzey kaydırma yönünü kişisel tercihinize uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.
 • Sayfam: Samsung Health uygulamasında sayfam sekmesinde sağlık istatistiklerinizin, başarılarınızın, kişisel en iyilerinizin ve ilerlemenizin bir özetini alabilirsiniz.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın yeni iPhone 14 telefonları daha pahalıya gelebilir

Apple ile ilgili ürünler konusunda isabetli tahmin ve öngörüleriyle bilinen analist Ming-Chi Kuo'ya göre Apple, yakında çıkacak olan iPhone 14'ü iPhone 13'ten daha pahalıya...

Galaxy Watch 5 ve Watch 5 Pro duyuruldu; önemli yenilikler var

Samsung'un yeni akıllı saatleriyle ilgili haberler uzun süredir etrafta dolaşıyordu. Güney Koreli şirketin bugün düzenlediği Unpacked etkinliğinde Galaxy Watch 5 ve Watch 5 Pro...

Galaxy Z Flip 4 rafine tasarım ve özelliklerle tanıtıldı

Samsung'un katlanabilir telefon portföyünün iki parçasından biri olan Z Flip serisinin en yeni üyesi Galaxy Z Flip 4 resmiyet kazandı. Katlanabilir ekranlı telefon ilk...

Samsung Galaxy Z Fold 4 tanıtıldı: Her açıdan ince dokunuşlar var

Samsung'un yeni katlanabilir telefonu Galaxy Z Fold 4 uzun süredir devam eden sızıntıların ve paylaşımların ardından bugün resmen gözler önüne çıktı. Samsung Galaxy Z...

Snapchat Aile Merkezi ile anne ve babalara çocuklarının arkadaşlarını gösterecek

Snapchat, anne ve babaların genç çocuklarının kimlerle sohbet ettiğini takip etmelerini sağlayan bir ebeveyn kontrol portalını kullanıma sundu. Aile Merkezi olarak adlandırılan yeni uygulama...

WhatsApp’ın çevrimiçi durumu gizleme dahil yeni gizlilik özellikleri kullanıma sunuluyor

WhatsApp, TechCrunch'ın haberine göre, kısa süre önce beta sürümünde gösterdiği çevrimiçi durumu göstermeyi engelleme seçeneği de dahil olmak üzere birkaç önemli gizlilik özelliğini kullanıma...

Huawei MatePad Paper İncelemesi

Huawei MatePad Paper Huawei Online Mağaza'dan satın alın SATIN AL Elektronik mürekkep, yani e-ink teknolojisi yıllardır ortalıkta olmasına rağmen, şimdiye kadar büyük şirketlerin bu tür ekranlara sahip...