Samsung’dan ikinci kuantum kriptografi telefonu; Galaxy Quantum 2 tanıtıldı

Kuantum kriptografi teknolojisiyle yüksek güvenlikli işler için ideal

Samsung ve Güney Koreli telekom operatörü SK Telecom, Galaxy Quantum 2 modelinin duyurusunu gerçekleştirdi. Bu yeni akıllı telefon artırılmış güvenlik amacıyla dahili kuantum kriptolama teknolojisini barındıran ikinci Samsung telefonu olma özelliğini taşıyor. Geçen yıl da Galaxy A Quantum modelini görmüştük.

Galaxy Quantum 2, 2.5 mm karede dünyanın en küçük kuantum rastgele sayı üreteci (QRNG) bulunduğunu söyleyen ve ID Quantique adlı bir şirket tarafından geliştirilen bir çip içeriyor. Bir LED ve bir CMOS görüntü sensörüyle rastgele gürültü yakalayarak çalışıyor. SK Telecom’a göre QRNG çipi, akıllı telefon sahipleri için öngörülemeyen ve desensiz gerçek rastgele sayılar üreterek onların güvenlik gerektiren hizmetleri daha güvenli ve emniyetli bir şekilde kullanmasına olanak tanıyor.

Galaxy Quantum 2 modelindeki QRNG çipi neye yarıyor?

Kuantum kriptografi RNG sayesinde, belirli bir cihazın ona kapsamlı fiziksel erişim olmadan hacklenmesinin son derece zor olduğu düşünülüyor. Avantajlar, ortalama bir müşteri için oldukça sınırlı görünebilir, ancak QRNG çipi, teknolojiyi geliştiriciler için daha erişilebilir hâle getiren Android Anahtar Deposu API’lerini kullanan uygulamalarla otomatik olarak çalışıyor. SK Telecom, Shinhan Bank ve Standard Chartered Bank Korea gibi yerel kuruluşlarla sunduğu uyumluluğun yanı sıra T World gibi kendi hizmetleriyle de bu özelliği ön plana çıkıyor. Telekom operatörü, gelecekte Samsung’un kendi kredi kartları da dahil olmak üzere, daha fazla hizmetle çalışacağını söylüyor.

Telefonun kendisi, bir veya iki yıl önceki yüksek kaliteli bir amiral gemisi telefonunda bulabileceğinize yakın, oldukça yüksek özelliklere sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Qualcomm Snapdragon 855 Plus işlemci, 64 megapiksel arka kamera ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekran bulunuyor. Bu arada YouTube’da rastladığımız çeşitli videolar, bu telefonun henüz resmi duyurusu gerçekleştirilmemiş olan Galaxy A82 modelini temel aldığı öne sürülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ASUS'tan ROG serisine iki yeni oyuncu bilgisayarı: ROG Zephyrus S17 ve M16

Samsung Galaxy Quantum 2 şu an için sadece Güney Kore’de satışa sunulacak. Telefonun 23 Nisan tarihinde bu ülkede piyasaya çıkması bekleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone satın almayı düşünenlerin ilgisini çekecek indirim fırsatı

Bugünlerde bir iPhone satın almayı düşünüyorsanız, bu indirim fırsatı mutlaka ilginizi çekecektir. Trendyol'da bulunan Gürgençler Apple Premium Reseller mağazasında iPhone 12 Pro Max, iPhone...

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçaları Hint Okyanusu’na düştü

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçalarının Hint Okyanusu'na düştüğü tahmin ediliyor. Çin'in uzay ajansının sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Long March 5B roketin Maldivler'in batısına düştüğünün...