Teknoloji

Realme 8 ve Realme 8 Pro resmiyet kazandı

realme 8 pro

Realme bir süredir devam eden sızıntıların ve resmi paylaşımların ardından Realme 8 serisini gözler önüne çıkardı. Realme 8 serisi tasarımı itibarıyla Realme 7 serisine benzer görünse de, bazı özellikleriyle çıtayı yukarıya taşıyor. Seride Realme 8 ve Realme 8 Pro olmak üzere iki cihaz bulunuyor.

Realme 8 serisinin üyeleri ilk etapta farklı bölgelerde satışa sunulacak gibi görünüyor. Realme 8 Pro’yu önümüzdeki haftadan itibaren Avrupa ve Hindistan’da satın almak mümkün olacak. Realme 8 ise ilk etapta sadece Hindistan’da satışa sunulacak.

Realme 8 Pro’nun selefiyle karşılaştırmadan kurtulması pek kolay olmayacak gibi görünüyor. Ancak 108 megapiksel ana kamera sensörünün varlığı göze çarpan ilk fark oluyor.

realme 8 proRealme 8 Pro’nun kalbinde Qualcomm Snapdragon 720 işlemci bulunuyor. Realme daha önce 6 Pro ve 7 Pro modellerinde de bu işlemciye yer vermişti. Bu işlemciye 6 veya 8 GB RAM eşlik ediyor. Dahili depolama alanı ise 128 GB. MicroSD kart desteğiyle dahili depolama alanını genişletmek de mümkün. Telefona çift nano SIM kart da takılabiliyor.

108 megapiksel ana kamera kuşkusuz telefonun en önemli özelliği. 108 megapiksel çözünürlüklü Samsung HM2 sensör ile 12 megapiksel tam çözünürlüklü fotoğraflar yakalanabiliyor. Düşük ışık performansı ve 3x yakınlaştırma da bu sensörün ön plana çıkan özellikleri arasında bulunuyor.

Realme 8 Pro’da ana arka kameraya 8 megapiksel ultra geniş açılı kamera, 2 megapiksel makro kamera ve 2 megapiksel siyah-beyaz sensör eşlik ediyor. Telefonun önünde ise 16 megapiksel kamera bulunuyor.

Realme 8 Pro, 6.4 inç Super AMOLED ekrana sahip. Bu panel Realme 7 Pro’dakinden biraz daha farklı. Maksimum parlaklık seviyesi 1000 nit olan ekranın dokunuş örnekleme hızı ise 180 Hz. Ekranın yenileme hızı ise 60 Hz.

Realme 8 Pro’ya ihtiyaç duyduğu enerjiyi 4500 mAh kapasiteli pili veriyor. 50W şarj desteği sayesinde pil, 17 dakika içinde yüzde 50 doluluk oranına ulaşıyor. Tam şarj içinse 47 dakikaya ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada telefonun kutusundan 65W adaptör çıktığını belirtmekte fayda var.

Realme 8 Helio G95 işlemciyle geliyor

Realme 8’de ise 60 Hz Super AMOLED ekran bulunuyor. Full HD+ çözünürlüklü ekran, 6.4 inç büyüklüğünde. Bu ekranın da maksimum parlaklık seviyesi 1000 nit, dokunuş örnekleme hızı ise 180 Hz.

Realme 8, Helio G95 işlemciye sahip. Bu işlemci geçtiğimiz yıl çıkan Realme 7’de de kullanılmıştı. Ana kamera çözünürlüğü Realme 7’de 64 megapiksele iniyor. 8 megapiksel ultra geniş açılı kamera, 2 megapiksel makro kamera ve 2 megapiksel siyah-beyaz sensör sistemi tamamlıyor. 4K video kayıt özelliğinin Pro versiyona özgü olduğunu belirtmek gerekiyor.

Telefonda Helio G95’e 4, 6 veya 8 GB RAM eşlik ediyor. Dahili depolama alanı kapasitesi ise 128 GB. MicroSD kart desteğiyle depolama alanını büyütmek mümkün. Telefona ihtiyaç duyduğu enerjiyi ise 5000 mAh kapasiteli pil veriyor. 30W Dart Charge özelliği sayesinde 26 dakika içinde pil yüzde 50 oranında doluyor. Tam şarj içinse 65 dakikaya ihtiyaç duyuluyor.

Realme 8 ve Realme 8 Pro için ne kadar ödemek gerekecek?

Realme 8 Pro, Hindistan’da 18 bin rupiden (1965 TL) başlayan fiyatlarla satılacak. Realme 8 modelleri içinse en az 15 bin rupi (1642 TL) ödemek gerekecek.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER