Oppo Çin akıllı telefon pazarında Huawei’yi solladı

Oppo ilk defa Çin akıllı pazarında zirveye yerleşti. Counterpoint Research’ün verilerine göre, Oppo ana vatanında bir diğer Çinli üretici Huawei’yi geride bırakmayı başardı. Analistler bu durumda Oppo’nun artan satışlarının yanı sıra Huawei’nin uğraşmak zorunda kaldığı yasakların da etkili olduğunu belirtiyor.

Ocak ayının rakamlarına göre, Oppo’nun Çin akıllı telefon pazarındaki payı yüzde 21 oldu. Oppo’yu yüzde 20 ile kendisi gibi BBK Electronics çatısı altındaki Vivo ve Huawei takip etti. Apple ve Xiaomi ise yüzde 16’lık pazar paylarıyla ilk beşi tamamladı.

Oppo’nun pazar payının bir önceki aya göre yüzde 33, 2020’nin ocak ayına kıyasla ise yüzde 26 oranında arttığı belirtildi. Counterpoint Resarch, 5G uyumlu telefonların Oppo’nun satışlarını artırmasına katkı sağladığına dikkat çekti. Çin’de 2020’nin son çeyreğinde satılan telefonlarının yüzde 65’ini 5G cihazların oluşturduğunu düşününce bu duruma pek şaşırmamak gerekiyor.

Söz konusu tablo, Huawei’nin yaşadığı sıkıntıyı da açıklıyor. Huawei 4G işlemci bulabilse de, 5G işlemcileri ticari kısıtlamalardan önce yaptığı stoklardan kullanıyor. Şirket bu nedenle odak noktasını kâr marjının daha yüksek ancak satış hacminin daha düşük olduğu üst sınıf cihazlara kaydırmıştı. Bu da Huawei’nin satışlarının azalmasına yol açtı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone 13 çentiği yüzde 25 oranında daha küçük olacak

Oppo için Çin akıllı telefon pazarında zirveye giden yoldaki taşlardan birisi de Huawei’nin Honor’u elden çıkarması oldu. Daha önce Huawei’nin satışlarında Honor satışları da dikkate alınıyordu. Ancak Honor’un elden çıkarılmasının ardından Huawei’nin satışlarında sadece kendi markasını taşıyan cihazlar değerlendiriliyor.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...