Manşetler

Nvidia RTX 4090 ve 4080’den oluşan RTX 40 Serisi DLSS 3 ile birlikte tanıtıldı

nvidia rtx 4090

Nvidia bugün, daha önce beklendiği üzere, yeni amiral gemisi Nvidia RTX 4090 GPU başta olmak üzere, bir önceki nesle göre 4 kata kadar daha yüksek performansa sahip, oyuncular ve içerik oluşturucular için devrim niteliğinde performans sağlamak üzere tasarlandığı belirtilen GeForce RTX 40 Serisi GPU’larını tanıttı.

Dünyanın yeni Nvidia Ada Lovelace mimarisine dayanan ilk GPU’ları olarak nitelendirilen RTX 40 Serisi, şirketin belirttiğine göre, performans ve verimlilikte yeni bir nesli temsil eden büyük bir sıçramaya imza atıyor. Piksel oluşturmada yapay zekanın kullanıldığı, gerçek zamanlı ışın izleme ve nöral işlemede yeni bir çağı temsil ettiği belirtiliyor.

Nvidia’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, GeForce Beyond: Special Broadcast at GTC‘de, “RTX ışın izleme ve nöral işleme çağı tüm hızıyla devam ediyor. Yeni Ada Lovelace mimarimiz bunu bir sonraki seviyeye taşıyor” dedi. “Ada, oyuncular için adeta bir kuantum sıçraması sağlıyor ve tamamen simüle edilmiş dünyalar yaratmanın yolunu açıyor. Ada, önceki neslin 4 katına ulaşan performansıyla endüstride yeni bir standart belirliyor.”

Nvidia RTX 4090 ve 4080: Zirvedeki yeni GPU’lar

Nvidia RTX 4090, şaşırtıcı güç, akustik ve sıcaklık özelliklerine sahip dünyanın en hızlı oyun GPU’su olarak öne çıkıyor. Tam ışın izlemeli oyunlarda DLSS 3’lü GeForce RTX 4090, bir önceki neslin DLSS 2’li RTX 3090 Ti’sine kıyasla 4 kata kadar daha hızlı. Bir önceki neslin 450 W güç tüketimini koruyan işlemci, günümüz oyunlarında 2 kata kadar daha yüksek performans gösteriyor. 76 milyar transistör, 16 bin 384 CUDA çekirdeği ve 24 GB yüksek hızlı Micron GDDR6X belleğe sahip olan GPU, 4K çözünürlüklü oyunlarda kesintisiz saniyede 100’ün üzerinde kare hızı sunuyor. RTX 4090, 12 Ekim Çarşamba günü satışa sunulacak.

Şirket ayrıca iki ayrı konfigürasyonda sunulacak olan RTX 4080’i duyurdu. RTX 4080 16GB, 9 bin 728 CUDA çekirdeğine ve 16GB yüksek hızlı Micron GDDR6X belleğe sahip. DLSS 3 ile günümüz oyunlarında GeForce RTX 3080 Ti’den iki kat daha hızlı, en düşük güç modunda bile GeForce RTX 3090 Ti’den daha güçlü oluşuyla öne çıkıyor. RTX 4080 12GB, 7 bin 680 CUDA çekirdeğine ve 12GB Micron GDDR6X belleğe sahip ve DLSS 3 ile önceki nesil amiral gemisi olan RTX 3090 Ti’den daha hızlı.

Her iki RTX 4080 konfigürasyonu da Kasım ayında satışa sunulacak.

RTX 40 Serisi GPU’ların başlıca özellikleri

Nvidia’nın belirttiğine göre, Nvidia RTX 40 serisi işlemciler, 83 teraflop’a kadar shader gücüne sahip çoklu akış işlemcileri , önceki nesle göre 2 kat daha yüksek performans gösteriyor. 191’e kadar etkin ışın izleme teraflopa sahip üçüncü nesil RT Çekirdekleri – önceki nesle göre 2,8 kat daha performanslı. 1,32 tensör petaflop performansa sahip dördüncü nesil Tensör Çekirdekleri – FP8 hızlandırma kullanan önceki nesle göre 5 kat daha performanslı.

GPU kaynaklarını daha iyi kullanmak adına gölgeleme iş yüklerini anında yeniden planlayarak işlem verimliliğini artıran Shader Execution Reordering (SER). CPU’lardaki sıra dışı yürütme kadar önemli bir yenilik olan SER, ışın izleme performansını 3 kat, oyun içi kare hızlarını %25’e kadar iyileştiriyor

2 kat daha hızlı performansa sahip Ada Optik Akış Hızlandırıcı, DLSS 3’ün sahnedeki hareketi tahmin etmesine olanak tanıyarak yapay sinir ağının görüntü kalitesini korumasını ve kare hızını artırmasını sağlıyor.

Özel TSMC 4N proses teknolojisiyle sıkı bir şekilde bir araya getirilen mimari iyileştirmeler, güç verimliliğinde 2 kata kadar sıçrama sağlıyor. Çift Nvidia Kodlayıcı (NVENC), dışa aktarma sürelerini yarıya indirir ve AV1 desteği sunuyor. NVENC AV1 kodlaması, OBS, Blackmagic Design DaVinci Resolve, Discord ve daha fazla uygulama tarafından benimseniyor.

DLSS 3 ile daha hızlı oyun deneyimi

Ayrıca Huang, Nvidia’nın oyunlar ve yaratıcı uygulamalar için geliştirdiği Derin Öğrenme Süper Örnekleme (Deep Learning Super Sampling) nöral grafik teknolojisindeki bir sonraki devrimi simgeleyen Nvidia DLSS 3‘ü duyurdu. Yapay zeka destekli bu teknoloji, çok daha hızlı oyun oynamak için tüm kareyi tek seferde oluşturabiliyor. GPU’nun tüm kareleri bağımsız olarak oluşturmasına izin vererek, oyunlardaki CPU performans sınırlamalarının üstesinden geliyor.

Unity ve Unreal Engine gibi dünyanın en popüler oyun motorlarında uygulanan bu teknoloji, yakında çıkacak 35’ten fazla oyun ve uygulamayla dünyanın önde gelen oyun geliştiricilerinin çoğundan destek aldı.

Yeni ışın izleme teknolojisiyle daha sürükleyici oyunlar

Nvidia’nın belirttiğine göre, ışın izlemeli sahneleri fiziksel olarak doğru aydınlatmayla gerçek zamanlı olarak işlemek, onlarca yıldır grafik işlemenin zirvesi kabul edildi. Aynı zamanda 3D oyunlar ve grafikler gerçek dünyanın en doğru temsilini ekrana koymaya çalıştıkça, ortamların ve nesnelerin geometrik karmaşıklığı artmaya devam etti.

Gerçeğe en yakın grafikleri elde etmenin muazzam hesaplama gücü gerektirdiğini belirten Nvidia, Cyberpunk 2077 gibi modern ışın izlemeli oyunların, yalnızca aydınlatmayı belirlemek adına her piksel için 600’den fazla ışın izleme hesaplaması çalıştırdığına dikkat çekiyor. Bu, dört yıl önce piyasaya sürülen ilk ışın izlemeli oyunlara göre 16 kat artışa karşılık geliyor.

Yeni üçüncü nesil RT çekirdekleri, 2 kat daha hızlı ışın üçgeni kesişim testi sağlamak için geliştirildi ve bunun için iki önemli donanım bileşeniyle donatıldı. Bunlardan Opacity Micromap Engine alfa testi geometrisinin ışın izlemesini 2 kat hızlandırırken, Micro-Mesh Engine ek geometrileri ortaya koymak için anında mikro ağlar oluşturma işini üstleniyor. Micro-Mesh Engine, karmaşık geometrilerin geleneksel performans ve depolama maliyetleri olmadan, artan geometrik karmaşadan faydalanmayı sağlıyor.

RTX Remix ve yeni AV1 kodlayıcılar

RTX 40 Serisi GPU’lar ve DLSS 3, Nvidia Studio yaratıcıları için gelişmeler de sağlıyor. 3D görüntü sanatçıları, doğru fizik ve gerçekçi malzemelerle tamamen ışın izlemeli ortamlar oluşturabiliyor ve değişiklikleri proxy olmadan, gerçek zamanlı olarak görüntüleyebiliyor.

Video düzenleme ve canlı yayın, geliştirilmiş GPU performansından ve yeni ikili, sekizinci nesil AV1 kodlayıcıların eklenmesinden faydalanıyor. Nvidia Broadcast yazılım geliştirme kitinde Yüz İfadesi Tahmini, Göz Teması ve Sanal Arka Planda kalite iyileştirmeleri dahil olmak üzere iş ortakları tarafından kullanılabilen üç güncelleme yer alıyor.

Nvidia Studio yazılım paketine dahil olan Nvidia Omniverse, yakında klasik oyunların yeniden yorumlanmış çarpıcı RTX sürümlerini oluşturmak için bir modlama platformu olan Nvidia RTX Remix ile güçlendirilecek. RTX Remix, mod yapımcılarının oyun öğelerini kolayca yakalamasına, malzemeleri güçlü yapay zeka araçlarıyla otomatik olarak geliştirmesine, ışın izleme ve DLSS ile RTX’i hızla etkinleştirmesine olanak tanıyor.

RTX Remix, Nvidia Lightspeed Studios tarafından Valve’in tüm zamanların en iyi video oyunlarından biri olarak kabul edilen simge niteliğindeki video oyunu Portal’ı yeniden tasarlamak için kullanıldı. Tam ışın izleme ve DLSS 3 gibi gelişmiş grafik özellikleri, oyuna yeni ve çarpıcı bir görünüm ve bambaşka bir his veriyor. RTX’li Portal Kasım ayında, Portal’ın 15. yıldönümünde, RTX grafikli klasik platform oyunu olarak ücretsiz ve resmi indirilebilir içerik olarak piyasaya sürülecek.

Nvidia RTX 4090 ve 4080 GPU’ları nasıl kullanabileceksiniz?

Nvidia RTX 4090 ve 4080 GPU’lar ASUS, Colorful, Gainward, Galaxy, GIGABYTE, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY ve Zotac gibi en iyi donanım üreticilerinden, stok saat hızına sahip ve fabrikadan hız aşırtmalı modeller de dahil olmak üzere özel kartlar olarak sunulacak.

Dünyanın önde gelen sistem üreticileri olan Acer, Alienware, ASUS, Dell, HP, Lenovo ve MSI tarafından oluşturulan oyun sistemlerinde GeForce RTX 40 Serisi GPU’lar yer alacak.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER