Manşetler

Nokia G22 tanıtıldı; iFixit iş birliğiyle özel bir tamir seti var

nokia g22

HMD Global, MWC 2023’ün hemen öncesinde, özellikle onarılabilirliği göz önünde bulundurarak tasarladığı ilk telefon olan Nokia G22‘nin de aralarında bulunduğu üç yeni Nokia telefonu duyurdu. Şirket, insanların G22’de karşılaşabilecekleri bozuk ekran, bozuk pil veya bozuk şarj bağlantı noktası gibi sorunları düzeltmesine yardımcı olacak resmi onarım kılavuzlarını ve parçaları sunmak için iFixit ile iş birliği yaptı.

Tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış plastik bir arka kasaya sahip olan bu cihaz, iki yıl boyunca Android güncellemesi ve üç yıl boyunca güvenlik yamalarının sunumu ve üç yıl garanti gibi vaatlerle geliyor. Nokia G22, giriş seviyesi bir telefon; Unisoc T606 CPU’ya sahip ve 128 GB dahili depolama barındırıyor. microSD yuvası da var. 90Hz yenileme hızına sahip 6,5 inç HD ekranı bulunurken 50MP kamera, 2MP derinlik kamerası ve 2MP makro sensörü de arkada yer alıyor. Cihaz, en son sürümü yerine Android 12 ile çalışıyor. Ayrıca 20W hızlı şarjı destekliyor.

G22, HMD’nin daha çevre dostu bir şirket olmak için yaptığı çalışmaları somutlaştırır. Apple, Google ve Samsung gibi diğer üreticiler de tüketicilerin bazı cihazlarda sorunları kendi başlarına çözebilmeleri için resmi onarım kılavuzları ve parçalar sunuyor. Şimdi daha küçük ölçekli bir markadan da benzer bir adımı görüyoruz.

nokia g22 ifixit

Nokia G22, 8 Mart’tan itibaren yurt dışında satışta olacak. Gri veya mavi renkte sunulacak. Yurt dışı satış fiyatı 150 paunttan başlarken, HMD’nin Circular abonelik hizmeti üzerinden de edinilebiliyor. Belirli sorunları çözmek amacıyla iFixit’ten bir Fit Kit’i, yani araçları) 5 paunt karşılığında satın almak mümkün oluyor. Yedek pilin 23 paunt, ekranın 45 paunt ve şarj bağlantı noktasının 19 paunt fiyatı olacak.

Nokia C32 ve C22

Ayrıca HMD, “yıldız görüntüleme algoritmalarına” ve 50 MP ana kameraya sahip bir Android 13 telefon olan Nokia C32’yi duyurdu. Şirket, bu yeni telefonun bugüne kadarki tüm C serisi cihazlar arasında en iyi görüntü kalitesini sunduğunu söylüyor. C32, sekiz çekirdekli ve 1.6 GHz CPU’ya, 4 GB’a kadar RAM’e ve 128 GB’a kadar dahili depolamaya sahiptir. 8MP özçekim kamerasının yerleştirildiği çentikli 6,5 inçlik bir HD+ ekranı var. 130 paunt değerindeki cihaz karakalem, yeşil ve pembe renklerde, bu ilkbaharda İngiltere’de satışa sunulacak.

nokia c32
Nokia C32

Bir diğer yeni cihaz olan Nokia C22 de diğer yeni modeller gibi, IP52 su sıçramasına ve toza karşı korumaya, bir microSD yuvasına ve HMD iddialarına göre, tek bir şarjla üç güne kadar çalışabilen bir pile sahiptir. C22’de Android 13, 6,5 inç ekran ve sekiz çekirdekli, 1,6 GHz CPU, çift 13 MP kameraya ve sağlam bir metal kasa bulunuyor. Dahili depolama en fazla 64 GB’a çıkıyor. Bütçe dostu telefon siyah ve kum renkleriyle gelecek. İlkbaharda satışa sunulacak ve başlangıç fiyatı 110 paunt olacak.

Bu yeni telefonların duyurulmasına ek olarak, HMD üretimi Avrupa’ya taşımak istiyor. Konuyla ilgili basın açıklamasında, “Bu yolculuğun ilk aşamasında şirket, 5G Nokia cihaz üretimini 2023’te Avrupa’ya getirmek için yetenekler ve süreçler geliştiriyor.” ifadesi yer aldı. Avrupa Birliği’nin Asya’dan gelen parçalara bağlı olmak yerine bölgede daha fazla çip üretmeyi hedeflemesi, HMD’nin planını daha rahat uygulanabilir hâle getirebilir. Avrupa’da öncelikle bir Avrupa pazarı için telefon yapmak, HMD’nin çevre dostu misyonuyla da örtüşüyor.