Eğlence

Nintendo E3 2023 etkinliğinde olmayacağını doğruladı

nintendo e3 2023

Nintendo bu yıl düzenlenecek E3 2023 etkinliğinde yer almamaya karar verdi. Nintendo, Engadget’a yaptığı açıklamada, “Herhangi bir etkinliğe katılımımıza vaka bazında yaklaşıyoruz ve her zaman hayranlarımızla etkileşim kurmanın çeşitli yollarını düşünüyoruz.” dedi.

Şirket açıklamasında, “Bu yılki E3 etkinliği planlarımıza uymadığı için katılmama kararı aldık. Ancak ESA [Eğlence Yazılımları Derneği] ve E3’ün güçlü bir destekçisi olduk ve olmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullanarak gelecekteki etkinlikler için açık kapı bıraktı.

Nintendo geleneksel olarak E3’te sürekli yer alan şirketler arasında bilinir. Ayrıca etkinlik boyunca ana konferansı olan Direct’e ek olarak genellikle Treehouse adlı küçük etkinlikleri de yürütür. Şirket, 2019’daki son normal E3 fiziksel etkinliğinde ve 2021’deki tamamen dijital etkinlikte yer aldı. 2020‘de veya 2022‘de düzenlenen E3’lerde ise yoktu.

IGN bu ayın başlarında verdiği haberde, Nintendo, Microsoft ve Sony’nin bu yıl düzenlenecek E3’ten çekildiğini bildirmişti. Sony, 2018’den beri etkinlikte yer almadı, ancak ne Sony ne de Microsoft bu yılki etkinlik için planlarını kamuoyuna resmi olarak açıklamadı. Her şeye rağmen Microsoft, bu yaz Los Angeles’ta yıllık büyük etkinliğini düzenleyecek. Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer kısa süre önce bu etkinliğin ,13-16 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan E3 ile yaklaşık olarak aynı zamanlarda gerçekleşeceğini ima etmişti.

İlginizi çekebilir

Resmi olarak fuara katılacak olmasa bile Nintendo, haziran ortasında her zaman bir Nintendo Direct etkinliği düzenliyor ve bu sene de olabilir. Bu arada, ortalıkta dolaşan söylentilere göre PlayStation, bu hafta içinde yayınladığı State of Play 2023‘ün ardından E3’ün hemen öncesinde büyük bir gösteri planlıyor.

Üç büyük konsol üreticisinden sadece birinin yokluğu bile, organizatör ESA için bir darbe niteliğini taşıyor. Summer Game Fest de etkinliğe olan ilginin büyük bir kısmını kendisine çekmekle tehdit ediyor. En azından Ubisoft, E3 etkinliğine katılacağını açıklamıştı. Yani, bu büyük oyun etkinliğinde yine büyük isimleri görmeye devam edeceğiz.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER