Teknoloji

NFC yongalı BlackBerry Bold 9900 sahibi Turkcell kullanıcıları telefonlarıyla mobil ödeme yapmaya başlıyor

RIM’in geçtiğimiz aylarda Türkiye’de piyasaya sunduğu ve Turkcell tarafından satılmakta olan BlackBerry Bold 9900‘da NFC yongası da bulunuyor. Turkcell ve RIM, bu NFC yongasının kullanılmasını sağlayacak bir yeniliğin duyurusunu yaptı. Turkcell’in bir süredir kullanılmakta olan Cep-T Cüzdan servisi BlackBerry Bold 9900 kullanıcıları tarafından da kullanılmaya hazır hâle getirildi.

Artık BlackBerry Bold 9900 sahipleri Turkcell Cep-T Cüzdan servisine kayıt olacak ve MasterCard PayPass okuyucusuna sahip olan Türkiye genelindeki 60 bin civarındaki mağaza, perakende satış yerleri, kafe, restoran gibi yerlerde söz konusu okuyucuya akıllı telefonlarını dokundurarak hızlı bir şekilde ödeme yapacak. Yurtdışına seyahat eden Turkcell müşterileri orada da aynı şekilde ödeme gerçekleştirebilecek.

Turkcell’in BlackBerry Bold 9900 müşterileri bugünden itibaren Turkcell Cep-T Cüzdan servisine Turkcell mağazalarından başvurabilir. Müşterilere NFC özelliğine sahip yeni bir SIM kart verilecek ve ücretsiz Turkcell Cep-T Cüzdan uygulamasının indirilmesi konusunda destek sağlanacak. Kayıt işleminin bir parçası olarak, kullanıcıların MasterCard detayları güvenli bir şekilde kaydedilecek ve kullanıcılara, pin veya imza kullanmadan BlackBerry Bold 9900 akıllı telefonları ile işlem başına 35 TL’ye kadar ödeme olanağı sağlanacak. 35 TL üzerindeki ödemeler için ise pin veya imza desteği gerekli olacak.

BASIN BÜLTENİ

Turkcell ve RIM, BlackBerry Bold 9900 kullanıcıları için NFC Mobil Cüzdan’ı Türkiye’de sunuyor

BlackBerry akıllı telefonları için MasterCard PayPass üzerinden sunulan ilk global ticari NFC bazlı mobil ödeme uygulaması

18 Ocak 2012, Waterloo ON ve Istanbul, Türkiye – Turkcell ve Research In Motion (NASDAQ: RIMM; TSX: RIM) bugün NFC bazlı mobil cüzdan uygulaması olan Turkcell Cep-T Cüzdan’ın Türkiye’deki BlackBerry® Bold9900 akıllı telefon kullanıcıları için hazır olduğunu duyurdu.

BlackBerry Bold 9900’ın gücünün Turkcell Cep-T Cüzdan uygulaması ile bir araya gelişi, Turkcell kullanıcılarının NFC özelliğine sahip BlackBerry Bold 9900’larını Türkiye genelindeki mağazalar, perakende satış yerleri, café ve restoranlarda MasterCard PayPass okuyucusuna dokundurarak kolay, basit, güvenli ve pratik bir şekilde ödeme yapmasına olanak sağlıyor. Ayrıca, yurtdışına seyahat eden Turkcell müşterileri, aynı şekilde ödeme gerçekleştirebilecek.

RIM Türkiye Yönetici Direktörü Alexandra Zagury, Türkiye’deki BlackBerry kullanıcılarına yönelik ilk ticari NFC bazlı mobil cüzdanda Turkcell’le işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek; “RIM, NFC teknolojisinin gelişimini destekleme konusundaki kararlılığını sürdürüyor ve bugünkü lansman mobil ticaretin geleceğine dair önemli bir adımı oluşturuyor” dedi.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar ise Türkiye’nin başta NFC olmak üzere mobil finansal servislerde uluslararası alanda öncülük ettiğine dikkat çekerek, “BlackBerry Bold 9900 akıllı telefonu için Turkcell Cep-T Cüzdan uygulaması, alışverişte yeni bir dönemin kapılarını açıyor ve Türkiye genelindeki yaklaşık 60000 temassız satış noktasında kolay, güvenli ve pratik mobil ödeme olanağı sunuyor. BlackBerry akıllı telefonların güvenlik özellikleri, RIM’i NFC bazlı mobil ödemeler sağlama konusunda ideal bir ortak haline getiriyor” dedi.

Turkcell’in BlackBerry Bold 9900 müşterileri bugünden itibaren Turkcell Cep-T Cüzdan servisine Turkcell mağazalarından başvurabiliyor. Müşterilere NFC özelliğine sahip yeni bir SIM kart verilecek ve ücretsiz Turkcell Cep-T Cüzdan uygulamasının indirilmesi konusunda destek sağlanacak. Kayıt işleminin bir parçası olarak, kullanıcıların MasterCard  detayları güvenli bir şekilde kaydedilecek ve kullanıcılara, pin veya imza kullanmadan BlackBerry Bold 9900 akıllı telefonları ile işlem başına 35 TL’ye kadar ödeme olanağı sağlanacak. 35 TL üzerindeki ödemeler için ise pin veya imza desteği gerekli olacak.

BlackBerry Bold 9900 ve BlackBerry® Curve 9360 akıllı telefonları güvenli NFC ödemeleri için MasterCard Paypass telefon cihazı sertifikasyonu alan ilk SIM bazlı akıllı telefonlar.

Turkcell Cep-T Cüzdan, MasterCard işbirliğiyle geliştirilen, birden fazla bankanın ödeme uygulamalarını SIM kart üzerinde destekleyen, dünyanın ilk ticari NFC çözümüdür.

İLGİLİ HABERLER