Mobil cihazlara odaklanan içerik yayın servisi Quibi kapanıyor

Kısa biçimli ve mobil cihazlara odaklı akış hizmeti olarak yola çıkan Quibi, altı ayı biraz aşkın süre boyunca çalıştıktan sonra kapanıyor. Bu durum onu bugüne kadarki en kısa ömürlü akış hizmetlerinden biri hâline getiriyor. Wall Street Journal tarafından geçilen bu haber, Jeffrey Katzenberg ve Meg Whitman’ın Medium gönderisiyle doğrulandı.

Resmi duyuruda “Tüm seçeneklerimizi tükettiğimizi düşünüyoruz. Sonuç olarak, işi sonlandırma, hissedarlarımıza nakit iade etme ve meslektaşlarımıza zarafetle veda etme gibi zor bir karara gönülsüzce geldik.” denildi.

Quibi’nin varlığını sona erdirmesine neden olarak işaret edilebilecek pek çok faktör bulunuyor: Kullanıcılar küresel bir salgının zirvesindeyken evde kapalı kaldıklarında yalnızca mobil cihazlara yönelik bir akış hizmetinin başlatılması, aboneleri cezbedecek kadar çekici içeriğin olmaması; kısa biçimli video içeriğinin YouTube, TikTok ve diğer platformlar biçiminde neredeyse sonsuz miktarda serbest rekabete sahip olduğu gibi gerçekler sıralanabilir.

Quibi, fikrin kendisinin bağımsız bir yayın hizmetini başarılı kılacak kadar güçlü olmadığını veya zamanlama nedeniyle başarısızlığa işaret ediyor. Şirket, mevcut aboneleri Quibi’ye erişebilecekleri son tarih konusunda da bilgilendirecek.

Kapanıştan sonra şirketin pahalı, yıldızlarla dolu orijinal yapımlarına ve kısa filmlerine ne olacağı bilinmiyor. Daha önceki haberler Katzenberg’in Apple, WarnerMedia ve Facebook’u bu yılın başlarında zorda olan yayın şirketini satın almaya çalışmak için davet ettiğini işaret ediyordu. Bu çabalar başarısız olduğunda Katzenberg’in Facebook ve NBCUniversal’ın en azından Quibi’nin içeriğini toplamasını sağlamaya çalıştığı, ancak başarılı olamadığı belirtiliyordu. Ancak Quibi, önümüzdeki aylarda uygulamalarında kullanılan içeriği ve de temel teknolojiyi satmaya devam edecek.

Quibi 6 Nisan 2020’de, altı aydan biraz daha uzun bir süre önce iki planla faaliyete geçti. 4,99 dolarlık (reklamlı) veya 7,99 dolarlık (reklamsız) iki paket seçeneği bulunuyordu. Servis Türkiye’de ise hiçbir zaman faaliyete geçmedi. Şirket, her yapımın hem dikey hem de yatay formatlarda çekildiği ve düzenlendiği yenilikçi bir sistemle birlikte, lansman sırasında yalnızca mobil cihazlara odaklanarak kendisini farklılaştırmaya çalıştı ve içeriklerin bir akıllı telefonda herhangi bir yönde görüntülenmesini sağladı. Daha yakın zamanda Apple TV, Android TV ve Fire TV için uygulamaları da çıktı. Birkaç ay süren ücretsiz deneme sürecinin dışında herhangi bir ücretsiz izleme seçeneği yoktu.

Katzenberg ve kurucu ortağı ve CEO’su Meg Whitman’ın 1,75 milyar dolarlık yatırım  toparlamasına rağmen, Quibi’nin çıkışı büyük bir etki yaratmadı. Üstelik içeriğine bağlı birçok büyük isme sahip olmasına ve hatta iki Emmy ödülü kazanmayı başarmasına rağmen, fazla ücretli abone toplamayı başaramadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Ubisoft'un Assassin's Creed Odyssey oyunundaki beklenmedik tam ekran reklam olayı

Uygulama takip şirketi Sensor Tower’ın temmuz ayında yayınladığı bir raporda, Quibi’nin ilk üç aylık deneme süresi sona erdikten sonra abonelerinin yüzde 90’ından fazlasını kaybettiği iddia edildi. Öte yandan başlangıçta kayıt yaptıran yaklaşık 910 bin kullanıcısının sadece 72 bininin ücretli müşteriler olarak kaldığı belirtildi. Quibi, bu sayıların “büyüklük sırasına göre yanlış” olduklarını iddia ederek bu sayıları reddetti, ancak hiçbir zaman kendi gerçek abone sayısını da açıklamadı.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun