MIUI 13 resmiyet kazandı, tabletler için de özel versiyonu var

google news abone ol

Xiaomi bugün Xiaomi 12 serisinin de aralarında olduğu birçok duyuruyla dolu büyük bir etkinlik gerçekleştirdi. Şirketin CEO’su ve kurucu ortağı Lei Jun açılışı, gelişmiş gizlilik özelliklerine ve güvenliğe sahip olacak en son kullanıcı arayüzü olan MIUI 13 tanıtımı ile yaptı.

MIUI 13 telefonlar, tabletler, TV, akıllı giyilebilir cihazlar, akıllı ev cihazları ve XiaoAI sesli asistanı dahil olmak üzere tek bir ağda birden fazla Xiaomi cihazının, şirketin deyimiyle, daha önce hiç olmadığı şekilde iş birliği yapmasına izin verecek.

Gizlilik, akıllı telefon kullanıcıları için çok önemli bir noktadır. Bu nedenle Xiaomi, belirli bölgelerde kullanılabilecek gibi görünse de, üç adımlı bir doğrulama sürecine geçiş yapıyor. Bu süreçte temel katman olan yüz tanıma, ardından kullanıcının kimliğinin filigran okuması ve son olarak “elektronik dolandırıcılık koruması” adı verilen bir işlem var.

Yüz tanıma vücudun üst kısmının algılanmasını içeriyor. Kullanıcı yüzünü ayarlar, ancak telefon belden yukarı her şeyi kaydeder, böylece farklı vücut yapılarına sahip diğer kişilerin, benzer bir yüze sahip olsalar bile içeri girmesine izin verilmez.

“Elektronik dolandırıcılık koruması” ise, kötü amaçlı yazılım getirebilecek web sitelerinin ve cihazların kaydına sahiptir. Ayrıca, kötü olarak kaydedilecek tam bir telefon rehberi numarası vardır ve telefon kullanıcısı aramayı kabul etmeden önce bilgilendirilecektir.

Xiaomi, MIUI 13 için “means” adı verilen yepyeni bir yazı tipi de sunuyor. Ticari olarak ücretsiz olan bu yazı tipini isteyen herkes indirebilir. Bu; harfleri, işaretleri, sayıları basitleştiren sans-serif bir yazı tipidir. Ayrıca Xiaomi, yazı tipini hem boşluk hem de karakterlerin görünümü açısından daha simetrik hâle getirdi.

Görünüş açısından sadece yazı tipi değil, renkler de değişiyor. MIUI 13 sürümündeki tüm telefonlar, açıldığında ekranın bir tarafından çiçeklerin açılacağı yeni duvar kağıdı seçeneklerine sahip olacak. Ayrıca bir ızgara düzeninde daha iyi hizalanacak şekilde yeniden tasarlanmış çok sayıda widget var.

MIUI 13 Pad arayüzü de geliyor

MIUI 13 için bir diğer önemli değişiklik, diğer cihazlarda kullanılabilir olmasıdır. Xiaomi, az sayıda modeli olmasına rağmen tabletler için MIUI 13 Pad kullanıcı arayüzünü tasarladı. Bu, büyük ekranlarda çalışmak için özel olarak geliştirildi. Mi Mix Fold’un alıp almayacağına dair bir haber olmasa da, burada temel vurgun çoklu görev olduğu için, gelmesini bekleyebiliriz.

miui 13 pad

Şirkete göre, özelliği desteklemek için hâlihazırda 3000’den fazla uygulama geliştirildi. Sürükleme, yeniden boyutlandırmak için sıkıştırma, sürükle ve bırak veya bir uygulamayı doğrudan küçük bir pencerede açma gibi Pad’e özgü hareketlerle birlikte gelir.

Tabii ki asıl soru, MIUI 13’ün ne zaman kullanıma sunulacağı ve yanıt da tahmin edeceğiniz üzere “çok yakında”. Xiaomi 12 ve Xiaomi Mi 11 serisine Ocak 2022 gibi erken bir tarihte ulaşacak. Ayrıca birkaç Redmi TV’ye de gelecek. Anlaılacağı üzere, MIUI 13 tamamen bağımsız markalar olan Redmi ve Poco cihazlarına da gelecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi'ye yaptı

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

ÖNE ÇIKANLAR