Xbox’ın dijital oyun mağazasının tasarımı yenileniyor

Microsoft, Xbox kullanıcılarının oyunlara ulaşabildiği dijital mağazasının tasarımında kapsamlı bir değişikliğe gitti. Böylelikle çok daha hızlı bir deneyimi sunmayı amaçlayan şirket, mağazada gezinmeyi de kolaylaştırmayı vadediyor. Konuyla ilgili olarak yayınlanan blog yazısında, Xbox ekibinden Cody Bird’ün şu ifadeleri yer alıyor: “Standart bir uygulama güncellemesinden çok daha fazlasını yaptık ve deneyimi daha hızlı, güvenli ve kullanışlı olması amacıyla tepeden tırnağa yeniledik.”

Yenilenen uygulama, 5 Ağustos itibarıyla Xbox Insider programının bazı üyelerinin kullanımına açılacak. Önümüzdeki haftalarda testin kapsamı biraz daha genişletilecek. Sonbaharda ise Xbox One sahipleri ve yeni Xbox Series X’in kullanıcıları yeni mağaza deneyimini yaşayabilecek.

Yenilenen mağaza, mevcut versiyona kıyasla belirgin biçimde daha hızlı çalışacak. Microsoft hızın iki kat artacağını belirtirken, sayfaların iki saniyenin hatta bazen bir saniyenin altında yükleneceğine dikkat çekiyor. Yeni tasarımda Xbox kumandasıyla istenen noktaya ulaşılmasının hızlandırılmasına önem verildiği vurgulanıyor. Kenar navigasyon panelinin PC’deki Xbox uygulamasına benzer hâle gelmesi de göze çarpıyor.

Yenilenen mağazanın Game Pass dönemine uygun şekilde optimize edilmiş olması da dikkat çekiyor. Artık mağazada oyunlar hakkında biraz daha detay görmek için çok derine inmek gerekmiyor. Tasarımda özel fırsatları ön plana çıkaracak değişiklikler de yapılırken, kullanıcılara oyunların farklı versiyonlarını karşılaştırma imkanı da sunuluyor.

Yeni tasarımda ebeveyn kontrollerine de özellikle vurgu yapılıyor. Kullanıcıların Xbox mağazasında gezinmek için giriş yapmaları gerekiyor. Buna ek olarak, içerik filtreleriyle evdeki genç kullanıcıların kendilerine uygun olmayan şeyler görmeleri engellenebilecek.

Microsoft bazı küçük ve yararlı eklemeler yapmayı da ihmal etmedi. “Son bakılanlar” listesi oyuncuların inceledikleri ancak istek listelerine eklemedikleri oyunları tekrar bulmalarını kolaylaştıracak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Among Us aralık ayında Xbox ve PlayStation'a geliyor

Bird, yenilenen Microsoft Mağaza’nın önümüzdeki dönemde Xbox kullanıcılarına sunulacak yeniliklerden sadece biri olduğunun altını çizdi.

Anker’den MagSafe uyumlu yeni MagGo serisi ve ilk üyeleri

MagSafe Battery Pack, MagSafe Cüzdan Kılıf veya MagSafe Duo Şarj Cihazı gibi birkaç Apple sertifikalı MagSafe aksesuarından farklı alternatif arayanlar için Anker gibi üçüncü...

Facebook yeniden genç kullanıcılara odaklanacak

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, şirketi içindeki ekipleri genç yetişkinlere hizmet etmeyi esas ilerleme noktası olarak belirlemeye yönlendirdiğini söyledi. Pazartesi günü öğleden sonra yatırımcılarla yapılan...

SharePlay özelliğini getiren iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 yayınlandı

Apple bu akşam iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 güncellemelerinin dağıtımına başladı. Bu yeni sürümle gelen en büyük yenilik SharePlay oluyor. SharePlay, başlangıçta iOS 15'te sunulması...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun