Teknoloji

Microsoft temmuz ayında Flash’ı Windows 10’dan tamamen kaldıracak

adobe flash

Microsoft, bu yaz Adobe Flash’ı Windows 10’dan tamamen kaldırmaya başlayacak. İşletim sisteminin kalıcı bir bileşeni olarak Flash’ı, kalıcı biçimde kaldıracak Windows 10 “Adobe Flash Player’ı Kaldırma Güncellemesi” temmuz ayından itibaren zorunlu hale gelecek. Bu ay piyasaya sürülmesi beklenen Windows 10 sürüm 21H1’e güncellemek de yazılımı kaldıracak.

Adobe Flash’ı kaldıran güncelleme, Windows 8.1, Windows Server 2012 ve Windows Embedded 8 Standard gibi daha eski işletim sistemleri için de mevcut olacak. Microsoft, konuyla ilgili olarak yayınladığı blog yazısında, bu işle ilgili olarak planladığı zaman takvimini de paylaştı.

Microsoft Edge içinde Adobe Flash desteği çoktan kaldırılmaya başlanmıştı

Microsoft, birçok kişinin otomatik olarak alacağı ve yükleyeceği bir güncellemeyle Flash desteğini Microsoft Edge tarayıcısından zaten kaldırmaya başlamıştı. Şimdi Windows ile birlikte gelen Flash Player da kaldırılıyor. Güncelleme için hazırlanmış bir destek sayfası, başka bir kaynaktan manuel olarak yüklenen bir Adobe Flash Player sürümünü kaldırmayacağını belirtiyor.

Flash’ın son demleri yıllardır devam ediyor. Büyük tarayıcılar 2016’da desteği bırakmaya başlanıştı ve Adobe geçen yılın sonunda bu eski formatı desteklemeyi bıraktı. Desteğin sona ermesiyle, Internet Archive internet geçmişinin önemli bir bölümünü korumak amacıyla binlerce eski Flash oyun ve animasyonun yedeğini sunuyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER