Microsoft Internet Explorer için sonun geleceği tarihi açıkladı

Microsoft, 25 yıldan fazla bir süre sonra, nihayet gelecek yıl Internet Explorer’ı emekliye ayırıyor. Emektar internet tarayıcısı, zaten çoğu tüketici tarafından yıllardır kullanılmıyordu. Ancak Microsoft, 15 Haziran 2022’de Microsoft Edge’in lehine emekli ederek Internet Explorer tabutuna son çiviyi çakıyor.

Microsoft Edge program yöneticisi Sean Lyndersay, “Windows 10’da Internet Explorer’ın geleceğinin Microsoft Edge’de olduğunu duyuruyoruz.” diyor. “Internet Explorer 11 masaüstü uygulaması, 15 Haziran 2022’de Windows 10’un belirli sürümleri için kullanımdan kaldırılacak ve destek dışı kalacaktır.”

Windows 10’un Uzun Süreli Hizmet Kanalı (LTSC) önümüzdeki yıl hâlâ Internet Explorer’ı içerecek olsa da, tüm tüketici sürümleri tarayıcı desteğini sona erdirecek. Microsoft bunu açıklığa kavuşturmadı, ancak sonunda Internet Explorer’ın sonunun Windows’ta ya Haziran 2022’de ya da ondan kısa bir süre sonra tamamen sonlandığını göreceğiz.

Çoğu işletme için alternatif, IE modlu Microsoft Edge olacaktır. Microsoft, birkaç yıl önce Edge için IE modunu oluşturdu ve işletmelerin eski web siteleri için yeni Chromium tabanlı tarayıcıyı kullanabilmelerine imkan tanıdı. IE modu, şaşırtıcı bir şekilde hâlâ birçok işletme tarafından kullanılan eski ActiveX denetimlerini ve eski siteleri destekliyor. Microsoft, Edge’de bu IE modunu en az 2029’a kadar destekleyeceğine söz veriyor.

Internet Explorer’ın sonu uzun zamandır beklenen bir şey. Microsoft, geçen yıl Microsoft Teams web uygulaması için Internet Explorer 11 desteğini sona erdirdi ve bu yılın ilerleyen günlerinde Microsoft 365 hizmetlerine erişimini kesmeyi planlıyor. Internet Explorer 11, 17 Ağustos’tan itibaren Microsoft’un Office 365, OneDrive, Outlook ve daha fazlası gibi çevrimiçi hizmetleri için desteklenmeyecek.

Üstelik Microsoft beş yıldan fazla bir süredir insanların Internet Explorer’ı kullanmasını engellemeye çalışıyor. Microsoft Edge 2015 yılında çıktı ve Internet Explorer markasının sonunu başlattı. Microsoft, o zamandan beri Internet Explorer’ı bir tarayıcıdan ziyade bir “uyumluluk çözümü” olarak nitelendiriyor. İşletmeleri Edge ve IE modu lehine eskiyen tarayıcıyı kullanmayı bırakmaya teşvik ediyor.

OnePlus 9 Serisi Türkiye’de, işte fiyat bilgileri

OnePlus'ın geçtiğimiz ilkbaharda duyurusunu gerçekleştirdiği OnePlus 9 Serisi Türkiye'ye geldi. Böylelikle ilk kez bir amiral gemisi OnePlus telefon serisini Türkiye'de görüyoruz. Telefonların fiyat bilgileri...

Xiaomi Civi tanıtıldı: Snapdragon 778G işlemci, 55W hızlı şarj

Bir süredir ipuçları verilen ve hakkında paylaşımlar yapılan Xiaomi Civi, sonunda resmiyet kazandı. Yeni bir serinin ilk cihazı olan Civi'ye şu an için başka...

Fiyat-performans oranı yüksek dizüstü bilgisayar arayanlar için HP 255 G7 fırsatı

Okul için uygun fiyatlı, ihtiyaçları karşılayacak bir dizüstü bilgisayar arayanlar için Amazon.com.tr'de HP 255 G7 modeli 4999 TL'lik bir fırsat fiyatıyla müşterilere sunuluyor. Her ne...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun