Bir zamanların yıldızı Internet Explorer artık tamamen tarihe karıştı

Internet Explorer artık resmen öldü. Microsoft, yaklaşık 27 yıl sonra, çarşamba günü IE’yi emekliye ayırdı. Eskimiş web tarayıcısı, IE 11 için resmi olarak geri çekilen destekle birlikte yerini tamamen Microsoft Edge’e bırakmış oldu. Böylelikle internet çağında bir dönem kapandı. Microsoft, 2015’te Windows 10’un dağıtıma çıkmasıyla birlikte, Internet Explorer markasından yavaş yavaş uzaklaşıyordu.

Son kullanıcılar için çok fazla değişiklik olmayacak. StatCounter’ın bulguları, IE’nin toplam tarayıcı pazar payının yüzde yarımdan daha azına sahip olduğunu gösteriyor, yani Internet Explorer kullanımı son yıllarda iyice diplere inmişti. Zaten Microsoft da, yıllardır insanların Internet Explorer’ı kullanmasını engellemeye çalışıyor. Şirket daha önce bunu, işletmelerin aktif olarak kullanması gereken bir tarayıcı yerine bir “uyumluluk çözümü” olarak etiketlemişti.

Microsoft, önümüzdeki aylarda, hâlâ Internet Explorer kullananları Microsoft Edge’e yönlendiren yeni bir bildirim ekranı göstermeye başlayacak. Sonunda, Internet Explorer gelecekteki bir Windows güncellemesinin parçası dahilinde kalıcı olarak devre dışı bırakılacak.

Microsoft, Windows 11’de varsayılan tarayıcı olarak Chromium destekli Edge’e geçmiş olsa da, Internet Explorer’ı destekleyen MSHTML motoru hâlâ Windows 11’in bir parçasıdır. Bu, Microsoft Edge’de yalnızca IE modu için mevcuttur ve Microsoft, Edge’de en azından 2029’a kadar, IE modunu destekleyeceğini söylüyor.

İşletmeler, hâlâ Internet Explorer gerektiren çok eski web uygulamaları ve siteler için büyük ölçüde Edge’in IE modunu kullanıyor. Microsoft, bu IE modunu 2019’da Edge için oluşturdu ve birçok eski sitenin hâlâ kullandığı eski ActiveX kontrollerini destekliyor. Internet Explorer ruhu bu modda yaşamaya devam edecek, ancak artık Internet Explorer bir internet tarayıcısı olarak var olmayacak.

Bazı işletmeler, Internet Explorer’ın kullanımdan kaldırılmasına hâlâ hazırlıksız yakalanıyor. Nikkei bu hafta içinde geçtiği haberde, Japonya’daki bazı devlet kurumlarının ve finans kurumlarının IE’nin emekliliğine karşı tedbir almakta yavaş olduğunu bildirdi. Örneğin, Japonya Emeklilik Hizmeti web sitesi, örneğin Edge’in IE modunda görüntülenebiliyor.

Muhtemelen dünya çapında da binlerce benzer işletme için benzer Internet Explorer kullanımları vardır. Microsoft, Internet Explorer’ın kullanımdan kaldırılmasıyla ilgili olarak yıllardır uyarılarda bulunuyordu. Önümüzdeki aylarda ise, tarayıcı tamamen kaldırılana kadar istemler ve yönlendirmeler konusunda dikkatli davranmaya devam edecek gibi görünüyor.

Kullanıcıların erişebileceği bir IE sürümüyle birlikte dağıtılmadığı için, Windows 11 kullanıcılarının Internet Explorer hakkında endişelenmesine gerek yok. Microsoft, 20 yıldan uzun bir süredir ilk kez IE’yi yeni bir Windows sürümüne yerleştirmedi.