MediaTek Helio P10 ile sekiz çekirdek ve LTE Cat.6 desteği orta segmente gelecek

helio-p10-050615-1

Mediatek orta segment yongaset serisinin yeni üyesi Helio P10’un duyurusunu gerçekleştirdi. Meizu M1 Note, Lenovo 7000, Sony Xperia C4 gibi telefonlarda yer alan popüler MT6752 Soc’nin yerini alacak olan bu yongasetin adlandırılmasında kullanılan “P” harfi yongaset modelinin üst sınıf performansa sahip olduğunu işaret ediyor. Helio X20’de kullanılan X harfi ise azami performansı simgeliyor.

Yeni yongaset 64-bit sekiz çekirdek mimarisine dayanıyor ve 8 adet Cortex-A53 çekirdek barındırıyor. Bunların dört tanesinin çalışma frekansı 2 GHz olarak belirlenmişken, diğer dördü daha düşük hızda çalışıyor. Çift çekirdekli Mali-T860 GPU da gerekli grafik gücünü sağlıyor.

helio-p10-050615-2

Helio P10 Cat.6 LTE desteğiyle teoride 300Mbps’ye varan hızları destekliyor, halbuki selefi 150 Mbps Cat. 4 desteği barındırıyordu. GPU güncellemesinin yanı sıra bellek bant genişliğinde de yükseltme yapıldı, çift kanallı bellek denetçisine geçiş yapıldığı söyleniyor.

Bunlara ek olarak yongaset yüksek kalitede ses devre sistemi barındırıyor, böylelikle 100 dB sinyal-gürültü oranı ve -95 dB toplam harmonik distorsiyon değerlerine sahip. Helio X10’dan alınan 21 MP tek kamera veya 16MP/8MP çift kamera kurulumu destekleri, aynı zamanda faz algılamalı otomatik odak desteğiyle birlikte Helio P10’un yer alacağı orta segment telefonlarda üst sınıf kamera deneyimi vadediyor. X serisinden alınan bir diğer özellik de 2160p video kayıt desteği.

helio-p10-050615-3

Helio P10’un pil ömründen ödün vermeden performans artışı sağladığına da dikkat çekiliyor. P10’un içindeki modem MT6752’de yer alandan yüzde 20 daha verimli şekilde çalışıyor. Ayrıca multimedya işleri de önceki modele göre pil ömründen yüzde 30 oranında daha az tüketecek şekilde çalışıyor.

P10 yongaseti 28nm mimarisini temel alarak üretiliyor. İlk örneklemelere bu yılın üçüncü çeyreğinde başlanacak, seri üretim için de yıl sonu planlaması yapılıyor.

TikTok aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı geçti

TikTok pazartesi günü yaptığı açıklamada, aylık 1 milyar aktif kullanıcıyı geçtiğini söyledi. Ağustos 2018'de yola çıkan ve ana şirketi Çin merkezli ByteDance'in veri toplama...

Skype yepyeni bir tasarım ve deneyimlerle yenileniyor

Skype'ın son beş yılda çok fazla miktarda tasarım değişikliğinden geçti. Ancak Microsoft hâlâ bir şeyleri yeniden denemeye ve düzeltmeye devam ediyor. Yazılım üreticisi, "gelişmiş,...

OnePlus 9 Serisi Türkiye’de, işte fiyat bilgileri

OnePlus'ın geçtiğimiz ilkbaharda duyurusunu gerçekleştirdiği OnePlus 9 Serisi Türkiye'ye geldi. Böylelikle ilk kez bir amiral gemisi OnePlus telefon serisini Türkiye'de görüyoruz. Telefonların fiyat bilgileri...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun