MediaTek Dimensity 9000 maliyetiyle Dimensity 1200’ü ikiye katlıyor

MediaTek Dimensity 9000 dünyanın 4 nm tasarımına sahip ilk işlemcisi olarak kısa süre önce resmiyet kazanmıştı. Duyumcu Digital Chat Station’ın paylaşımına göre, bu işlemcinin maliyeti selefi Dimensity 1200’ü ikiye katlıyor. Bu da Dimensity 9000 işlemcili cihazların Dimensity 1200 işlemcili cihazlarına kıyasla daha pahalı olacağı anlamına geliyor.

Paylaşımda Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisinin Dimensity 9000’den daha pahalı olacağı bilgisi de veriliyor. 5 nm tasarımına sahip Dimensity 7000 işlemciyi taşıyan cihazların ise 2022’nin ilk çeyreğinde çıkacağı belirtiliyor.

MediaTek, Dimensity 9000’le birlikte isimlendirme şemasında belirgin bir değişikliğe gitmişti. Dimensity 1200’den Dimensity 1900’e geçiş yapan şirket, yeni isimle yeni bir işlemci ailesine giden yolun da kapısını açıyor.

Son haberlere göre, MediaTek Dimensity 9000 işlemcili cihazlar şubat ayı itibarıyla raflardaki yerini alacak. Tayvanlı üretici daha önce de yeni işlemcilerini taşıyan telefonların çıkışı için 2022’nin ilk çeyreğini işaret etmişti. Qualcomm’un yeni nesil amiral gemisi Snapdragon 8 Gen 1’le gelen ilk cihazlar içinse daha az beklenecek gibi görünüyor. Bu cihazlar arasında yer alan Xiaomi 12’nin yıl bitmeden resmiyet kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun