Apple macOS Sonoma’nın çıkış tarihini duyurdu

Apple iOS 17, iPadOS 17 ve watchOS 10 ile birlikte en yeni masaüstü işletim sistemi sürümü macOS 14’ün veya daha yaygın adıyla macOS Sonoma’nın da çıkış tarihini açıkladı. Sonoma, 26 Eylül itibarıyla kullanıcılarla buluşacak.

Sonoma, işletim sisteminin iOS’e daha çok benzemesini ve daha çok iOS gibi hissettirmesini sağlayan bir dizi özelliği macOS’e getiriyor. Mac kullanıcıları masaüstü araç takımları, video konferans özellikleri ve oyun sırasında hem kare hızlarını yükselten hem de gecikmeyi azaltan yeni bir Oyun Modu görecek.

Ekran paylaşım araçları ve konuşmacıların paylaşılan bir ekranın önünde hareket etmesine olanak tanıyan Sunucu Yerleşimi gibi yeni video konferans özellikleri de Sonoma ile kullanıma sunulacak.

Safari de farklı yer imleri kümelerini ve farklı odak noktalarını koruyabilen tarayıcı profilleri de dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik kazanıyor. Sonoma ile arama deneyimi de daha tepkisel hâle geliyor.

macOS Sonoma hangi cihazlara yüklenebilecek?

macOS Sonoma’yı yükleyebilmek için 2018 veya sonrasında çıkan bir MacBook ya da Mac mini’ye, 2019 ya da sonrasında çıkan bir iMac’e, 2017 veya sonrasında çıkan bir iMac Pro’ya, 2019 veya sonrasında çıkan bir Mac Pro’ya ya da 2022 veya sonrasında çıkan bir Mac Studio’ya sahip olmak gerekiyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun