iPadOS 15 tanıtıldı, işte iPad ve iPad Pro için gelecek yenilikler

Apple, şimdiye kadarki en güçlü iPad Pro cihazlarını piyasaya sunduktan sonra, bugün de o cihazlarda çalışan iPadOS’in en yeni sürümünün ön gösterimini gerçekleştirdi. iPadOS 15 Apple’ın tabletlerini daha yetenekli üretkenlik makineleri hâline getirmeye odaklanıyor.

Daha önceden beklendiği ve konuşulduğu gibi, iPadOS 15 ana ekranı daha fazla özelleştirilebilir hale getirecek ve araç takımlarının ana ekranda daha esnek biçimde yerleştirilmesine izin verecek. Artık onları istediğiniz yere tutturabileceksiniz. Böylelikle, geçen yıl iOS 14’e gelen bir yetenek iPad’lere de geliyor. Halbuki iPadOS 14 aynı işlevselliği sunmuyor ve araç takımları, tabletin geniş ekran alanına rağmen yalnızca Bugün Görünümü kenar çubuğuna yerleştirilebiliyor.

Üstelik Apple, Uygulama Arşivi özelliğini de iPadOS’e getiriyor. iPhone’da olduğu gibi, nadiren kullandığınız uygulamaları, otomatik olarak organize edildiği bir klasör bölümüne taşıyarak daha az karmaşık bir ana ekran elde etmeniz mümkün olacak. iPad’lerde, Uygulama Arşivine dock bölümünden erişilebilecek.

Aynı zamanda Çoklu Görev için de çok ihtiyaç duyulan iyileştirmeler geliyor. Yeni simgeler, bölünmüş görünüm moduna geçmeyi kolaylaştıracak. Ayrıca Apple farklı görevleri karıştırmayı kolaylaştıran bir “üst çubuk” özelliğinden de bahsetti. Bu şu anda iPadOS’ta çoklu görevlerin çalışması dikkate alındığında büyük bir yeniliği işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tim Cook'a göre Android'de iOS'e göre 47 kat daha fazla zararlı yazılım var

Hızlı Notlar, web sayfalarına ve iPadOS’in diğer alanlarına notlar eklemenize olanak tanıyan ve bu sayfalara geri dönmeyi kolaylaştıran yeni bir kolaylık olarak duyuruldu.

Geçen yıl iPhone’lara gelen Çeviri uygulaması bu yıl iPadOS 15 ile birlikte iPad’lere de taşınıyor.

iOS 15 ile iPadOS 15’in paylaştığı ortak özellikler ve yenilikler

iPadOS 15, iOS 15’e gelen birçok yeni özellik ve deneyimi de paylaşacak. FaceTime aramaları artık daha gerçekçi, doğal ses için uzamsal sesi destekleyecek. Ses yalıtımı özelliği, sesinizin arka plan gürültüsünü kesmesine olanak tanıyor ve “geniş spektrum” seçeneği eskisinden daha fazla ses alıyor. Portre modu da FaceTime’a geliyor ve bu da odağı yüzünüzde tutan bulanık bir arka plan oluşturuyor.

Apple, FaceTime için insanların bir grup aramasında birlikte medya (müzik, film vb.) paylaşmasına olanak tanıyan yeni bir SharePlay özelliği de sunuyor. SharePlay, aynı anda birden fazla cihazda sorunsuz bir deneyim için resim içinde resim, iMessage ve daha fazlası gibi iOS özelliklerinden yararlanacak.

Yeni iPad yazılım güncellemesi, tanımlanması daha kolay şekilde yenilenmiş bildirimler ve gerekli olmayan bildirimlerinizi özetleyen bir “bildirim özeti” bölümü gibi odaklanmanıza yardımcı olacak yeni araçlar içeriyor. Ayrıca günün farklı noktalarında hangi bildirimleri göreceğinizi özelleştirebilirsiniz. Üstelik iş ve kişisel uyarıları ayırmanız da imkan dahilinde bulunuyor. Odak tercihleri, Apple cihazları arasında senkronize ediliyor.

Fotoğraflar uygulamasındaki anılar, artık şarkının titreşimine göre uygulanan otomatik filtreler ve efektlerle müzik parçalarıyla senkronize edilebilir ve Spotlight araması ayrıca bazı daha derin arama yetenekleri kazanıyor.

Canlı Metin, çektiğiniz fotoğraflardan ve film rulonuzdakilerden metin seçmenize izin vermek için cihazdaki zekayı kullanan bir özelliktir. Yedi dili destekliyor, ancak Türkçe bunların arasında şu an için yer almıyor.

M1 destekli iPad Pro’lar, saf performans açısından Apple’ın en yeni iMac, MacBook Air, 13 inç MacBook Pro ve Mac Mini ile eşit düzeyde bulunuyor. Onların piyasaya sürülmesi, Apple’ın iPadOS’u, cihazlarını dizüstü bilgisayar yerine kullanmak isteyenler için bu güçten daha düzgün yararlanabilecek şekilde dönüştürmesine yönelik çağrıları yeniden körükledi. iPadOS 15 ile birlikte sunulan yenilikler beklentileri karşılayacaktır.

iPadOS 15 destekleyen cihazlar

Her Apple yazılımında olduğu gibi, iPadOS 15 destekleyen cihazlar listesi de oldukça geniş görünüyor:

 • iPad Pro 12.9 inç (5. nesil)
 • iPad Pro 11 inç (3. nesil)
 • iPad Pro 12.9 inç (4. nesil)
 • iPad Pro 11 inç (2. nesil)
 • iPad Pro 12.9 inç (3. nesil)
 • iPad Pro 11 inç (1. nesil)
 • iPad Pro 12.9 inç (2. nesil)
 • iPad Pro 12.9 inç (1. nesil)
 • iPad Pro 10.5 inç
 • iPad Pro 9.7 inç
 • iPad (8. nesil)
 • iPad (7. nesil)
 • iPad (6. nesil)
 • iPad (5. nesil)
 • iPad mini (5. nesil)
 • iPad mini 4
 • iPad Air (4. nesil)
 • iPad Air (3. nesil)
 • iPad Air 2

 

 

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Galaxy M32 resmiyet kazandı: 90 Hz ekran, 6000 mAh pil

Samsung Galaxy M32 sonunda resmen gözler önüne çıktı. Akıllı telefona ihtiyaç duyduğu enerjiyi 6000 mAh kapasiteli pil verecek. 6.4 inç büyüklüğünde 90 Hz AMOLED...

Samsung’un AMD GPU teknolojili ilk mobil işlemcisiyle ilgili son detaylar

Samsung'un Advanced Micro Devices (AMD) ile birlikte geliştirdiği ilk GPU'yu temmuz ayında görebiliriz. Söz konusu iddia Twitter'ın güvenilen teknoloji sızıntı kaynaklarından Ice Universe tarafından...

Dünya’nın ısıyı tutma seviyesi endişe verici boyutlara ulaştı

Yeni bir araştırmanın sonuçları, Dünya'nın kara, okyanus ve atmosfer tarafından hapsedilen ısı miktarının sadece 14 yıl içinde iki katına çıktığını gösteriyor. Araştırmacılar dünyanın ne kadar...

YouTube iPhone ve iPad’ler için Resim İçinde Resim özelliğini getirecek

YouTube iOS uygulaması Resim İçinde Resim desteği kazanıyor. Böylelikle kullanıcılar iPhone ve iPad'lerinde diğer işlerle uğraşırken de video izleyebilecekler. The Verge sitesinin YouTube'dan aldığı...

Poco X3 Pro İncelemesi

Xiaomi'nin çatısı altındaki markalardan biri olan Poco, akıllı telefon pazarının son yıllardaki aktif oyuncuları arasında yer alıyor. Özellikle orta segmente yoğunlaşan şirket, bu alandaki...

Spotify Mini player ile Facebook içinde müzik ve podcast dinleme imkanı

Spotify, kullanıcıların doğrudan Facebook uygulaması üzerinden şarkı ve podcast dinlemelerine olanak sağlayan yeni Mini player özelliğini bugünden itibaren Türkiye’de kullanıma sunuyor. Spotify ve Facebook bugünden...

Porsche Soundtrack My Life müzik deneyimini özelleştirecek

Porsche, Soundtrack My Life adını taşıyan yeni projesi kapsamında sürücülere sürüş deneyimlerine uygun olarak seçilen özel müzikler çalan bir sistem geliştiriyor. Porsche'den verilen bilgiye...

Tim Cook’a göre Android’de iOS’e göre 47 kat daha fazla zararlı yazılım var

Apple CEO'su Tim Cook, şirketinin iOS cihazlarında elle uygulama yükleme imkanını engelleme seçimiyle ilgili görüşlerini paylaştı. iPhone'larda buna izin verilmemesinin nedenlerinden birinin, ilgili güvenlik...