Intel Project Alloy: Kablosuz VR deneyimi ile sanal gerçeklik her yere gelecek

intel project alloySanal gerçeklik birçok açıdan büyük potansiyel barındırıyor, ancak sanal dünyaya dalış yapmak genellikle PC’ye bağlı bir çözüm gerektiriyor. Intel Project Alloy bu noktada farklılıklar sunuyor. Bu herşey dahil VR başlığı kablolara bağlı olmadan, tüm işlemsel gücü ve pili içinde barındırarak kullanıcılara bilgisayardan veya yardımcı bir cihazdan bağımsız şekilde VR deneyimi yaşama fırsatı sunuyor.

Günümüzde üst sınıf VR başlıkları, örneğin Oculus Rift ve HTC Vive gibiler yardımcı bir PC’ye kabloyla bağlanmayı gerektiriyor. Bu şekilde istenen sanal gerçeklik deneyimi sağlanabiliyor. Üstelik bağlanan PC’lerin de belirli bir işlemsel ve grafik gücüne sahip olması da gerekiyor. Halbuki Intel’in Alloy adını verdiği projede herhangi bir harici kaynağa bağlı kablolar olmadan, işlemsel gücü ve pili doğrudan cihazın içine yerleştirerek bağımsız bir VR deneyimi elde etmek mümkün oluyor. Tabii ki, kullanıcı görüntüyü başka bir ekrana yansıtmak isterse, o durumda kabloya ihtiyaç duyulabilir. Böylelikle Intel Project Alloy ile Samsung Gear VR benzeri bir deneyim elde ediliyor. Ancak Samsung’unkinden çok daha büyük bir işlemsel gücü elinde barındıran ve yine Samsung’un çözümünün aksine yardımcı cihaz gerektirmeyen bir çözüm yakalanıyor.

Ne var ki, bu tür tasarım bazı soruları da beraberinde getiriyor. Örneğin donanımın rakiplerinden daha ağır olması muhtemel. Ayrıca işlemcinin ve pilin oluşturacağı ısının kullanıcıyı etkilemeden nasıl dışarı atılacağı da cevabı beklenen sorular arasında bulunuyor. Intel’in bu sorunları engelleyecek başlık tasarımını nasıl geliştirdiğini zamanla göreceğiz.

intel-project-alloy-180816-3Project Alloy’un rakiplerinden en büyük farkı Intel RealSense teknolojili kameraların entegrasyonu oluyor. Bu, başlığın etraftaki nesneleri ve sınırları algılaması için oda içine ek sensörler eklenmesini gereksiz kılıyor. Halbuki HTC Vive, çevreye yerleştirilen ek sensörler sayesinde ortam algılamasını gerçekleştiriyor.

Intel CEO’su Brian Krzanich, Project Alloy’un bu şekilde “çoklu oda izlemesi” yapabildiğini söylüyor. Yani, Alloy üzerindeki sensörleri kendisiyle birlikte her yere taşıdığı için, farklı odalarda ek kuruluma gerek duymadan kullanılabiliyor. Bu da onu rakiplerine göre çok daha pratik bir VR çözümü hâline getirecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dynaudio teknolojisine sahip Oppo Enco X Türkiye'de satışa sunuldu

RealSense kameralar sadece çevredeki nesnelerin başlığa uzaklığını algılamakla kalmıyor, ayrıca bunların dijital görüntülerini de sanal boşluğa yerleştiriyor. Böylelikle mutfağınızdaki bir masaya doğru yürüdüğünüzde, bunun başlık içindeki görüntüye de anında eklenmesi mümkün oluyor.

Ne var ki, RealSense’in derinlik algılaması henüz çok sağlam değil, nesnelerin görünüşü pürüzsüz şekilde eklenmiş sanal unsurlardan daha çok Photoshop’tan kabaca yapılmış kırpmalara benziyor. Intel’in bu yolda da adımlar atmayı sürdürmesi gerekiyor.

Real Sense’in etraftaki nesneleri görselleştirme ve bunları Project Alloy’un sanal ortamına getirme yeteneği bir başka ilginç olasılığı da beraberinde getiriyor. Ellerinizi kumanda gibi kullanabilirsiniz. Her bir parmak izleniyor ve altı derecelik açılarla hareket ettirilebiliyor. Ellerinizin dijital olarak işlenmiş hâlini sanal dünyada da referans olarak görmeniz mümkün olabilir.

Intel?s Craig Raymond displays the Project Alloy virtual reality headset during the Day 1 keynote at the 2016 Intel Developer Forum in San Francisco on Tuesday, Aug. 16, 2016. Intel CEO Brian Krzanich?s keynote presentation offered perspective on the unique role Intel will play as the boundaries of computing continue to expand. (Credit: Intel Corporation)Bu demek oluyor ki, gelecekte herhangi bir kumanda butonuna tıklatmadan, sadece bir nesneyi sanal ortamda tutarak; örneğin gerçek elinizi sanal nesneleri tutarmış gibi konumlandırarak kumanda işlemini gerçekleştirmek mümkün olacak.

Sanal dünyaya dijital dönüşümle aktarılan gerçek dünya nesneleri Project Alloy’a bir başka ilginç yeteneğin kapılarını da açıyor, o da yakınsamış gerçeklik veya birleştirilmiş gerçeklik olarak Türkçe’ye çevrilebilir.

Elinize sanal bir nesne alın, eğer başlığın RealSense kameralarına yeteri kadar yakın tutarsanız, bu da dijital olarak sanal dünyaya işlenecektir. Bu, bir anlamda geriye dönük artırılmış gerçeklik süreci olarak değerlendirilebilir.

Intel?s Craig Raymond displays the Project Alloy virtual reality headset during the Day 1 keynote at the 2016 Intel Developer Forum in San Francisco on Tuesday, Aug. 16, 2016. Intel CEO Brian Krzanich?s keynote presentation offered perspective on the unique role Intel will play as the boundaries of computing continue to expand. (Credit: Intel Corporation)Bu süreç iyileştirildikçe, daha karmaşık girişlerin yapılması, gerçek dünyadan nesnelerin doğrudan sanal gerçeklikle birleştirilmesi mümkün olacaktır. Örneğin elinize bir fırça alarak sanki gerçekten yapıyormuş gibi, detaylı boyama işlemleri yapabilirsiniz.

Intel Project Alloy, 2017’nin ikinci yarısından itibaren Intel iş ortaklarının erişimine açılacak. Bu da, bireysel tüketicilere yönelik gerçek dünya ürünlerini 2018 veya sonrasında göreceğimiz anlamına geliyor.

Project Alloy tabanlı ürünlerin fiyatıyla ilgili olarak şu anda bir tahmin yapmak doğru değil. Ürünlerin fiyatı genellikle entegre edilen işlemci gücüne bağlı olacaktır. Bununla birlikte her duruma veya keseye uygun tek çözümlerin de sunulduğunu görebiliriz.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

YouTube iPhone ve iPad’ler için Resim İçinde Resim özelliğini getirecek

YouTube iOS uygulaması Resim İçinde Resim desteği kazanıyor. Böylelikle kullanıcılar iPhone ve iPad'lerinde diğer işlerle uğraşırken de video izleyebilecekler. The Verge sitesinin YouTube'dan aldığı...

Poco X3 Pro İncelemesi

Xiaomi'nin çatısı altındaki markalardan biri olan Poco, akıllı telefon pazarının son yıllardaki aktif oyuncuları arasında yer alıyor. Özellikle orta segmente yoğunlaşan şirket, bu alandaki...

Spotify Mini player ile Facebook içinde müzik ve podcast dinleme imkanı

Spotify, kullanıcıların doğrudan Facebook uygulaması üzerinden şarkı ve podcast dinlemelerine olanak sağlayan yeni Mini player özelliğini bugünden itibaren Türkiye’de kullanıma sunuyor. Spotify ve Facebook bugünden...

Porsche Soundtrack My Life müzik deneyimini özelleştirecek

Porsche, Soundtrack My Life adını taşıyan yeni projesi kapsamında sürücülere sürüş deneyimlerine uygun olarak seçilen özel müzikler çalan bir sistem geliştiriyor. Porsche'den verilen bilgiye...

Tim Cook’a göre Android’de iOS’e göre 47 kat daha fazla zararlı yazılım var

Apple CEO'su Tim Cook, şirketinin iOS cihazlarında elle uygulama yükleme imkanını engelleme seçimiyle ilgili görüşlerini paylaştı. iPhone'larda buna izin verilmemesinin nedenlerinden birinin, ilgili güvenlik...

F1 Fransa GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan Fransa'da devam ediyor. İki hafta önce Bakü sokaklarında son turuna kadar heyecanlı bir yarış izlemiştik ve yarış sürpriz bir...

Facebook podcast özelliğini gelecek hafta kullanıma sunacak

Facebook duyurusunu daha önce yaptığı podcast özelliğini önümüzdeki hafta itibarıyla kullanıcılarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. Şirketten yapılan açıklamada, podcast özelliğinin dağıtımının 22 Haziran itibarıyla başlayacağı belirtildi. Podcast...