Instagram yukarı kaydır bağlantılı hikâyeleri kaldırıyor, yerine ne geliyor?

google news abone ol

Instagram’da “yukarı kaydır” dönemi bitiyor. Sosyal medya servisi, insanların hikâyelerde yukarı kaydırarak harici web sitelerini ziyaret etmesini bu özelliği kaldırmayı planlıyor. Söz konusu değişiklik 30 Ağustos’tan başlayarak uygulamaya konulacak.

Yukarı kaydır bağlantısının yerine Instagram, insanların bağlantı çıkartmaları kullanabileceklerini söylüyor. Bu tıklatılabilir çıkartmalar sayesinde kullanıcılar harici web sitelerine yönlendirilmeye devam edilecek.

Şirket, kendine has bir GIF kategorisi oluşturan ve hatta literatürün parçası hâline gelen bir özellik olan yukarı kaydırmayı “hikaye oluşturma deneyimini kolaylaştırmak” ve yukarı kaydırma yerine gelecek çıkartmalarla daha fazla “yaratıcı kontrol” sunmak amacıyla kullanımdan kaldıracağını söylüyor.

Bu değişikliğin ilk işaretleri şirketin bu yaz başında başlattığı bir testle verilmişti. Haziran ayında Instagram, bağlantı özellikli çıkartmaları yalnızca yukarı kaydırma bağlantısı ekleme ayrıcalıklarına sahip kişiler ve hesaplar için değil, çeşitli kullanıcılar için test etmeye başlamıştı. Normalde kullanıcıların yukarı kaydırma özellikli bağlantı ekleme imkanına erişebilmesi için doğrulanmış hesap olması veya en az 10 bin takipçisinin bulunması gerekiyor.

Testin başladığı zamanlarda bir demeç veren, Instagram’ın eski ürün müdürü Vishal Shah, çıkartmaların insanların şu anda platformu kullanma şekline daha uygun olduğunu söylemişti. Ayrıca amacın çıkartmaları daha geniş bir alana yaymak olduğunu da sözlerine eklemişti. İki özellik arasındaki bariz hareket farkı dışındaki temel fark, takipçilerin bağlantı çıkartması olan hikâyelere yanıt verebilmeleri, ancak yukarı kaydırma bağlantısı taşıyan hikâyelere yanıt verememeleridir.

Instagram, şimdilik yalnızca yukarı kaydırma ayrıcalıklarına sahip kişi ve hesapların çıkartma seçeneğini alacağını, ancak bunu daha fazla kullanıcıya sunma fikrinin hâlâ değerlendirdiğini söyledi. The Verge sitesine konuşan bir sözcü, bu değişikliğin erişimi daha fazla kişiye genişletmeden önce doğru karar olup olmadığını belirlemelerine yardımcı olacağını kaydetti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yandex Rusya ile bağlarını koparmayı planlıyor

Yandex Rusya'nın teknoloji alanındaki en tanınmış markası konumunda. Son yıllarda Batılı rakiplerinin gerisinde kalmamak için sıkı bir mesai harcayan şirket kendi akıllı cihazlarını, sürücüsüz...

Twitter şirketlere altın rengi, resmi kurumlara gri tik verecek

Twitter yenilenmiş Onaylamış Hesap programını 2 Aralık'ta hayata geçirecek. Yenilenmiş programda manuel doğrulama aşaması uygulanırken, farklı kullanıcı türleri için farklı renklerde tikler verilecek. Konuyla...

Netflix Sıcak Kafa dizisinden yeni görüntüler paylaştı

Netflix Sıcak Kafa dizisinin duyurusunu daha önce yapmıştı. Apokaliptik bir dünyayı anlatan dizinin resmi fragmanı ve yeni görüntüleri paylaşıldı. Yeni görüntüler izleyicileri nelerin beklediği...

Spotify Storylines Gaye Su Akyol’un yeni albümüyle Türkiye’de

Spotify’ın sanatçılar ve hayranları arasındaki bağı her zamankinden daha fazla güçlendiren özelliği Storylines, Türkiye’deki müzikseverlerle buluşuyor. Spotify Storylines, ilk kez, Gaye Su Akyol’un dördüncü...

ÖNE ÇIKANLAR