İkinci el cep telefonu ve tabletler için garantili satış başlıyor

Türkiye’de ikinci el cep telefonu ve tabletlerin satışında yeni bir dönem başlıyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, son aşamaya gelen yeni düzenlemeyle birlikte ikinci el cep telefonlarının ve tabletlerin belli standartlar çerçevesinde yenilendikten sonra sertifikalı ve garantili olarak tekrar satılabileceğini açıkladı.

Pekcan, söz konusu düzenlemeyle kullanım ömrü henüz dolmayan teknolojik ürünlerin yeniden ekonomiye kazandırılacağını ifade etti. İsrafın ve çevreye verilen zararların önlenmesi, ithalatın azaltılması ve güvenli şekilde ikinci el cihaz alınabilmesi de yeni düzenlenin amaçları arasında sayılıyor.

Bakan Pekcan konuyla ilgili olarak şu sözleri kullandı: “Mevcut durumda, özellikle ikinci el cep telefonu piyasasında kayıt dışılığın ve güvensizliğin söz konusu olduğunu görüyoruz. Bu durumu ortadan kaldırmak; tüketicilerin güvenli bir şekilde ve sıfır ürünlere nazaran daha düşük maliyetle bu ürünleri satın almalarını sağlamak istiyoruz. Hazırladığımız Yönetmelik taslağı, ülkemizde ‘yenilenmiş ürün’ sisteminin yasal altyapısını oluşturacak. Bu sayede, tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken veya ikinci el ürün alırken güvenli bir şekilde hareket edebilecek. Satın aldığı yenilenmiş ürünle ilgili sorun yaşadığında da garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek.”

Pekcan, yeni düzenlemeyle birlikte bakanlık tarafından onaylanan yenileme merkezlerinde belli standartlar çerçevesinde kullanılmış cep telefonu ve tablet yenilemesi yapılabileceğini dile getirdi.

Pekcan, Bakanlıktan “Yenileme Yetki Belgesi” alarak faaliyette bulunacak yenileme merkezlerinin, tüketicilerden kullanılmış ürünleri almak ve yenilenmiş ürünleri satmak üzere kendilerine bağlı çalışan “alıcı” ve “satıcı” kanalları oluşturabileceğini de ifade etti. Yenilenen ürünlerin ambalajında, etiketinde ve reklamlarında ‘yenilenmiş ürün’ ibaresine yer verilerek satışa sunulması gerekecek. Ayrıca bu ürünlere en az 12 ay garanti verilmesi de zorunlu olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PUBG: New State'in çıkış tarihi belli oldu

Bakan Pekcan, ikinci el cep telefonu ve tabletlerin satışına dair yönetmelik taslağında ilgili kurum ve kuruluşların görüş ve değerlendirmelerinin alınarak son aşamaya gelindiğini belirterek; söz konusu düzenlemenin yakın zamanda hayata geçeceğini bildirdi.

Sony Xperia Pro-I en gelişmiş kamera deneyimini telefona taşıyor

Sony, Xperia Pro-I adını taşıyan en yeni telefonunu gözler önüne çıkardı. Telefonun adındaki I harfi İngilizcede "görüntü" anlamına gelen "image" kelimesini temsil ediyor. Xperia...

Vodafone Her Şey Yanımda ile e-ticarette zirveyi hedefliyor

Vodafone, dört yıl önce hayata geçirdiği Yanıma uygulaması kapsamındaki hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Tüm kategorilerde hizmet veren Her Şey Yanımda isimli çevrimiçi alışveriş...

YouTube Shorts fonu şimdi Türkiye’ye açıldı

YouTube, Ekim ayından itibaren kısa video içerik üretimini teşvik etmek amacıyla YouTube Shorts Fonu’nu Türkiye’de de kullanacağını açıkladı. Shorts formatında yaratıcı ve benzersiz videolar üreten içerik...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun