Manşetler

İkinci el cep telefonu ve tabletler için garantili satış başlıyor

ikinci el cep telefonu yüzde 1 vergi

Türkiye’de ikinci el cep telefonu ve tabletlerin satışında yeni bir dönem başlıyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, son aşamaya gelen yeni düzenlemeyle birlikte ikinci el cep telefonlarının ve tabletlerin belli standartlar çerçevesinde yenilendikten sonra sertifikalı ve garantili olarak tekrar satılabileceğini açıkladı.

Pekcan, söz konusu düzenlemeyle kullanım ömrü henüz dolmayan teknolojik ürünlerin yeniden ekonomiye kazandırılacağını ifade etti. İsrafın ve çevreye verilen zararların önlenmesi, ithalatın azaltılması ve güvenli şekilde ikinci el cihaz alınabilmesi de yeni düzenlenin amaçları arasında sayılıyor.

Bakan Pekcan konuyla ilgili olarak şu sözleri kullandı: “Mevcut durumda, özellikle ikinci el cep telefonu piyasasında kayıt dışılığın ve güvensizliğin söz konusu olduğunu görüyoruz. Bu durumu ortadan kaldırmak; tüketicilerin güvenli bir şekilde ve sıfır ürünlere nazaran daha düşük maliyetle bu ürünleri satın almalarını sağlamak istiyoruz. Hazırladığımız Yönetmelik taslağı, ülkemizde ‘yenilenmiş ürün’ sisteminin yasal altyapısını oluşturacak. Bu sayede, tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken veya ikinci el ürün alırken güvenli bir şekilde hareket edebilecek. Satın aldığı yenilenmiş ürünle ilgili sorun yaşadığında da garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek.”

Pekcan, yeni düzenlemeyle birlikte bakanlık tarafından onaylanan yenileme merkezlerinde belli standartlar çerçevesinde kullanılmış cep telefonu ve tablet yenilemesi yapılabileceğini dile getirdi.

Pekcan, Bakanlıktan “Yenileme Yetki Belgesi” alarak faaliyette bulunacak yenileme merkezlerinin, tüketicilerden kullanılmış ürünleri almak ve yenilenmiş ürünleri satmak üzere kendilerine bağlı çalışan “alıcı” ve “satıcı” kanalları oluşturabileceğini de ifade etti. Yenilenen ürünlerin ambalajında, etiketinde ve reklamlarında ‘yenilenmiş ürün’ ibaresine yer verilerek satışa sunulması gerekecek. Ayrıca bu ürünlere en az 12 ay garanti verilmesi de zorunlu olacak.

Bakan Pekcan, ikinci el cep telefonu ve tabletlerin satışına dair yönetmelik taslağında ilgili kurum ve kuruluşların görüş ve değerlendirmelerinin alınarak son aşamaya gelindiğini belirterek; söz konusu düzenlemenin yakın zamanda hayata geçeceğini bildirdi.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER