Hugo Barra Facebook’a veda ediyor

Facebook bünyesinde artırılmış ve sanal gerçeklikten sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapan Hugo Barra, şirketten ayrılacağını duyurdu. Barra, ilgili açıklamayı kişisel Facebook sayfası aracılığıyla yaptı.

Barra’nın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: “Bugün Facebook Reality Labs’teki son günün. Dört yıl boyunca kariyerimin en heyecan verici ve zorlayıcı işlerini burada yaptım. Tanıdığım en kibar insanların ve en parlak beyinlerin bazılarıyla burada tanıştım. Sağlık hizmetleri teknolojileri alanındaki fırsatları incelemek istiyorum. Toplumun sağlığını anlama ve sağlık verilerini kontrol etmeyle ilgili imkanlar konusunda yetersiz olduğunu düşünüyorum.”

Google’da Android ürün yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapan Barra, daha sonra Xiaomi’nin yolunu tutmuştu. Tecrübeli yönetici, 2017’de Oculus VR ekibini yönetmek için Facebook’a katılmıştı. 2019’da ise mevcut pozisyonuna geçiş yapan Barra, küresel bir artırılmış ve sanal gerçeklik iş ortaklığı ağı oluşturmakla görevlendirmişti. Bu çalışmalar daha sonrasında Facebook Reality Labs çatısı altına taşınmıştı.

Barra, Facebook’tan şirketin ilk akıllı gözlüğü piyasaya çıkmadan ayrılmış olacak. Ray-Ban ile birlikte hazırlanan gözlükten veda paylaşımında da bahseden Barra, sadece gözlüğün bu yıl içinde piyasaya çıkacağını belirtmekle yetindi. Tecrübeli yönetici, akıllı gözlük çalışmalarının Facebook’taki odak noktalarından biri olduğunu belirtmişti.

Facebook bir süredir akıllı gözlüğüyle ilgili beklentileri aşağıya çekmeye çalışıyor gibi görünüyor. Şirketin finans şefi David Wehner, gözlüğün teknolojik açıdan Facebook’un artırılmış gerçeklikle ilgili hedeflerine tam yaklaşamayabileceğini belirtmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Epic davası kararına itiraz etmeyebilir

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Hugo Barra tarafından yapılan paylaşımın altına yaptığı yorumla Barra’ya teşekkür etti. Barra’dan çok şey öğrendiğini söyleyen Zuckerberg, kendisinin yapacaklarını görmeyi heyecanla beklediğini belirtti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 yayınlandı, işte yenilikler ve uyumlu cihazlar

Apple iPad'lere özel işletim sistemi iPadOS'in en son sürümünü yayınladı. Yaz başında ön gösterimi yapılan iPadOS 15 ile birlikte Apple'ın tabletlerine çoklu görev tarafında...

watchOS 8 çıktı, hemen şimdi indir

Apple Watch kullanıcıları için watchOS 8 güncellemesi dağıtıma çıktı. Apple'ın belirttiğine göre, bu yaz başında ön gösterimi yapılan yeni sürümle birlikte sağlıklı, aktif ve...

iOS 15 İncelemesi

Apple, yaklaşık üç buçuk aylık beta sürecinin ardından iOS 15 güncellemesini yayınladı. Artık bir Apple klasiği hâline gelmiş biçimde, bu güncelleme geniş yelpazeye yayılmış...

OnePlus 9T modeli için kararını verdi

OnePlus CEO'su Pete Lau, basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği sohbette bu yılın ikinci yarısında T serisi bir cihaz çıkarmayacaklarını belirtti. Bu da OnePlus 9T modelinin kullanıcılarla...