Teknoloji

Huawei ve Oppo yeni patent lisans anlaşması imzaladı

huawei ve oppo

Teknoloji dünyasının iki önemli şirketi Huawei ve Oppo patentler için yeni bir çapraz lisans anlaşması imzaladı. Söz konusu patentlerin 5G, Wi-Fi, ses ve video codec’lerini kapsadığını belirtti.

Yapılan açıklamada fazla detay verilmediği için ilk bakışta Huawei’nin bağlantı tarafındaki bilgisini, Oppo’nun ise ses ve görüntü tarafındaki uzmanlığını masaya koyduğu söylenebilir. Oppo’nun tüketici elektroniği ürünlerinde yüksek kaliteli ses ve görüntü sunma konusundaki geçmişini unutmamak gerekiyor.

İki şirketin ortak açıklamasında anlaşmanın hem Huawei hem de Oppo için kazançlı olduğu belirtiliyor. Bunun doğru olduğu rahatlıkla söylenebilir. ABD’nin yaptırımları nedeniyle köşeyen sıkışan Huawei’nin 5G alanındaki uzmanlığından bu anlaşma sayesinde daha geniş bir kitlenin yararlanmasını mümkün kılabilir.

Huawei ve Oppo yakın zamanda patent anlaşması imzalayan ilk şirketler değil

Huawei ve Oppo arasındaki bu anlaşmanın somut getirilerini görmek için biraz beklemek gerekiyor. Teknoloji dünyasında bu tarz iş birliklerinin sık sık görüldüğünü belirtmekte fayda var. Kısa süre önce Apple ve Ericsson da benzer bir anlaşma imzalamıştı.

İLGİLİ HABERLER