İncelemelerManşetler

Huawei MatePad Paper İncelemesi

huawei matepad paper inceleme

Huawei MatePad Paper
Huawei Online Mağaza’dan satın alın

SATIN AL

Elektronik mürekkep, yani e-ink teknolojisi yıllardır ortalıkta olmasına rağmen, şimdiye kadar büyük şirketlerin bu tür ekranlara sahip cihazları çıkarmaya pek yanaşmadığını gördük. Uzun pil ömrü sunması ve kağıda yakın deneyim sağlaması nedeniyle bu tür ekranları büyük çoğunlukla e-kitap okuyucularında görüyorduk. Bu alanda Amazon büyük bir hakimiyet kurmuş durumda ve karşısında ise Kobo ve benzeri şirketler var. Bu yılın başlarındaki 2022 Mobil Dünya Kongresi’nde Huawei, bu alanda Amazon’a rakip olan ilk büyük şirket oldu. Huawei MatePad Paper ile birlikte MatePad tablet serisine elektronik mürekkep ekranlı bir üye kazandırdı. Doğal olarak bu cihaz daha çok e-kitap okuma deneyimine odaklanıyor, ancak Huawei, cihazın kutusuna eklediği M-Pencil ile birlikte bu cihazı kitabın yanında bir not defteri gibi de kullanma imkanı sunuyor. Böylelikle e-ink ekranlı bir cihazı sadece kitap okumanın ötesine geçiriyor. Buna bir de HarmonyOS 2 ile birlikte gelen daha esnek kullanım ve ek olanakları ekleyin. 7999 TL’lik Türkiye satış fiyatına sahip olan bu sıra dışı cihazla ilgili detaylar ve yorumlar Huawei MatePad Paper inceleme yazısı ve videosunda yer alıyor.

Huawei MatePad Paper inceleme: Tasarım

Huawei, MatePad Paper’ı tasarlarken bu cihazın bir defter veya kitap kullanıyormuş gibi bir his vermesine odaklanmış. Defterlerin veya kitapların sol kenarları cilt nedeniyle diğer kenarlarına göre biraz daha kalın bir alan içerir. İşte Huawei de, MatePad Paper’ın sol kenarını sırt tasarımı olarak nitelendirdiği bir tasarımla ciltli bir deftere veya kitaba benzetmiş. Diğerlerine göre daha kalın olan bu sol kenar, tableti tek elle tutma konusunda da kolaylık sağlıyor. Tek elle tutarken bu alanın genişliği sayesinde parmak uçlarınız ekrana kolay kolay temas etmiyor ve yanlış komutların önüne geçiliyor.

huawei matepad paper inceleme

MatePad Paper, 10.3 inç ekranıyla harita metod defterlerine yakın boyutlarda geliyor. Huawei, ekranın geri kalan üç kenarında 6.5 milimetre kalınlığında bir çerçeveye yer vermiş. Bu sayede tablet yüzde 86.3 gibi ortalamanın üstünde bir ekran-gövde oranına ulaşıyor. Bu değer sayesinde Onyx Book Note3, iReader Smart 2 veya iFLYTEK X2 gibi piyasadaki rakiplerinin de önüne geçiyor.

MatePad Paper’ın sırt kısmını ve arkasını sert deri hissini iyi şekilde veren bir malzeme kaplıyor. Arka yüzde sadece bir Huawei logosu var ve bir defter havasını iyi biçimde yansıtıyor. Hafif bir yüzey sürtünmesi mevcut ve bunun sayesinde, özellikle tek elle tutuşta tabletin elden kayması önleniyor. Sırt kısmının arkaya doğru uzandığı kenar bölümünün kavisli yapılması da, kitap veya defter görünümünü ve hissini kazandırmasının yanında rahat tutuşa da olumlu katkısının bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim.

huawei matepad paper inceleme

Huawei MatePad Paper, sahip olduğu 360 gram ağırlıkla, piyasada bulunan 10 inç seviyesindeki tabletlere göre yaklaşık 100 gram kadar daha ince. Gerçekten de tableti elinize aldığınızda hafifliği hemen dikkatinizi çekiyor. Öte yandan 6.65 milimetrelik gövde kalınlığıyla da üst sınıf tabletlerde genel olarak gördüğümüz kalınlık değerlerine yakın seyrediyor. Sahip olduğu kalınlık ve ağırlıkla kolay kullanım ve taşıma imkanı sunuyor. Dar veya içi epey dolu çantalara, kutusunda birlikte gelen taşıma kılıfıyla bile, rahatlıkla sığacaktır.

E-kitap okuyucu tabletin üst kenarında, sağ tarafa doğru yerleştirilmiş bir güç düğmesi var. Bu, ayrıca parmak izi okuyucusunu da barındırıyor. MatePad Paper’ı genellikle yatay değil, düşey yönde kullanırsınız. Ve bu tutuşta üstteki parmak izi okuyucusuna rahatlıkla erişiliyor. Bu birimin tepkiselliği iyi, ekran kilidini hızlıca geçmeyi sağlıyor. Bu arada parmak izinizi okutarak notları şifreleyebilir veya kilitli notların kilidini açabilirsiniz. Sağ kenarda, üst tarafa çok yakın yerde ses tuşları var. Alt ve üst kenarlarda, sırt tarafına doğru birer adet hoparlör mevcut. Alt kenarda USB-C portu da bulunuyor. Öte yandan sağ kenarda, M-Pencil’ın eşleştirilmesi ve şarj edilmesi için bir manyetik bölüm de bulunuyor.

Huawei MatePad Paper inceleme: Ekran ve Ses

Huawei MatePad Paper’a adını veren elektronik mürekkep kağıt ekran, diğer bir deyişle e-ink ekran 10.3 inçlik köşeden köşeye uzunluğa sahip. 1872 x 1404 piksel çözünürlükle 227 ppi piksel yoğunluğu sunuyor. Bu piksel yoğunluğu, fiziksel kitaplarda veya defterlerde gördüğümüz gerçek keskinlikle hemen hemen aynı seviyede bir görsellik elde etmeyi sağlıyor.

huawei matepad paper inceleme

Elektronik mürekkep ekranlar, tabletlerde görmeye alıştığımız renkli ekranlardan farklıdır, yenileme hızları daha düşüktür, bu nedenle kaydırmalarda veya arayüz geçişlerinde beklemeler olur. Sanal klavyeyi kullanırken de gecikmeyi hissedersiniz. Daha önce klasik bir tablet kullanmaya alışmış olanlar, e-ink ekranların doğal olan bu durumunu ilk bakışta yadırgayabilir. Ancak Huawei onlar için bir çözüm geliştirmiş. Ekranın yenileme modu akıllı biçimde ayarlanabiliyor. Böylelikle akıcılık, netlik ve ekran önceki görüntülerden izlerin kalması arasında bir denge yakalanıyor.

Ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru sürüklediğinizde açılan Kontrol Paneli içinde Görüntü başlıklı bir araç takımı göreceksiniz. Buradan ekranın yenileme ve ışık ayarlarını yapabilirsiniz. Akıllı mod, yukarıda sözünü ettiğimizi işi yapıyor. Bu modu seçtiğinizde ekran dokunma ve sürüklemelere daha hızlı tepki verir, ancak yazı, resim ve grafiklerin netliği biraz azalır. Ayrıca ekranda daha önce görünen yazı ve görüntülerin izi arka planda kalır, yani bir tür “hayalet efekti” oluşur. Bu efekti, Kontrol Paneli içindeki “Şimdi yenile” tuşu ile ekranı yenileyip silebilirsiniz. Yenileme modunu “Normal” olarak seçerseniz, MatePad Paper’ın ekranı klasik e-ink ekranın davranışını gösterir ve daha keskin bir gösterim yapılır. Biz genellikle Akıllı modu seçtik, böylelikle arzu ettiğimiz tepkiselliği yakaladık. Daha çok kitap okumayı tercih edecekseniz, Normal’i seçerek keskinliği ve netliği artırabilirsiniz.

huawei matepad paper inceleme

Kontrol Paneli içindeki Görüntü ayarları arasında ışık modu ve parlaklık ayarı da var. E-ink ekranlar fiziksel kağıdın görsel tabiatını yansıtır, ortamda çok fazla ışık olmasa bile, ekranda ne olduğunu, fiziksel bir kağıda baktığınızda göreceğiniz kadar görebilirsiniz. Ancak bu, genel olarak elektronik cihazlardan beklediğimiz bir davranış değildir. Bu nedenle Huawei, ekranın arka ışığını ayarlama imkanı sunuyor. Ayrıca Gece ve Gündüz gibi iki farklı modla, bu tür zamanlarda kullanıma en uygun arka aydınlatma parlaklığını önceden belirlenmiş biçimde sunuyor. Aslında gündüz vakti, parlak güneş ışığı altında ekranın arka ışığını tamamen kapatarak güneş ışığıyla idare edebilirsiniz. Kapalı ortamlarda veya karanlıkta bulunmanıza göre arka ışığın şiddetini değiştirebilirsiniz. Tabii ki, arka ışığın daha uzun süre boyunca ve yüksek şiddette kullanılması, cihazın pilinin daha çabuk bitmesine neden olacaktır.

Huawei MatePad Paper’ın elektronik mürekkep ekranı gerçekten bir e-kitap okuyucu standartlarının üstünde. Parlak güneş ışığı altında veya fazlasıyla aydınlık ortamlarda, ekranın üstüne yoğun ışık düşse bile, yansıtma önleyici kaplamanın etkisiyle az bir yansıma oluyor, ekranda ne olduğu rahatlıkla görünüyor. Çok geniş görüş açıları da ortak çalışma veya MatePad Paper’ın ders çalışırken veya proje hazırlarken bir kenarda durduğu hâlde bile iyi görüş sunmasını sağlıyor.

huawei matepad paper inceleme

MatePad Paper’ın e-ink ekranı uzun süre boyunca kitap okuduğunuzda da göz yormuyor. Zaten Huawei, bu noktada MatePad Paper’ın dünyanın ilk TÜV Rheindland sertifikalı Paper Like Display tabletinin olduğunun altını çiziyor. Tabletin ekranının kağıt gibi okuma deneyimi sunması ve gözleri koruduğu yapılmış olan çeşitli testlerle kanıtlanmış.

Bu yüksek profilli ve kullanışlı e-ink ekran, MatePad Paper’ın arzu edildiği biçimde bir fiziksel kitap ya da defter kullanıyormuş hissini başarıyla sunmasını mümkün kılıyor.

Huawei MatePad Paper’ın hoşumuza giden taraflarından biri de sahip olduğu ses sistemi oldu. Bu tabletin iki hoparlörü olduğunu söylemiştik. Bunlar sayesinde yatay tutuşta stereo ses etkisini sunuyor. Bir e-kitap okuyucu için standartların ötesinde, üst sınıf tabletlerle karşılaştırılabilir seviyede bir ses çıkışı var. Bu hoparlör sistemi kaydettiğiniz sesli notları anlaşılır biçimde dinlemekte yardımcı olacağı gibi, kitap okurken veya başka bir şeylerle uğraşırken, yükleyeceğiniz Spotify veya benzeri müzik uygulamalarından müzik dinlemenize de izin verecektir. Tabletin sahip olduğu Bluetooth bağlantısının yardımıyla kablosuz kulaklıkla da kullanım mümkün. Üstelik bu cihaz bir HarmonyOS 2 tableti olduğu için, Huawei’nin FreeBuds serisi kulaklıklarını kolaylıkla bağlayabilirsiniz.

huawei matepad paper inceleme

MatePad Paper bir not alma cihazı ve sadece yazılı notları değil, sesli notları alma işini de üstlenmesi önemli. İşte Huawei bunun için MatePad Paper’a dört mikrofon eklemiş. Bu açıdan Huawei MateBook dizüstü bilgisayarlarıyla karşılaştırılabilir bir noktada bulunuyor. 5 metre uzaktan bile hassas ve anlaşılır ses alma imkanı var. Tableti bir defter gibi önünüze koyup not almaya başladığınızda, var olan mesafeden yapılan ses kayıtları rahatlıkla anlaşılır. Ayrıca sahip olduğu menzili, toplantı masasının etrafındaki kişilerin seslerinin de rahatlıkla duyulmasına imkan sağlayacaktır.

Huawei MatePad Paper inceleme: Yazılım ve Kullanıcı Deneyimi

Huawei MatePad Paper’da HarmonyOS 2.1 yüklü olarak geliyor. Huawei’nin özel işletim sistemi sayesinde MatePad Paper klasik bir e-kitap okuyucunun ötesine geçiyor, kullanıcılara daha fazlasını sunma yeteneğine kavuşuyor.

Her ne olursa olsun, bu cihazın ana işlevi e-kitapları okuma veya not alma imkanı sunmak. Huawei de buna özel bir deneyim tasarlamış. Daha önceki Huawei tabletlerinde gördüğümüz klasik HarmonyOS ana ekranın aksine, kitapların ve notların ön planda olduğu, daha sade bir başlangıç ekranı var. Başlangıç ekranının sol kenarında ince ve uzun bir sütun var. Burada Başlangıç, Notlar, Kitaplık, Kitap mağazası ve Uygulamalar olmak üzere beş farklı bölüm bulunuyor.

huawei matepad paper inceleme

Başlangıç bölümünde bir bakışta birçok anlamlı bilgiyi özet hâlinde görmenizi sağlayacak kutucuklar var. Gün içindeki etkinlikler gösteren takvim, en son notlar, gelen kutusundaki en son iletiler ve hemen yeni bir ileti yazmak için kısayol ve Huawei Kitap mağazasına kısayollar bu bölümde yer alıyor.

Notlar bölümü Huawei MatePad Paper’ı bir not defteri gibi kullanmanıza imkan verecek arayüze ve araçlara sahip. Kutudan çıkan M-Pencil’ı kullanarak e-ink ekran üzerinde rahatlıkla yazı yazabilir veya çizim yapabilirsiniz. Notlar içinde klasik defter şablonlarını yanında tutanak, yapılacaklar gibi özel not şablonları var. Notların hepsini birden görebileceğiniz gibi, favorilerinize eklediklerinizi ayrı bir sekmede görebilir, herkesin erişmesini istemediğiniz notlarınıza şifre koyabilirsiniz.

Not ekranında farklı kalem türleri; siyah, gri ve beyaz olmak üzere üç farklı renk ve kalın, ince, orta olmak üzere üç farklı kalem ucu seçeneği var. Arzu ederseniz notlara sesli notlar da iliştirebilirsiniz. Özellikle toplantı veya ders notları tutarken sesli not alma özelliği çalışanlar ya da öğrenciler için çok kullanışlı olacaktır. Arzu ederseniz sanal klavyeyi kullanarak düz metin ekleyebilir veya el yazısını hızlı biçimde düz metne dönüştürebilirsiniz. Benim gibi kötü yazan birisinin bile el yazısı yüksek doğrulukla Türkçeye çevriliyor. Türkçe karakterler de anlaşılıyor. Notlara fotoğraf eklemek veya herhangi bir notun defter şablonunu değiştirmek de imkan dahilinde bulunuyor.

huawei matepad paper inceleme

MatePad Paper ile tuttuğunuz notları istediğiniz herkesle farklı yolları kullanarak paylaşabilir veya bir yazıcıdan kağıda çıktısını alabilirsiniz. Not alma ekranının sağ üst köşesindeki dört noktalı kare simgesine tıkladığınızda, bunların da aralarında bulunduğu çeşitli araçlara erişeceksiniz.

Kitaplık bölümüne geçmeden önce Kitap mağazası bölümüne bakalım. Kitap mağazası, Huawei’nin akıllı telefon ve tabletlerinde de bulunan Huawei Kitap mağazasına açılıyor. Burada farklı türlerde, ücretli veya ücretsiz çeşitli e-kitaplar var. Burası MatePad Paper’ın resmi e-kitap mağazası niteliğini taşıyor ve zahmetsiz biçimde kitap satın alma, indirme ve okumaya başlama imkanı sunuyor. MatePad Paper’a Huawei Kimliği ile giriş yaptıktan sonra, hesabınız altında bulunan ödeme yöntemini kullanarak hızlı biçimde kitap satın alabilirsiniz. Satın aldığınız kitaplar Kitaplık bölümünde görünecektir. Ayrıca dilediğiniz kitabı satın almadan önce ön izleme yaparak önsözünü veya ilk birkaç sayfasını okuyabilir ve buna göre satın alma kararını verebilirsiniz.

huawei matepad paper inceleme

Kitaplık, Huawei Kitap’tan indirdiğiniz kitapları indirmenin yanı sıra, farklı kaynaklardan aktardığınız ve MatePad Paper’ın desteklediği formatlardaki e-kitapları ve dokümanları göstermeyi sağlıyor. MatePad Paper ePUB, PDF, TXT, FB2 gibi yaygın e-kitap formatlarının yanı sıra DOC, XLS, PPT gibi Microsoft Office dosya formatlarını da destekliyor. Yani sadece e-kitap okumak için değil, ofis dokümanlarınızı saklamak, dilediğiniz zaman bunlara erişmek ve üzerinden çalışmak için de MatePad Paper avantajlı.

Özellikle ePUB formatı, internet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilen elektronik kitapların dağıtımı için sıklıkla kullanılır. MatePad Paper’ın dahili internet tarayıcısını kullanarak çeşitli ePUB kaynaklarından e-kitap indirebilir ve bunları Kitaplık üzerinden açarak burada saklayabilirsiniz. Veya Huawei MateBook bilgisayarınız varsa, bunları dizüstü bilgisayarınızda internet tarayıcısını kullanarak bilgisayara indirebilir daha sonra Çoklu Cihaz Dosyaları özelliğini kullanarak e-PUB dosyalarını veya aktarmak istediğiniz diğer formatlardaki belgeleri Windows Gezgini aracılığıyla, herhangi bir kablo kullanmadan transfer edebilirsiniz. Bu yöntemle yüklediğiniz dosyaları Uygulamalar sekmesinde yer alan Dosyalar’ı açarak görebilir ve buradan da tek bir tıklatmayla Kitaplık içinde açarak sonrasında burada muhafaza edebilirsiniz.

,huawei matepad paper inceleme

Uygulamalar bölümünde ise birtakım ön yüklü uygulamalar var. Tarayıcı sayesinde MatePad Paper’ın e-ink ekranında web gezintisi yapabilirsiniz. Bu monokrom ekranda uzun süre boyunca web’de gezinti sıkıcı gelebilir, ancak aramanız gereken bir bilgi veya doğrulamanız gereken bir şeyler varsa, hızlıca göz atmak için kullanışlı olacaktır. Cloud uygulaması, Huawei Cloud üzerindeki bulut depolama alanına ve buradaki verilere ve dosyalara erişimi sağlıyor. Tablet Yöneticisi ise, MatePad Paper’ın performansını istediğiniz zaman tek bir tıklatmayla optimize etmeye izin veriyor. E-posta uygulamasına Gmail veya diğer e-posta hesaplarını ekleyerek, evde veya iş yerinde MatePad Paper’ı ana e-posta cihazı hâline de getirebilirsiniz. Ses Kaydedici ise, önceki bölümde bahsettiğimiz mikrofonlar sayesinde MatePad Paper’ın kullanışlı bir ses kayıt cihazı gibi işlemesini sağlıyor.

MatePad Paper’ın önemli bir özelliği de üçüncü taraf uygulamaların yüklenebilmesi. Huawei, Uygulamalar içinde Huawei AppGallery uygulama mağazasına erişim sunuyor. Sunulan seçenekler çok geniş değil, özel olarak MatePad Paper’da rahat kullanılabilecek birkaç uygulamanın yüklenmesi mümkün kılınıyor. Örneğin bir Storytel hesabınız varsa, MatePad Paper’a buradan yükleyerek cihazın güçlü ses sisteminin de katkısıyla sesli kitaplarınızı zevkle dinleyebilirsiniz. Bundle uygulamasını yükleyerek MatePad Paper’ı dijital gezete gibi kullanabilirsiniz. Ofis dokümanlarını açmak için WPS Office uygulaması da seçenekler arasında yer alıyor. Bu saydıklarımız, bizim Huawei AppGallery’den daha ilk gün yüklediklerimiz arasında yer alıyor.

huawei matepad paper inceleme

Huawei AppGallery üzerinden sunulan uygulama seçenekleri çok geniş görünmese de, MatePad Paper’a uygulama yüklemenin farklı yolları var. Başlangıç ekranındayken burada sol üst köşede bulunan arama kutucuğuna dokunduğunuzda, karşınıza AI Search arama motoru çıkıyor. Burada Uygulamalar başlıklı bir bölüm var. Amazon Kindle, Microsoft OneDrive gibi birkaç tanıdık uygulamanın aralarında olduğu çeşitli uygulamalar tavsiyeler hâlinde burada gösteriliyor. Yükle düğmesine tıklattığınızda ise APKPure’a yönlendiriliyor ve APK dosyası tablete indirilerek yükleme işlemleri tamamlanıyor.

Bir başka alternatif ise Tarayıcı uygulamasını kullanarak APKPure veya diğer güvenilir APK depolarını tercih etmek. Bu yöntemi kullanarak Spotify, Acrobat Reader Pro gibi; normalde tabletlerde kullanmaya alıştığımız uygulamaları yükledik. MatePad Paper’ın fiziksel özellikleri, çok fazla uygulamayı yükleme ihtiyacını doğurmuyor, sadece gerçekten kullanmayı düşündüğünüz uygulamaları yüklüyorsunuz. Bu nedenle sunulan tavsiyeler ve alternatif yükleme yolları yeterli görünüyor ve çok zahmetli de sayılmaz. Kısa sürede bu tür yükleme yöntemlerine alışacak ve kullanmak isteyebileceğiniz uygulamaları kolaylıkla bulacaksınız.

MatePad Paper’a yüklediğiniz uygulamalar monokrom ekranda renksiz bir görünüm sunuyor. Ancak uygulamaları renkli olarak, eksiksiz bir deneyimle çalıştırmak mümkün. Bunun için tabletle aynı ağa bağlı bir Miracast destekli TV ya da monitör gerekiyor. Bizim MatePad Paper’ı kullandığımız ortamda Miracast özellikli bir LG TV olduğu için bu imkanı deneyimlemek mümkün oldu. Kontrol Paneli içinde Kablosuz Projeksiyon seçeneğini göreceksiniz. Buna tıklayarak işlemlere başlayabilir ve bir dakikadan az bir süre içinde MatePad Paper’ın ekranını TV’ye yansıtabilirsiniz. MatePad Paper’ın ana ekranı da e-ink ekran düşünülerek hazırlandığı için siyah-beyaz, ancak Uygulamalar bölümüne girdiğinizde, yüklediğiniz üçüncü taraf uygulamaların simgelerinin renkli olduğunu göreceksiniz. Bu uygulamalar bağlı TV’de renkleriyle gösteriliyor. Benzer şekilde, Tarayıcı ile web’de gezinirken veya YouTube videolarını izlerken TV ekranında her şeyi renkli olarak görüyorsunuz. Ekrana yansıtılan görüntünün tepkiselliği ise kullandığınız ağın hızına ve yoğunluğuna göre değişiklik gösterecektir.

huawei matepad paper inceleme

Huawei, MatePad Paper’ın çeviri konusunda da geri kalmamasını sağlıyor. Aralarında Türkçenin de bulunduğu 41 farklı dilde çevrimiçi çeviri desteği sunuluyor. Yabancı dildeki bir e-kitapta veya herhangi bir dokümanda, seçtiğiniz bir metin parçasının, paragrafın veya tüm sayfanın çevirisini yapabilirsiniz. Bunun için metni seçtikten sonra açılan menüden Çeviri seçeneğini tercih etmelisiniz. Bu özelliğin çalışması için MatePad Paper’ın Wi-Fi üzerinden internete bağlı olması gerekiyor. Bu özelliğin özellikle e-kitaplarda gayet düzgün biçimde çalıştığını söylemeliyiz.

MatePad Paper’ın düşük güç tüketimli e-ink ekran teknolojisi, tablet aktif biçimde kullanılmadığı zamanlarda ekranda sürekli bir duvar kağıdı göstermeye izin veriyor. Ayarlar içinden Huawei’nin sunduğu çeşitli seçeneklere göz atabilir ve dilediğinizi seçebilirsiniz. Öte yandan Kilit ekranına kendi imzanızı atmanız veya sevdiğiniz bir sözü yazmanız da mümkün.

Huawei MatePad Paper inceleme: Performans ve Pil

Huawei MatePad Paper’da Huawei Kirin 820E işlemci var. Bu işlemci e-ink ekranlı tabletin yükte çok hafif olmayan işlerini yerine getirmede yeterli akıcılığı sağladığını ve iyi bir performans gösterdiğini görüyoruz. Uygulamalar hızlı biçimde yükleniyor, e-kitaplarda sayfalarda geçişl hızlı, büyük boyutlu PDF belgeleri de fazla bekletmeden yükleniyor. Genelde e-kitap okuyucularda tepkisellik yavaş kalır, ancak Huawei MatePad Paper bu alanda iyi bir noktada bulunuyor. Özellikle ekran yenileme modunu Akıllı olarak belirlediğinizde, genel akıcılık bir tablet düzeyine ulaşıyor.

huawei matepad paper inceleme

Tablette 64 GB dahili hafıza var. Fotoğraf veya video çekmeyeceğiniz göz önünde bulundurduğumuzda, bu dahili alan yükleyeceğiniz uygulamalar, e-kitaplar, belgeler, notlar için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Pil tarafına geldiğimizde, MatePad Paper’da 3625 mAh kapasiteli pil bulunuyor. Huawei, tam dolu pille dört haftaya kadar bekleme süresi sunduğunu belirtiyor. Tabii ki, arka ışığı kullanmak, cihazı sürekli Wi-Fi’a bağlı biçimde tutmak gibi etkenler pil ömründe etkili oluyor. Yine de, ortalama 4-5 günde bir şarj etmenin yeterli olacağını düşünüyoruz. Seyahatlerde cihazı şarj etmekle uğraşmak istemiyorsanız, okumayı planladığınız kitapları önceden yükleyerek Wi-Fi bağlantısını sürekli kapalı tutabilirsiniz.

Cihazın kutusunda 22.5W güç adaptörü çıkıyor. Bu adaptör ve USB-C kablosuyla 1.5 saatte tamamen şarj oluyor. Güzel tarafı, diğer USB-C uçlu cihazların güç adaptörleriyle de şarj edebiliyor olmanız. Bu nedenle çantanızda MatePad Paper için ek bir güç adaptörü taşımanız gerekmeyecektir.

Huawei MatePad Paper inceleme: Aksesuar

Huawei MatePad Paper’ın ambalajı iki kutudan oluşuyor. İlk kutuda tablet, USB-C kablosu, 22.5W güç adaptörü ve ikinci nesil M-Pencil var. İkinci nesil M-Pencil, tabletin sağ kenarındaki manyetik bölüme tutturularak taşınabiliyor. Ayrıca MatePad Pro’da olduğu gibi bu alana temas ettirildiğinde bağlantı da hızlı biçimde kuruluyor.

huawei matepad paper inceleme

M-Pencil 26 milisaniyelik düşük gecikme süresi ve 4096 seviye basınç hassasiyeti ile gerçek bir kalem kullanıyormuş hissini yaşatıyor. Yazdıklarınız veya çizdikleriniz hızlı biçimde MatePad Paper’ın ekranına yansıtılıyor. Ekrana avuç içinizi dayayarak destek alabilir, gerçek bir kağıda veya deftere yazmanın rahatlığını bu tablette yazı yazarken de yaşayabilirsiniz.

Notlar uygulaması, sahip olduğu farklı şablonlarla rahat ve verimli biçimde not almanızı sağlıyor. Üst kısımdaki araç çubuğunda çeşitli kalem seçenekleri, renkler ve kalem ucu kalınlıkları var. Sesli not aracı sayesinde, toplantı veya ders gibi mekanlarda sesli notları da  yazılı notların yanında alabilirsiniz. Önceden belirlediğiniz bir not şablonunu dilediğiniz zaman değiştirebilir, notları PDF’e dönüştürebilir veya başkalarıyla hızlıca paylaşabilirsiniz.

M-Pencil, e-kitapların üzerinde not alma, satırların üstünü işaretleme veya altını çizme gibi, klasik bir kitapta başvurulan yöntemleri de destekliyor. Üstelik bir kitap açıkken ekranı ikiye bölerek notları açmak, kitaptan notlar almak da mümkün. Özellikle öğrenciler bu bölünmüş ekranda not alma özelliğini çok sevecektir.

FreeScript desteği sayesinde M-Pencil’ı metin girişi için kullanabilirsiniz. Özellikle HarmonyOS’in arama kutucuğu ve benzeri metin alanlarında bu özellik kullanılabiliyor. Türkçe desteği de mevcut ve iyi biçimde çalışıyor. Aldığınız notları düz yazıya dönüştürme imkanınız var. Benim gibi karmaşık yazan birisinin yazıları bile, Türkçe karakterleri doğru biçimde dönüştürülebilecek biçimde düz metne aktarılabiliyor. Toplantı notlarını daha sonra e-posta olarak paylaşmak isteyenler bu özellikten memnun kalacaklardır.

huawei matepad paper inceleme

MatePad Paper’ın ambalajındaki diğer kutuda ise MatePad Paper Folio Cover kılıf var. Bu kılıf tabletin önünü ve arkasını sarıyor, kalınlığını artırmadan tableti çantaya güvenle koymayı veya elin altında her yere rahatça taşımayı sağlıyor. Mıknatıslı kilit mekanizması kapağın sağlam biçimde oturmasını sağlıyor. M-Pencil tabletin kenarına tutturulduğu hâlde taşımayı sağlayacak biçimde gerekli ayarlamalar da yapılmış.

Huawei MatePad Paper inceleme: Sonuç

E-kitap okuyucular Türkiye’de fazla yaygınlaşmadı. Bunun bir nedeni e-kitap seçeneklerinin çok geniş olmaması olabilir, ancak kullanıcıların ilgisini çekecek ve kullanışlı cihazların azlığı da önemli bir unsur. Huawei MatePad Paper, bu noktada boşluğu iyi biçimde doldurabilir. E-kitap okumayı sevenler için memnun kalacakları bir deneyim sunuluyor. Öncelikle tasarımı bir defter veya kitap tutuyormuş hissini iyi biçimde veriyor. E-ink ekranı kağıt hissini vermekte başarılı, her ortamda veya ışık koşulu altında iyi bir görsel kalite sağlıyor. M-Pencil’ın varlığı ise MatePad Paper’ı bir kitap yanında defter gibi de kullanma imkanı veriyor. Üstelik bu destek görünürde kalmıyor, gerçekten MatePad Paper bir defter-kalem ikilisini kullanmayı aratmayacak kadar hızlı ve güvenilir biçimde çalışıyor. E-kitapların üstünde not alma veya çizim yapma da gerçek hayattan başarıyla yansıtılan dijital deneyimler arasında bulunuyor. HarmonyOS 2.1 ise bu e-kitap okuyucunun, aynı kulvarda rakiplerinin önüne geçerek bir tablete yakın deneyim sunmasını sağlıyor.

Huawei MatePad Paper, öncelikle e-kitap okumayı sevenler, böyle bir ürün satın almayı isteyenlere önerilir. Sadece Huawei Kitap mağazasına bağlı kalmadan, üçüncü taraf uygulama desteği sayesinde diğer servislerdeki kitaplara da erişebilirsiniz. Öte yandan Spotify ve benzeri uygulamaları indirip müzik keyfini aynı anda yaşama imkanı var. İnternet tarayıcısının bulunması da MatePad Paper’ı hızlıca bilgi araması ve taraması yapmak için kullanışlı hâle getiriyor. MatePad Paper, e-kitap okuyucu satın almayı düşünenlerin dışında, çalışanlar ve öğrenciler için de kullanışlı bir araç olacaktır.

Huawei MatePad Paper
Huawei Online Mağaza’dan satın alın

SATIN AL

Teknoblog’un satış ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içeriği etkilemez, ancak Teknoblog, satış ortaklığı bağlantıları üzerinden satın alınan ürünler için komisyon kazanabilir.
Fiyatlar yayın tarihinde alınan fiyatlardır, daha sonra değişiklik gösterebilir veya ürün satıştan kaldırılabilir.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER