Huawei işlemci üretmek için fabrika kurmayı planlıyor

Huawei, ABD tarafından uygulanan yasaklar nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bu yasakların en yenisi, şirketin kendi tasarımı olan işlemcileri TSMC’ye ürettirmesini engellemişti. The Financial Times’ın haberine göre, şirket uzun vadede bu durumun etkisini kırmak adına işlemci üreteceği bir fabrika kurmayı planlıyor. Bu fabrikanın Ar-Ge birimi tarafından yönetileceği ve yerel hükümet tarafından destekleneceği belirtiliyor.

Huawei’nin yeni fabrikasında ilk olarak 2007’de duyurulan 45 nm yonga setleri üretebileceği söyleniyor. Kısacası Çinli üretici işe oldukça geriden başlayacak gibi görünüyor.

Huawei’nin Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu, daha önce yaptığı açıklamada şirketin şu aşamada kendi işlemcilerini yapamadığını belirtmişti. Dolayısıyla şirketin işe en baştan başlayacak olmasına şaşırmamak gerekiyor.

The Financial Times’ın haberine göre, şirket 2021’in sonu itibarıyla 28 nm yonga üretimine geçecek. Bu işlemciler genellikle Nesnelerin İnterneti cihazlarında kullanılıyor. 2022’de ise 5G baz istasyonlarında kullanılan 20 nm yongaların üretimine başlanacağı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Türk Telekom çalışanları kitaplara ses verdi

Huawei, ABD tarafından uygulanan yaptırımların etkisini azaltmaya çalışsa da, şirketin kısa vadede akıllı telefonlarında kullanabileceği yongalar üretmesi pek olası görünmüyor. Ancak Qualcomm ve MediaTek’in Huawei’yle çalışmak için lisans almasının şirketin işini kolaylaştırabileceği belirtiliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube Kids uygulaması artık Türkiye’de

YouTube yetişkinler kadar çocuklar için de epey popüler platformlardan bir tanesi. Çocuklar daha bebekliklerinden itibaren YouTube'dan oynatılan videolarla büyüyor desek yanlış olmaz. Bu durumu...

Apple iMac M1 işlemci ve parlak renklerle yenilendi

Apple daha ince bir tasarıma, yeni M1 işlemciye ve parlak renk seçeneklerine sahip yeni iMac masaüstü bilgisayarını tanıttı. Klasik renkli iMac'lere bir tür saygı...