Huawei işlemci üretmek için fabrika kurmayı planlıyor

Huawei, ABD tarafından uygulanan yasaklar nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bu yasakların en yenisi, şirketin kendi tasarımı olan işlemcileri TSMC’ye ürettirmesini engellemişti. The Financial Times’ın haberine göre, şirket uzun vadede bu durumun etkisini kırmak adına işlemci üreteceği bir fabrika kurmayı planlıyor. Bu fabrikanın Ar-Ge birimi tarafından yönetileceği ve yerel hükümet tarafından destekleneceği belirtiliyor.

Huawei’nin yeni fabrikasında ilk olarak 2007’de duyurulan 45 nm yonga setleri üretebileceği söyleniyor. Kısacası Çinli üretici işe oldukça geriden başlayacak gibi görünüyor.

Huawei’nin Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu, daha önce yaptığı açıklamada şirketin şu aşamada kendi işlemcilerini yapamadığını belirtmişti. Dolayısıyla şirketin işe en baştan başlayacak olmasına şaşırmamak gerekiyor.

The Financial Times’ın haberine göre, şirket 2021’in sonu itibarıyla 28 nm yonga üretimine geçecek. Bu işlemciler genellikle Nesnelerin İnterneti cihazlarında kullanılıyor. 2022’de ise 5G baz istasyonlarında kullanılan 20 nm yongaların üretimine başlanacağı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Jawbone'un patentleri Apple ve Google'a karşı kullanılıyor

Huawei, ABD tarafından uygulanan yaptırımların etkisini azaltmaya çalışsa da, şirketin kısa vadede akıllı telefonlarında kullanabileceği yongalar üretmesi pek olası görünmüyor. Ancak Qualcomm ve MediaTek’in Huawei’yle çalışmak için lisans almasının şirketin işini kolaylaştırabileceği belirtiliyor.

OnePlus 9 Serisi Türkiye’de, işte fiyat bilgileri

OnePlus'ın geçtiğimiz ilkbaharda duyurusunu gerçekleştirdiği OnePlus 9 Serisi Türkiye'ye geldi. Böylelikle ilk kez bir amiral gemisi OnePlus telefon serisini Türkiye'de görüyoruz. Telefonların fiyat bilgileri...

Xiaomi Civi tanıtıldı: Snapdragon 778G işlemci, 55W hızlı şarj

Bir süredir ipuçları verilen ve hakkında paylaşımlar yapılan Xiaomi Civi, sonunda resmiyet kazandı. Yeni bir serinin ilk cihazı olan Civi'ye şu an için başka...

Fiyat-performans oranı yüksek dizüstü bilgisayar arayanlar için HP 255 G7 fırsatı

Okul için uygun fiyatlı, ihtiyaçları karşılayacak bir dizüstü bilgisayar arayanlar için Amazon.com.tr'de HP 255 G7 modeli 4999 TL'lik bir fırsat fiyatıyla müşterilere sunuluyor. Her ne...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun