Huawei’nin mobil biriminin etrafındaki kuşatma rahatlıyor

Huawei’nin etrafındaki kuşatma, en azından mobil birimi açısından, biraz gevşeyecek gibi görünüyor. The Financial Times’ın haberine göre; Huawei, Samsung ve Sony gibi şirketlerden 5G’yle bağlantılı olmayan bileşenler alabilecek.

Huawei’nin 5G şebeke ekipmanlarında kullanamayacağı bileşenleri tedarik etmesine izin verileceği belirtildi. Asyalı bir işlemci üreticisinin üst düzey yöneticisi, “Bize mobil cihaz işlemcileri konusunda bir problem olmadığı bildirildi” ifadesini kullandı.

Samsung Display, Huawei’ye bileşen satışı için daha önce lisans almıştı. Sony ve OmniVision’a da Huawei’ye görüntü sensörü satışı için yeşil ışık yakıldığı söyleniyor. Sony’nin görüntüleme birimi, Huawei’ye bileşen satışına izin verilmemesi nedeniyle kârının düşebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Analistlere göre, Qualcomm ve MediaTek’e de Huawei’yle çalışmaları için lisans verilecek. Bu da Huawei’nin işlemci konusundaki sıkıntısının çözülebileceği anlamına geliyor. Şirketin Amerikan teknolojileriyle geliştirilen MediaTek işlemcilerini almasına da daha önce kısıtlama getirilmişti.

TSMC’nin Huawei’ye ne zaman ürün satmaya başlayabileceği konusunda ise henüz ortada bir bilgi yok. Eğer bu izin çıkarsa, Huawei’nin kendi tasarımı olan Kirin işlemcilerini ürettirmesi mümkün olacak. Ancak bazı uzmanlar, ABD’de Trump yönetiminin Qualcomm ve MediaTek’e bile kısa sürede lisans vermeyerek Huawei’yi sıkıştırabileceğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Jawbone'un patentleri Apple ve Google'a karşı kullanılıyor

Mobil servisler tarafındaki belirsizlik de hâlâ devam ediyor. Huawei Google’ın mobil servisleri olmadan da başının çaresine baksa da, donanım tarafında yaşanan rahatlamanın yazılım tarafına yansıması da sürpriz olmayacaktır.

OnePlus 9 Serisi Türkiye’de, işte fiyat bilgileri

OnePlus'ın geçtiğimiz ilkbaharda duyurusunu gerçekleştirdiği OnePlus 9 Serisi Türkiye'ye geldi. Böylelikle ilk kez bir amiral gemisi OnePlus telefon serisini Türkiye'de görüyoruz. Telefonların fiyat bilgileri...

Xiaomi Civi tanıtıldı: Snapdragon 778G işlemci, 55W hızlı şarj

Bir süredir ipuçları verilen ve hakkında paylaşımlar yapılan Xiaomi Civi, sonunda resmiyet kazandı. Yeni bir serinin ilk cihazı olan Civi'ye şu an için başka...

Fiyat-performans oranı yüksek dizüstü bilgisayar arayanlar için HP 255 G7 fırsatı

Okul için uygun fiyatlı, ihtiyaçları karşılayacak bir dizüstü bilgisayar arayanlar için Amazon.com.tr'de HP 255 G7 modeli 4999 TL'lik bir fırsat fiyatıyla müşterilere sunuluyor. Her ne...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun