Teknoloji

HMD Global’ın Nokia markası dışındaki ilk akıllı telefonu: M-KOPA X1

m-kopa x1

HMD Global, Nokia markası dışındaki ilk akıllı telefon modeli olan M-KOPA X1’i duyurdu. Bu yeni girişim, firmanın mobil teknoloji alanındaki stratejik genişlemesini ve gelişmekte olan pazarlara olan yatırımlarını temsil ediyor. Afrikalı M-KOPA firması için özel olarak üretilen M-KOPA X1, tasarım olarak Nokia C32 modeline benzerlik gösteriyor, ancak cihaz üzerinde Nokia logosunun yerini M-KOPA ve HMD Global logoları almış.

M-KOPA X1, 4GB bellek ve 3GB ek sanal bellek kapasitesi ile dikkat çekiyor. Android 13 işletim sistemine sahip olan telefon, güvenlik açısından güç tuşuna entegre edilmiş parmak izi okuyucusu ve yüz tanıma özelliklerine sahip. 6.5 inçlik bir ekrana ve 720 x 1600 piksel çözünürlüğe sahip olan cihaz, 5000mAh kapasiteli bir batarya ile uzun süreli kullanım imkanı sunuyor. Kamera tarafında ise, 50MP’lik bir arka kamera ve 8MP’lik bir ön kamera barındırıyor. Cihazın işlemcisi konusunda resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, Nokia C32’de kullanılan Unisoc SC9863A1 çipsetinin bu modelde de yer alması bekleniyor. M-KOPA X1, birçok Afrika ülkesinde satışa sunulacak olup, fiyat bilgisi henüz paylaşılmadı.

Bu hamle, HMD Global’in pazar çeşitliliğini artırma ve farklı coğrafyalara özgü ihtiyaçlara hitap etme stratejisinin bir parçası olarak değerlendirilebilir. M-KOPA X1, özellikle gelişmekte olan pazarlarda rekabetçi bir alternatif olarak konumlandırılabilir.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER